Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadının Erkeğe, Erkeğin Kadına Benzemesinin Men’i

Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buhârî «Sahîh» inde İbn-i Abbas (r. anhüma) nın şöyle rivayet ettiğini nakleder:لعن رسول الله صلى الله عليه وسلم المتشبهين من الرجا ل بالنساء والمتشبهات من النساء بالرجال.«Resûlullah (s.a.v.) erkeklerden kadınlara benzeyenlerle kadınlardan erkeklere benzeyenlere la’net etti».

Hâfiz “Feth” de Taberî’den naklen der ki: Erkeklerin kadınlara mahsus giyimde, ziynette onlara benzemeleri câiz değildir. Aksi değil... Yine, İbnü’t-tin’den naklen der ki: «Bu hadiste la’netten kasdedilen, erkeklerden kadınlara kılık kıyafet (umumi görünüm) de benzeyenlerle, kadınlardan erkeklere aynı şekilde benzeyenlerdir».

Eş-Şeyh İbn-i Ebî Cemüre de der ki: «...Benzeyenlere la’netin hikmeti, bir şeyi Allah’ın verdiği, halkettiği sıfattan çıkarmaktır. Takma saç (peruka) takanlar hakkında; Allah’ın yarattığını değiştirenler, sözüyle buna işaret edilmiştir»;

Buharî’de İbn-i Abbas (r.a.) dan şöyle rivayet edilir; «Resûlullah (s.a.v.) (söz ve fiillerinde, hareketlerinde) kadınımsı erkeklerle, erkeğimsi kadınlara la’net etti». Aynî Buharî şerhi’nde Kirmânî’den naklen der ki: «Erkeğimsi demek, söz ve fiillerinde kadınlara benzeyendir. Bu bazan yaradılışca (ahlâk itibariyle) olur, bazan da isteyerek ve zorlayarak olur. İşte bu son zem ve la’net edilmiştir, birincisi değil».

Şüphesiz ki, erkeklerin kadınlara tam benzemesi, sakalı kesmekle olur. Bu benzeme elbiseyle ve başka şeyle benzemenin fevkindedir. Çünkü erkeğin sakalı, erkekle kadın arasında birinci (lik) alâmet-i fârika ve en büyük ayırıcı özelliktir. Bu herkesce malûm, müşahede edilen bir durumdur. Kendi kendini aldatmak. isteyen, hevâ ve hevesine uymayı arzulayan, Allah’ın kendisine yaratıp lütfettiği güzel erkeklik şeklini, değiştirip kadınlaşma düşünce ve niyetinde olanlar bunu inkâr eder. Nitekim örgülü uzun saçlar (zülüf) kadınların süsü, güzelliği olduğu gibi; sakal da erkeklerin güzelliği ve erkekliğin alâmetidir. İşte., Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz şu sözüyle buna işaret buyurmuşlardır:سبحان من زين الرجال با للحى والنساء بالذوائب.«Erkekleri sakalları ile, kadınları da örgülü saçlar (zülüf) ile süsleyen Allah’ı tesbih ve tenzihde bulunuruın.» (Künûzû’l-Hakâik, Münavî. - Hâkim’e nisbetle).

Neseî de mevcut rivayete göre, Resûlullah (s.a.v.) kadınların başlarını tıraş etmesini nehyetmiştir.

Erkeğin sakaklını tıraş etmesı de, kadının başını traş etmesi gibidir.

Bundan dolayıdır ki, Hanefî fıkhının «Dürr-i Muhtar» kitabında şöyle denir: Mücteba’ya göre, saçını kesen kadın yasak bir fiilde bulunup günahkâr olarak la’net olunmuştur. Bezzâziyye de ilâve etti ki: «Bu, kocanın izniyle (isteğiyle) dahi böyledir. Zira, Allah’a isyan hususunda kula itaat olunmaz». Bundan dolayı, erkeğe sakalını kesmesi haramdır. Burada esas olan mâna (maksad), erkeklere benzemedir».

Ben derim ki: Erkeğin sakalını kesmesinin haramlığında esas olan mana, kadınlara benzemedir. Şayet kadının sakalı çıksa kesmesi emrolunur. Nitekim, hadis şârihleri ve fukahadan fetva sahipleri böyle açıklamışlardır. Sakallarını kesenleri Allah Teâlâ kadın olarak yaratmadığı gibi hünsa olarak da yaratmamştır. Pilakis onları erkek olarak yaratmış, onlarda erkeklik ve recüliyyet alametleri bitirmiş; fakat onların kendileri kadınımsı olmuşlar; «...Erkeklerden kadınlara benzeyenler...» hadisinde gelen şiddetli vaid (tehdid) e dahil olmuşlardır. Allah Tetâlâ hepimizi fazlı ve keremiyle fitnenin açık ve gizli sapıtıcı âmillerinden muhafaza buyursun. Amin.
 
Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulüllah Efendimiz'in (s.a.s) "Allah kadına benzeyen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzeyen (erkekleşen) kadına lânet etmiştir" hadîs-i şerîfleri, öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.Ancak kadınların "cilbâb"larının (dışlık örtülerinin) altından pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: "Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî'de Rasûlüllah'la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: "Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun." buyurdular." (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil'de) ve Beyhakî (el-Edep'te) rivâyet etmişlerdir. Suyûti "zayıf" işaretini koymustur. bk. Münâvi, Feyzu'1-Kadîr I/109-110) Bir başka rivâyette ise, kadının o hâli hoşuna gittiğinden ötürü:

"Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin." buyurdular.(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd'da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su'abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek'te) rivâyet etmişlerdir. Münâvî zayıf oluşunu anlatır. bk. IV/22-23) Hattâ bizzat Rasûlüllah Efendimizin de "sirval" satın aldığı rivâyet edilmiş ve kendisinin giydiği bilinmediğine göre, hanımları için satın almış olabilir, denmiştir.(Münâvî, age I/110)
 
K Çevrimdışı

kafkas_kartli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselmun aleykum allah razı olsun yamıs oldugun konu yu hekes kabul etmez ama oncelıkle tabı musluman ları uyurmak gorevımız yoksa onun hesabını nasıl verırız allah razı olsun allah kur an da buyuruyor (ey ortusune burunen peygamber kalk ve ıslamı anlat)(mudessır suresı:7)yanı anlatma k ve okumak butun muslumanların uzerıne farz allah razı olsun allah devamını getırsın esselamun aleykum ve rahmetullahı ve beraketuhu aley allaha emanet ol dualarını uzerımızden eksık etmezsın ınsaallah selam ve dua ıle
 
ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu önemli paylaşımın için allah razı olsun kardeşim...............selametle
 
Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
bu önemli paylaşımın için Allah razı olsun kardeşim...............selametle

Aminn ecmain...kardeşim

kafkas_kartli ' Alıntı:
esselmun aleykum Allah razı olsun yamıs oldugun konu yu hekes kabul etmez ama oncelıkle tabı musluman ları uyurmak gorevımız yoksa onun hesabını nasıl verırız Allah razı olsun Allah kur an da buyuruyor (ey ortusune burunen peygamber kalk ve ıslamı anlat)(mudessır suresı:7)yanı anlatma k ve okumak butun muslumanların uzerıne farz Allah razı olsun Allah devamını getırsın esselamun aleykum ve rahmetullahı ve beraketuhu aley Allaha emanet ol dualarını uzerımızden eksık etmezsın ınsaAllah selam ve dua ıle

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu...amiinn
 
K Çevrimdışı

kafkas_kartli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum allahın rahmetı ve bereketı uzerınıze olsun ruveyda kardesım allah senden de razı olsun ınsaallah bu sıtenın hayrını gorursun ve dualarını uzerımızden eksık etmessın esselamun aleykum peygamber efendımız (s.a.v)buyurdular kı kadınlar dan ve erkeklerden kadınlara beyzeyenlerı allah'u teala lanetlemıstır buyurmaktadır (yanı erkeklerın esyalarını kadınların gıymesı ve kadınların esyalarını erkeklerın gıymesı kastedılmektedır.)(IMAM BUHARI)AYRIYETEN PERUK TAKMANIN DA HARAM OLDUGUNU BELIRTEYIM BAZI KARDESLERIMIZ ABLALARIMIZ NASILSA SACLARIMIZ KAPALI DIYEREK BOYLE BIR YANLISA DUSUYORLAR ALLAH MUHAFAZA ALLAHU TEALA BUTUN MUSLUMANLARIN AYAKLARINI SABIT TUTSUN INSAALLAH ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN ALLAH A EMANET OLUN HAKKINIZI HELAL EDIN.
 
S Çevrimdışı

Süfyan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Belki Bu hadisinde konuya faydası olabileceğini düşündüm:

"Cehennemliklerden kendilerini dünyada henüz görmediğim iki grup vardır: Biri, sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla insanları döven bir topluluk. Diğeri, giyinmiş oldukları halde çıplak görünen ve öteki kadınları kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremedikleri gibi, şu kadar uzak mesafeden hissedilen kokusunu bile alamazlar."


(Müslim, Cennet 52)
 
S Çevrimdışı

sueda

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Can Mücahid ' Alıntı:
Belki Bu hadisinde konuya faydası olabileceğini düşündüm:

"Cehennemliklerden kendilerini dünyada henüz görmediğim iki grup vardır: Biri, sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla insanları döven bir topluluk. Diğeri, giyinmiş oldukları halde çıplak görünen ve öteki kadınları kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremedikleri gibi, şu kadar uzak mesafeden hissedilen kokusunu bile alamazlar."


(Müslim, Cennet 52)

Imanli bi sekilde yasamayi Imanli bi sekilde ölmeyi Rabbimizin rizasini alarak Cennete girmeyi Rabbim bizlere nasip etsin.... :agliyorum
 
K Çevrimdışı

kafkas_kartli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselamun aletkum allahın rahmetı ve bereketı sızın uzerınıze olsun allah razı olsun can mucahıt allah sana rahmet etsın ınsaallah yazılarının devamı beklerız ınsaallah esselamun aleykum
 
S Çevrimdışı

sueda

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kafkas_kartli ' Alıntı:
esselamun aletkum Allahın rahmetı ve bereketı sızın uzerınıze olsun Allah razı olsun can mucahıt Allah sana rahmet etsın ınsaAllah yazılarının devamı beklerız ınsaAllah esselamun aleykum

AMINN AMINN AMINN.
Aleyküm Selam..
 
Üst Ana Sayfa Alt