Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İsrail, 491 yıllık Osmanlı surlarını yıktı

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsrail, 491 yıllık Osmanlı surlarını yıktı
Tarih
Kudüs Müftüsü, UNESCO'yu tarihi eserlere karşı görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.
İsrail barbarlığı sınır tanımıyor. Filistin'i İslami kimliğinden soyutlamak isteyen İsrail İşgal devleti Mescid-i Aksa'ya yönelik tahrip amaçlı kazılarını bitirmeden diğer tarihi yapıları da hedef almaya başladı.

İsrail işgal devleti, Osmanlı'nın yaptırdığı ve Kanuni Sultan Süleyman sebili yanında bulunan 491 yıllık tarihi surları yıktı. Surlar Kudüs'teki el-Halil kapısının dışında yer alıyor.

İsrail'in kültür ve tarihe olan bu düşmanlığına tepki gecikmedi. İsrail'in insanlığın ve kültürün değerlerine gösterdiği düşmanlığın bir nişanesi olan bu yıkıma karşı bir açıklama da bulunan Kudüs Müftüsü Şeyh Hüseyin, bu yapılanların tarihi eserlere ve ibadet yerlerine karşı girişilen planlı saldırıların bir parçası olduğunu söyledi.

Surların üzerinde İslam sanatının ve şaheser süslemelerin yer aldığına dikkat çeken müftü, Kanuni Sultan Süleyman Sebili'nin de mukaddes şehir Kudüs'e, el-Halil ve Beytüllahim kentlerinden gelen ziyaretçilerin su ihtiyacını giderme amacıyla kurulmuş olduğunu kaydetti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altını oyma ve Emeviler döneminde yapılan tarihi eserlere yönelik saldırılarına da işaret eden Müftü, UNESCO'yu tarihi eserlere karşı görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.Kaynak: Filistinhaber
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt