Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadın Yemek Pişirmek Zorunda Değildir!

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başlıkta ki fetva, Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi, Dr. Muhammed Ekrem Nedvi'ye ait. Fetvanın sonunu da 'Kadın yemek pişirme işini erkeğine lütfettiği için yapar.' diye bağlıyor.
Muhammed Nedvi, geçenlerde Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelmişti.
Çağıranlar kadın olunca, fakih zat da konuları baştan sona onlara ayırmış. Ayırmış ama ne ayırma!
Mecliste kadınlar için çıkartılması düşünülen 'pozitif ayrımcılık yasası' Oxford'lu âlimin söylediklerinin yanında 'güdük' kalır.
Bütün samimiyetimle, bu 'pozitif ayrımcılığı' her duyduğumda 'acaba kadınların başına ne çorap örüyorlar' diye işkilleniyorum.
Yasa halen siyasetçilerimizin gündeminde olduğu için, Sayın Nedvi tam zamanında Türkiye'ye geldi. Bakarsın söylediklerinden siyaset adamlarımızda bir şeyler kapar; çıkacak yasada sebeplenir bundan.
Nisa taifesi için paha biçilmez bir fırsat.
'Eziliyoruz, haklarımız yeniyor.' diye sağda solda konuşup dururlar kendimi bildim bileli.
'Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz' buna denir herhalde.
Kadın milleti, böyle verimli bir adamı da değerlendiremezse, bundan sonra onlara kimseden hayır gelmez.
'İslam Hukukuna göre kadın yemek pişirmek zorunda değildir. Erkekte kadın gibi yemek pişirmeli.' diyor ya Sayın Nedvi..
Erkekler açısından hep yürürlükte olan 'pozitif ayrımcı' gözle baktığımda, 'adam fakih değil, sala okuyucusu sanki' diye söylenmeden edemiyorum.
Bizim derdimiz bize yetmezmiş gibi verdiği duble sıkıntıya bak.
Şu saat itibarıyla memleketin yiğitleri tedirginlik yaşıyor. 'Bu adamın dedikleri bizim hatunun kulağına gider mi?'
Gittiğini farz edersek, olacakları tahmin etmek zor değil.
Meclisin aldığı her karardan sonra Anayasa Mahkemesine koşan, oda olmazsa orduyu göreve çağıran CHP bile bu kadar sıkıntı olmamıştı..
Cumhuriyet tarihinin en büyük konsensüsüyle yapılan anayasa değişikliğini iptal eden Anayasa Mahkemesi de..
Katsayı belirleme işine ‘bir karışmam, bir karışırım’ deyip gençleri ve ailelerini perişan eden Danıştay' da..
Hakeza HSYK' da..
Bu azim sıkıntıyı, bu kafa karışıklığını Oxford Alimi yaptı.
'Boru değil, Oxford!' diye mırıldandığınızı tahmin ediyorum.
..
Ha, yeni bir şey mi söylediği?
Hayır.
Ama şamatası bol bir zamanda, kimsenin bunu hatırlayacağı yoktu.
Unutulup gitmiş bir mevzu gibi duruyordu.
'Herkes memnun' hallerinde yaşayıp gidiyorduk yani!
El Nedvi, burada durmayıp devam ediyor:
'Kadının işi yemek pişirmek değildir. O da erkek gibi okuyacak, ilim öğrenecek!'
Zaten Nedvi'den öğrendiğimize göre, Peygamberimizin zamanından itibaren daha yüz yıl işler bu minval üzere yürümüş.
Kadın hadisçiler, fıkıhçılar erkeklerden geri kalmamış. Hem nicelik, hem de nitelik bakımından nisa taifesi erkeklerle kafa kafaya gitmiş.
Birçok büyük âlim, kadın hocaların rahle-i tedrisinden geçmiş.
İşi battal eden, Yunan felsefesinin İslam dünyasına sızması olmuş.
O felsefede her şeyden biraz vardır ama kadına değer vermek yoktur.
Yunan antikitesinde kadın, 'akılsız, kendini bilmez, kötülüğün yoldaşı bir varlık' gibi geçiştirilir hep.
Yine Nedvi'den öğrendiğimize göre, bu akılların felsefe yoluyla içimize sızıp, zihinlerimizi bulandırmasında, aracılık vazifesini gönüllü olarak kelamcılarla, Mutezile yapmıştır.
Neyse; söyleşiyi baştan sona buraya aktaracak değilim.
Benim zihnim, binlerce erkeği derinden sarsan saptamayla meşgul.
Derdin bini bir para iken sen tut, 'Kadınlar evde yemek pişirmek zorunda değil.' diye konuşma yap.
Büyük insan Nedvi'nin söylediklerini, 'fakih' olmadığım için, fıkıh ölçüleri içerisinde tartışacak değilim.
Ama şurası kesin ki, bu adamın aklına uyan kadınların sonunu parlak görmüyorum.
Gazetelerin üçüncü sayfalarının şanı ortada. Durum, bundan bundan ibaretken, çıkıp ta ahalinin kadınlarını fişteklemenin alemi ne?
İdare-i maslahat nerede kaldı?
Zamana ve zemine göre; ne bileyim sosyal ve ekonomik durumlara göre kıyaslarda bulunsa olmaz mıydı?
Hile-i şeriye yapamaz mıydı?
Öyle 'devrim ötesi' bir takım hükümleri, fikirleri, insanın kafasına taşla vurur gibi hatırlatmanın zamanı mı?
Dünya, bu fetvalara ilk duyduğunda nasıl şaştıysa, şimdi de şaşıyor.
Bak işte kendisi de söylüyor. Ahali, Peygamberden sonra yüz, bilemedin yüz elli yıl sabredebilmiş kadınların ‘ilim öğreneceğiz’ diye cami cami, medrese medrese gezmelerine.
Sonrası malum; 'kızlar camiye, erkekler minareye.'
Burada ki 'camiden' kasıt, kızları ikinci plana itme dürtüsüdür.
Çocuk aklımızla birlikte, ataerkil bir yapıda büyümenin gereği olarak, her fırsatta zılgıt çeker gibi yüzlerine bağırdığımız 'yerinizi bilin' aforizmasıydı bu.
Salı günü kaldığımız yerden devam ederiz inşallah.

