Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kahtanli Hadisindeki Bahsedilen Kimdir? Hadise Gerçekleşmiş midir?

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kahtan’dan bir adam çıkıp insanları asasıyla sevk/idare etmeden kıyamet kopmaz

bu forumdaki bir konuyu okudum ve daha sonra bulamadım bende yeni bi konu açayım dedim Kahtanlı alameti gerçekleşmişmidir gerçekleşmişse kahtanlı kimdir

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebû Hurayra (r.anh)'den: Peygamber (s.a.v.) şöye buyurdu:
Kahtan’dan bir adam çıkıp insanları asasıyla sevk/idare etmeden kıyamet kopmaz
(Buharî, Menakıb, Bab 10, Hadis no: 29; Muslim, Fiten, 60, Hadis no: 2911)

Hadiste de geçen Kahtân, İsmâîl zûrriyetinden mi, yoksa değil mi; ihtilaflıdır. Himyer, Kinde, Hemdân ve diğerlerinden olan Yemen nesebleri, Kahtân'a varıb dayanır. el-Buhârî bunu Fiten'de de getirmiştir. Hadîs, oradan çıkacak melikin sert ve zalimane idaresini ifâde etmektedir

Bazı âlimlere (Kurtubi) göre Kahtânî’in adı Cehcah’tır. Ve saltanatı 20 yıl kadar sürecektir. Bazıları Kahtânî‘nin Mehdî 'den sonra çıkarak onun yolunda yürüyeceğini rivayet etmişlerdir. “İnsanları asasıyla sevk/idare etmesi” ifadesiyle kendisi bir çobana benzetilerek raiyetine karşı güzel ve âdil idaresine, güçlü saltanatına işaret edilmiştir (İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi) Bir takımları bunun halife olacağını lâkin mutegallibeden olduğunu söylemişlerdir. Mehdî'nin yolundan yürüyeceği rivayeti zayıftır.

İbn Hacer’in de tercih ettiği görüşe göre, Kahtan kabilesi, İsmail’in soyundan gelmiştir (İbn Hacer, VII/537-538)

Kahtan'lı hadisin henüz gerçekleşmemiş olduğunu düşünüyorum.

Üst Ana Sayfa Alt