Çözüldü Kâfirlerin Bayramlarına Özel Olarak Getirdikler Ürünleri Almanın Hükmü Nedir?

|FaraH|

~Muvahhide
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Almanyada kâfirler, -kendileri için- mesela "Noel zamanı" geldiğinde, buna özel çikolata, şekerleme vb. ürünler satıyorlar.
Bunları -içeriğinde sakıncalı bir şey olmadığı takdirde- almanın hükmü nedir?

Screenshot_20211009-152740_Google.jpgsanta-claus-774969__480.jpgeaster-3180068__480.pngsanta-clauses-3774961__480.jpg
Bildmontage Goldora Weihnachten_.jpg.jpg
 
Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Almanyada kâfirler, -kendileri için- mesela "Noel zamanı" geldiğinde, buna özel çikolata, şekerleme vb. ürünler satıyorlar.
Bunları -içeriğinde sakıncalı bir şey olmadığı takdirde- almanın hükmü nedir?

Ekli dosyayı görüntüle 28156Ekli dosyayı görüntüle 28157Ekli dosyayı görüntüle 28158Ekli dosyayı görüntüle 28160
Ekli dosyayı görüntüle 28162
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Sorunuzdaki ifadeye göre haramdır.

"Almanyada kâfirler, -kendileri için- mesela "Noel zamanı" geldiğinde, buna özel çikolata, şekerleme vb. ürünler satıyorlar.
Bunları -içeriğinde sakıncalı bir şey olmadığı takdirde- almanın hükmü nedir?"

Çünkü bu durum dini bayramını (noel) kutlamaya girmektedir.
"... Bugün size dîninizi kemâle erdirdim, (sizi câhiliyet karanlığından İslâm nûruna çıkarmak sûretiyle) üzerinize nimetimi tamamladım ve dîn olarak size İslâm’ı seçtim." (Mâide Sûresi: 3)

Kâfirlerin bayram dolayısıyla İslam iddiasında olanların da törenler düzenlemek sûretiyle kâfirlere benzemeleri, karşılıklı hediyeler alıp vermeleri, tatlılar dağıtmaları, tabaklarda yemekler dağıtmaları veya o günde işi tatil etmeleri, müslümanların üzerine haramdır.
Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ
رواه أبو داود
"Kim, (giyindikleri gibi giyinmek, onların gittikleri yoldan gitmek ve bazı fiillerinde onları taklit etmek sûretiyle) bir topluluğa benzerse, o da onlardan olur."
(Ebu Dâvud)

Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye (rahimehullah), adlı kitabında şöyle demiştir:
"Bazı bayramlarında kâfirlere benzemek, inandıkları bâtıl inançlarında kalblerine sevinç ve mutluluk girmesini gerektirir. Belki de onların bu hareketi fırsat bilmeleri ve zayıfları ezmeleri konusunda cesâretlendirir." (İbn-i Teymiyye, İktidâu's-Sırâti'l-Mustakîm Muhâlefetu Ashâbi'l-Cehîm)

Kim bunlardan (yukarıda sağdığımız şeylerden) birisini yaparsa, ister onlara şirin görünmek için yapsın, ister sevgi ve muhabbet beslemek için yapsın, isterse utandığından veyahut da başka sebeblerden dolayı yapsın, günah işlemiş olur. Çünkü bu hareket, Allah'ın dîninde yağcılık yapmak ve iki yüzlü davranmaktır. Yine bu hareket, kâfirlerin kalblerinin güç ve kuvvet kazanmasına ve dînleriyle övünmelerine sebeb olur.
Allah Teâlâ'dan, müslümanları dînleriyle güçlü kılmasını, onları dînlerinde sâbit kılmasını ve düşmanlarına karşı onlara yardım etmesini niyaz ederiz. Zirâ O, güç ve kuvvet sahibidir.
(Mecmû'u Fetâvâ ve Resâili'ş-Şeyh İbn-i Useymîn; c: 3, sf: 369)

 

Pangea

Bu hesap kullanılmamaktadır.
İslam-TR Üyesi
Peki üzerinde noel baba vs gibi şirk emaresi bulunmayan kafirlerin dini veya inancı dışında olan ürünler de buna dahil midir? Mesela biraz yakın bir benzetme olarak ramazan pidesi verilebilir veya aşure tatlısı. Sadece belirli dönem (aslında tam noel dönemi de değil) eylül şubat arası piyasaya sürülen yiyecekler için de bu geçerli midir? Ramazan pidesi sadece ramazanda aşure de sadece aşure gününde tüketildiği için belki tam kıyas olmadı ama şu anlamda benziyor, islamda ramazan pidesi diye bir şey yok ama kültürel olarak türkiyede var.