kasım tiryaki

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) Yemek Yapmakta Çoğu Hanımı geçebilirim ..Yazı Güzel Olmuş bu Arada

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Bak ole yemek yaptigni acik acik soleme kardes, sonra basina bela olmasin :)

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
İnş...Olmaz .Daha Çooooooookk Uzun süre aynı şey devam edecek :).

Herseyin hayrlisi, insaAllah demeyi unuttun galiba :)

Tabiki hayat müsterek, Allah katinda kadin ve erkek aynidir, üstünlük yemek yapmada degil takvadadir :D

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yemek falan mesele olamaz onemli olan o yemegi yerken agiz tadi ile yiyebilmek ara sira simit bilirsiniz harika olur cay ile sizce neden :) saka falan ama gercekten agiz tadi denilen sey dunyadaki ac insanlari,cocuklari,kimsesizleri,tepesine bomba yagan insanlari,dusunurseniz agiz tadi ile yemek gercekten zor u zamanda eee bosuna dememisler ahir zaman diye hic istediginiz oldumu bir an evvel ne olacaksa olsun diye ben hep diyorumda cunki gercekten cogu zaman lokmalar takiliyor gitmiyor gitmiyor gitmiyor.......

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Bi an evvel ne olacaksa olsun? Benim bi sloganim var, sloganda degil, psikolojik motivasyonum diyelim : Bismillah--> Tevekkeltu alaAllah---> no Problem insaAllah..

