Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kadın İçin Poligami / Teaddud-i Zevcât Fazilet mi?

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
poligami Kadinlar icin cihad´dir diye bir (Sahih) Hadis var midir?

Ve poligami´nin faziletleri üzeri delil´ler var midir?

Hele Kadinlar icin delileriyle (özel) faziletleri bilmek isderdim.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
poligami (çok eşle evlilik) : bir erkeğin birden çok kadınla ya da bir kadının birden çok eşle aynı anda evli olmasıdır.

poligami ikiye ayrılır :
• poliandri (çok erkekle evlilik) : bir kadının aynı anda birden çok erkekle evli olmasıdır. dünyada yaygın olarak görülmeyen bu evlilik türüne kadınların genel nüfus içindeki oranının az olması durumunda başvurulmuştur.
• polijini (çok kadınla evlilik) : bir erkeğin aynı anda birden çok kadınla evli olmasıdır. ataerkil ve babalık ailesinin etkili olduğu toplumlarda ağırlıklı olarak görülür. özellikle erkeğin ekonomik gücü yerindeyse, bu tür evliliğe yönelmiştir.

?

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yanlis anlasma oldu galiba.

Bir erkegin çok kadınla evlilik tabiki demek isdiyorum. Bunun fazileti üzeri deliler var midir? Mesela bir kadin icin bunun cihad oldugu vb.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Teaddud-i Zevcât kadının Cihadı veya faziletli olmasıdır hakkında kaynaklarda bir bilgimiz yok. Aksine Hacc'ın kadının cihadı olduğuyla ilgili nass bulunmaktadır.

61- Kadınların Cihâdı Babı

90-.......Mu'minlerin anası Âişe (r.anha) şöyle demiştir: Ben Peygamber(s.a.v.)'den cihâda gitmek için izin istedim de,
O: "Siz kadınların cihâdı haccdır" buyurdu.
Ve Abdullah ibnu'l-Velîd dedi ki: Bize Sufyân es-Sevrî, Muâviye ibn İshâk'tan bu hadîsi tahdîs etti.

(Buhari, Cihad, 61)

Üst Ana Sayfa Alt