Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadının Tek Başına Kocasının Arkadasında Saf Yapabillir Mi ?

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kadının tek başına saf yapabilec eği

Kadının tek başına saf yapabilec eği; Enes İbnu Malik (R.A.)'dan, şöyle dedi: Ben ve yetim bizim evimizde Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem'ın arkasında namaz kıldık. Annem -Ümmü Süleym de- arkamızda yalnız başına (saff) yapmıştı.
Cabir (R.A.) Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem'den şöyle nakletti: ..Sonra gelib Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem'in sol tarafında namaza durdum. Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem eliyle beni tuttu ve sağ yanında dikeltinc eye kadar döndürdü. Takiben Cebbar İbnu Sahr geldi ve abdest aldı. Sonra gelib Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem'in solunda namaza durdu. Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem ikimizind e ellerimiz i tutarak bizi arkasında dikeltinc eye kadar geriye itti.
Ubeydulla h İbnu Abdullah (R.H.)'dan şöyle dediği rivayet olundu: Gündüz ortası Ömer İbnu'l-Hattab'ın nafile namaz kıldığı bir esnada yanına girdim ve ben de arkasında namaza durdum. Beni sağ hizasına getirince ye kadar kendisine yaklaştırdı. (Sonra kölesi) Yerfe gelince ben geriye doğru çekildim beraberce (Yerfe'yle Ömer'in) arkasında saf yaptık.
Aişe (R.A.)'dan, şöyle dedi: Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem hastalığı sırasında Ebu Bekre insanlara namaz kıldırmasını emretti. Ebu Bekr namaz kıldırıyordu ki: (Urve şöyle dedi: ) Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem nefsinde bir hafiflik bularak (cemaata) çıktı. Ebu Bekr insanlara namaz kıldırıyordu. Ebu Bekr Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem geldiğini görünce yerini terkedere k gerilemeğe Vaşladı. Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem yerinde kalması için işaret etti. Rasululla h Ebu Bekr'in hizasmdav yam başına oturdu. Ebu Bekr Rasululla h'm namazını kılıyor, insanlar da Ebu Bekr'in namazını kılıyorlardı.

Üst Ana Sayfa Alt