Yani elimizden geleni yapicaz, yardim edicez, sonra Dua edicez, ve sonra Allaha tevekkül...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardeşlerim islam hukukunda böylede .....ama toplumda bir kaos oluşturur....birkere karı koca bunu yapsa ........etraf rahat durmaz....ne hanımın ailesi ne kocanın ailesi.......ne çevresi....oğlum sen kılıbık mı oldun ......toplumumuz bunlara hazır değil....bir zamanlar bu tür açıklamalar yapmıştım inanınızki düşman ilan edilmiştim:):)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Eskiden bazı selefilerin bu kadınların iş bölümünde aşırıya kaçıp delil arayıp insanlara anlatmasına gülmüştüm. Bu daha da komik olmuş.

Neymiş efendim, kadın yemek yapmak zorunda değil, yok kadın çamaşır yıkamak zorunda değil. Anlamıyorum bu insanların Allahu Alim psikolojileri bozuk. Durup durup neden bu tür araştırma ya da söylemlere giriyorlar.

Evet kadın yemek yapmasın, neymiş hayat müşterekmiş bu söylemler bana göre şeytanın aldatmacasıdır.

Bakın hayat müşterek dediler, kadını iş yaşamına atttılar.

Bugün ülkemizdeki işssizlik sorununun temel nedeni kadındır.

Millet kadını cinsel obje gibi klasik koşullanma yoluyla müşteriyi ayağa çekmek için çalıştırmakda. Kadın da çok ucuza çalışmaktadır.

Sonunda ne oluyor. Erkekler işssiz kalıyor.

Daha devamı daha vahim durumda.

Hayat müşterek sloganıyla yola çıkan kadın aldığı maaşı erkeğinin yüzüne vurup ben de çalışıyorum sen de çalışıyorsun ben de para alıyorum sen de alıyorsun hatta ben daha çok alıyorum o zaman benim söz hakkım daha çok.

Kadın iş yerinde çalışırken yüzde 90 cinsel istismara maruz kalmaktadır. Gerek kadının zayıf olması gereksede işlerin ağır olması kadını ahlaki yönden geriye götürmekde. İnanın yakın çevrenizde çalışan kadın varsa , o kadın işe gitmeden ve gittikden 5 sene sonraki haline bakın o kadin belkide küfür edecek duruma gelmiştir.

Aile ne oluyor peki. Üstte belirttiğim nedenden ufak bir anlaşmazlıkda kadın erkekden ayrılmakda. Sözüm ona demokrat olduk, geliştik ya kendi ayağımızın üzerinde durduk. Ne de olsa hayat müşterek.

Erkek yönündende durum ağır. Bugün nice erkek evlenme çağını geçmiş hala aile sırtında kalmaktadırlar. İş bulamıyorlar. Hayat müşterek diye bir ülkenin psikolojisi bozuldu.

Bu konuyu sadece erkekler okusaydı Iraklı bir alimin bu kadınların bu çıkışları üstüne güzel bir sözü vardı o söz tüm yazılanlara yetecek güçte.

Arkadaşlar bu şeytan kadına haklar verdiğini öne sürerek aslında kadınların hakkını almaktadır. Sizlere süslüyor işte hayat müşterek ayakları üstünde durmak. Birlikte olmak vs.

Bakın şuanki toplum tek eşle evlenmeyi yasal zorunluluk yaptı.

Asırlar öncesinde islam 4 eşe indirdi. Peki biri bana çıkıp şuanki eşler geçmiştekinden (peygamber ve 4 halife dönemini kastediyprum) daha mutlu diyebilirmi.

Adamlar şimdi tek eş yapıyor ama haftada bir sevgili metres vs değişiyor.

Kadın kadınlığını bilecek. Erkek de erkekliğini bilecek. Bu ailede bu tür tartışmalar asla olmaz.

Yeri geldiğinde elbette koca , eşine yardım edecek bu evliliğin güzel tatlı şeyleridir. Ama bunu tutupda erkek kadın gibi illede yapacak dediğiniz zaman o zaman fıtrat bozulur :)

Konumu bitirmiyorum çünkü bu konuda yazacak ya da düşünecekleri kısıtlamak istemiyorum.

Bu benim kişisel görüşümdür. HA kurana bakarsanız kimin ne yapacağı bellidir.

