Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Kadir Gecesinin önemi

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Ankara'da olup derslerden ve teravih namazını eda etme hususunda istifade etmek isteyen kardeşler itisam ilim ve yardımlaşma derneğine gelebilirler inşAllah

Not; saat 21.15 teravih namazı

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu ramazan kadir gecesini bulmak icin taa ramazanin basindan beri cok hevesliydim
Lakin üstün zekam ve bir matematik dehasi olmam hasebiyle tekli gunleri ciftli, ciftli gunleri tekli olarak beynime nakşedip yanlis bir hesap kitap yapmışım.
Bir de kadinin biriyle cami de iddialastim.aa olur mu bugun tekli gun diye. Sifiri bulan harezmi gibi kadinla hesap kitap yaptim o gun oyle baglaniyo bu gece şöyle baglaniyor gece 12 den sonra diger gune gecerken obur gunden sonraki gece vs diye zincirleme hesap tamlamasi yaparak sinifta kaldim adeta.
Cok iddialiydim herhalde iddiamdan vuruldum yav eheh.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu ramazan kadir gecesini bulmak icin taa ramazanin basindan beri cok hevesliydim
Lakin üstün zekam ve bir matematik dehasi olmam hasebiyle tekli gunleri ciftli, ciftli gunleri tekli olarak beynime nakşedip yanlis bir hesap kitap yapmışım.
Bir de kadinin biriyle cami de iddialastim.aa olur mu bugun tekli gun diye. Sifiri bulan harezmi gibi kadinla hesap kitap yaptim o gun oyle baglaniyo bu gece şöyle baglaniyor gece 12 den sonra diger gune gecerken obur gunden sonraki gece vs diye zincirleme hesap tamlamasi yaparak sinifta kaldim adeta.
Cok iddialiydim herhalde iddiamdan vuruldum yav eheh.
Ben hicri takvime göre akşam vakti girdiğinde yeni gün olur diye biliyorum ama?
20240407_070854.jpg

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben hicri takvime göre akşam vakti girdiğinde yeni gün olur diye biliyorum ama?
Ekli dosyayı görüntüle 32517
Evet gün İslam'a göre akşamla baslar. Hilal gün batımında ortaya çıktığında yeni günün rakamını gösterir. Takı bir sonraki akşam yeni hilal oluşana kadar. Zaten adı üstünde aylarin günü de ayın hareketinden geliyor.

Bir başka konuda şudur : tabiki herkes Ramazan'a başlangıcına göre tek geceleri sayması normal . Ancak dünyanın değişik cograflarinda yaşayan muslanlarin ramazan baslangiclari farklı olabiliyor . Bir gün fark edebiliyor . Bu durumda hangi başlangıca göre tek ve çifti belirleyeceksin.

Örneğin bu sene diyanet ilk gün ilan ettiginde ay ancak Amerika kıtasının ötesinde okyanusdan görülmesi mümkündü. Dünyanın herhangi bi yerinde görülmüş olmayı referans alanlar için başlangıç bu oldu. Ama eski İslam cografyasindan gorulmeyi baz alanlar için bir gün sonra öldü.

Bu sebepten Ramazan'ın son on günü bizim için çok kiymetli.

Üst Ana Sayfa Alt