Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İsra 56 Tefsiri

Ö Çevrimdışı

özgürlüğe hasret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
De ki: "O'nun dışında (ilah olarak) öne sürdüklerinizi çağırın, onlar sizden ne zararı uzaklaştırabilirler, ne de (onu yararınıza) dönüştürebilirler. İSRA 56

Bu uyarı, tevhid ilkesini işlemekte ve şirki reddetmektedir. Buna göre, şirk sadece ALLAH'tan başkasına secde etmekten ibaret değildir. ALLAH'tan başkasına yalvarıp başkasından yardım dilemek de şirktir. Çünkü yalvarmak ve yardım dilemek de bir tür ibadettir. Bu nedenle ALLAH'tan başkasından yardım dileyen kimse de, puta tapan kimse kadar müşriktir. Bu ayet, ALLAH'tan başka, dualara cevap veren, sıkıntıları gideren, kötü durumları düzelten başka bir gücün olmadığını açıkça göstermektedir. O halde, eğer bir kimse ALLAH'tan başkasının bir güce sahip olduğunu söylerse şirk işlemiş olacaktır.

(tefhimu'l kur'an, Mevdudi)

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah razı olsun kardeşim. kısa soluklu ama derin manalar içeren bir konu olmuş... :cemaat

Üst Ana Sayfa Alt