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Herseyin hayrlisi, insaAllah demeyi unuttun galiba :)

Tabiki hayat müsterek, Allah katinda kadin ve erkek aynidir, üstünlük yemek yapmada degil takvadadir :D

Müsterek derken, bugunki aydinlarin kadini sömürü makinesi yaptiklarini kast etmedim. Yani kadin hem kariyer yapar, hemde cocuklarina bakar, böylelikle, iki misli harcanir anlaminda degildi. Bunlar tabiki kapitalist sistemlerin kadini sömürme ve kölelestirme yöntemlerindendir.

Benim kastim evin icinde, esler arasi muhabbet diyelim. Neyse sen anladin :)

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es Selamu Aleykum ve Rahmetullah

Bugünki demokratlar ve medeniyet canavarlari patates ve domates ile yaptiklarini insanlarla yapmak istiyorlar bence ... :D Baksaniza artik elma tadi veren portakal, nar tadi veren armutlar var... bu canavarlar, meyveleri sebzeleri HORMONLU yaptilar ... e bunlar tabiki sinir tanimiyor kadini erkege, erkegi kadina benzetmek istiyorlar... kisacasi insanlarin fitratini bozup aile, ahlak, cemaat, haya birakmayip, kapitalist, gözüdönmüs, nefsine köle, maddeye asik ve hormonlu bir nesil yetistirmek istiyorlar... hormonlu anne ve babanin yetistirecegi evladi siz düsünün artik...

Kadin ve Erkegin yemek konusunda olsun diger konularda olsun birbirlerine yardim etmeleri hicbir zaman fitrata ters düsmez, bizim toplumda tabiki baska bir görüs hakim o baska birsey...
ha erkegin evde isleri yapip kadinin disarda calismasi, bu iste hormonlu nesil dedigim sey olur ki bu fitrata, aile ve toplum ahlakina ve düzenine cok zit birseydir...

Allah -subhanehu ve teala- hayirli nesiller yetistirmeyi nasip etsin insa'Allah ...

“Sen yüzünü bir muvahhid olarak dine, Allah’ın o fıtratına çevir ki, O insanları bu fıtrat üzere yaratmıştır. Allah’ın bu yaratış(fıtrat)ında hiç bir değişme olmaz. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.” (Rum/30)

"Her çocuğu annesi fıtrat üzere dünyaya getirir. Onun bu hali konuşma çağına kadar devam eder, sonra ebeveyni onu hristiyan; yahûdi, mecûsî yapar. Eğer ana-babası müslüman iseler, çocuk da müslüman olur" (Buhâri, Cenâiz, 79; Müslîm, Kader, 23-25; İman, 264; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 233, 435).

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Müsterek derken, bugunki aydinlarin kadini sömürü makinesi yaptiklarini kast etmedim. Yani kadin hem kariyer yapar, hemde cocuklarina bakar, böylelikle, iki misli harcanir anlaminda degildi. Bunlar tabiki kapitalist sistemlerin kadini sömürme ve kölelestirme yöntemlerindendir.

Benim kastim evin icinde, esler arasi muhabbet diyelim. Neyse sen anladin :)

Ben senin kastını biliyorum yanlış anlaşılmasın diye sözlerine tercüman olayım dedim :)

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
" Kadın, Kocasının evi ve çocuğu üzerinde güdücü çobandır."
(Buhari, Müslim)

hepimiz bi şekilde çalışmak zorundayız...kadın ya da erkek farketmez...kadının fıtratına en uygun iş de ev işidir.aksi olunca doğan sonuçları görüyoruz...zaten kadına verilen annelik özelliği de eve bağlamaz mı onu...çok traji komik bi durum...çalışan kadın,bütçeye katkı diyip çalışır aldığı bütün maaşı da çocuğun kreşine verir.eve döndiüğünde de yine ev işinden kurtulamaz.erkek iş dönüşü ayaklarını uzatıp tv seyrederken kadın işten döner dönmez bi de yemek pişirir:)

en iyisi herkesin fıtratına uygun işlerle meşgul olması...kadın evinde kalarak daha rahat yaşar...

Üst Ana Sayfa Alt