“ister onlara şirin görünmek için yapsın, ister sevgi ve muhabbet beslemek için yapsın, isterse utandığından veyahut da başka sebeblerden dolayı yapsın, günah işlemiş olur.” Sadece tadını beğendiğimiz için yemek için alsak da günah mıdır? Yani bu noel babaları kastetmiyorum tabiki ama bununla kalmıyor envai çeşit çikolata kek mek. Satılıyor bir kaç ay boyuncaaynı reyonda. Hatta noel babalı çikolatalar noele yaklaşımca reyona giriyor diğerleri daha uzun süre reyonda kalıyor.
 
Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peki üzerinde noel baba vs gibi şirk emaresi bulunmayan kafirlerin dini veya inancı dışında olan ürünler de buna dahil midir?
Mesela biraz yakın bir benzetme olarak ramazan pidesi verilebilir veya aşure tatlısı.
Sadece belirli dönem (aslında tam noel dönemi de değil) eylül şubat arası piyasaya sürülen yiyecekler için de bu geçerli midir?
Ramazan pidesi sadece ramazanda aşure de sadece aşure gününde tüketildiği için belki tam kıyas olmadı ama şu anlamda benziyor, islamda ramazan pidesi diye bir şey yok ama kültürel olarak türkiyede var.

“ister onlara şirin görünmek için yapsın, ister sevgi ve muhabbet beslemek için yapsın, isterse utandığından veyahut da başka sebeblerden dolayı yapsın, günah işlemiş olur.”
Sadece tadını beğendiğimiz için yemek için alsak da günah mıdır?
Yani bu noel babaları kastetmiyorum tabiki ama bununla kalmıyor envai çeşit çikolata kek mek. Satılıyor bir kaç ay boyunca aynı reyonda. Hatta noel babalı çikolatalar noele yaklaşımca reyona giriyor diğerleri daha uzun süre reyonda kalıyor.
İlk cümlenizdeki ifadeye göre ki o da şudur:
"Peki üzerinde noel baba vs gibi şirk emaresi bulunmayan kafirlerin dini veya inancı dışında olan ürünler de buna dahil midir?"
Dahil değildir. Yani saydığınız dini kökene dayanmayan, içeriğinde haram olan malzemeler olmayan ürünlerin tüketimi, ticâreti, imâlatı câizdir.
 

|FaraH|

~Muvahhide
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Bu konuya sormuş olduğum soru ile bağlantısı olduğundan, tekrardan buraya soruyorum, hakkınızı helal edin. (Böyle durumlarda yeni konu açmam gerekiyorsa, söyleyin lütfen)

Sorularım;
Kâfirlerin, Noel, Paskalya, Cadılar Bayramı (Halloween) vb. Bayramları/etkinlikleri için indirim yaptıkları ürünleri almanın hükmü nedir?

Mesela; normalde pahalı olduğu için almadığımız bir ürünü, böyle indirimler olduğunda almanın hükmü nedir? Veya bir çikolata diyelim, normalde pahalı olduğu için sadece bir adet alıyoruz ama Kâfirler, BAYRAMLARI için, böyle bir ürüne indirim yaptıklarında, bir Müslümanın, sadece indirim olduğu için daha fazla almasının hükmü nedir?

Bunlarda sakınca var mı?

ALLAH razı olsun.
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Bu konuya sormuş olduğum soru ile bağlantısı olduğundan, tekrardan buraya soruyorum, hakkınızı helal edin. (Böyle durumlarda yeni konu açmam gerekiyorsa, söyleyin lütfen)

Sorularım;
Kâfirlerin, Noel, Paskalya, Cadılar Bayramı (Halloween) vb. Bayramları/etkinlikleri için indirim yaptıkları ürünleri almanın hükmü nedir?

Mesela; normalde pahalı olduğu için almadığımız bir ürünü, böyle indirimler olduğunda almanın hükmü nedir? Veya bir çikolata diyelim, normalde pahalı olduğu için sadece bir adet alıyoruz ama Kâfirler, BAYRAMLARI için, böyle bir ürüne indirim yaptıklarında, bir Müslümanın, sadece indirim olduğu için daha fazla almasının hükmü nedir?

Bunlarda sakınca var mı?

ALLAH razı olsun.
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kafirlerin bayramlarında indirimden dolayı aldığınız ürünler normalde onların bayramlarıyla (din), kutlamayla alakası olmayan ürünlerse (misal, buzdolabı, Pc, Tabak vb) almanızda bir sakınca yoktur.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt