Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kalb Huzuruyla İbadet Etmek İçin

T Çevrimdışı

TSERHAD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Namaza duracak insanın önce abdest kostümünü giyinmesi gerektiği gibi, kalbini ibadetin ruhundan uzaklaştırabilecek bütün meşgalelerden de âzâde olması icab eder. Onun içindir ki, insanın sıkıştığı bir durumda namaza durması çirkin görülmüştür. İnsan, evvela, atması gerekli olan şeyleri atmalı, ibadet turnikesine sadece ibadet duygusuyla girmeli ve kendisini meşgul edebilecek bütün menfi tesirlerden kurtularak namaza öyle durmalıdır. Zaten, fıkıh kitaplarında bu mesele ele alınırken hüküm kalbin meşgul olup olmamasına bağlanmış ve şayet insan tuvalete gitme ihtiyacı içinde ise onun namaza durması mekruh sayılmıştır. Çünkü, kalb ve zihin bir işle meşgulken diğer bir işe konsantre olamaz. Zihni bir ihtiyaca yoğunlaşan insanın ikinci bir meseleye teksîf-i himmet etmesi çok zor, hatta imkansızdır. Dolayısıyla, böyle bir ihtiyaçla meşgul olan kimsenin namazı şuurluca kılması, onun hakkını vermesi ve ibadetini derince duyması mümkün değildir. Dahası, öyle bir vaziyette namaza durmada, namaza hakaret de söz konusudur; zira o, hemen geçiştiriliverecek kadar basit bir iş değildir. Namaz, hemen aradan çıkarılıversin diye değil, hem o anı nurlandırsın hem de bütün hayatı aydınlatsın diye vardır. Bütün bu hususlardan dolayıdır ki, Vehbe Züheylî gibi bazı fıkıhçılar, abdeste niyetin daha ıtrahâta gidilirken yapılmasını uygun bulmuşlardır. Çünkü, böyle bir niyet sayesinde, huzur-u kalble namaz kılmak için yapılan bütün ön hazırlıklar ibadet kategorisinde değerlendirilir; abdest öncesi hazırlıklardan başlayıp namaza durma anına kadar geçen her merhale insana sevap kazandırır.
İbadet havasına bürünme ve namaza konsantre olma açısından da abdest çok önemlidir. Ne havanın soğukluğu ne de sıcaklığı, bir mü'minin tastamam abdest almasına mani değildir. Şartlar nasıl olursa olsun, o bir yolunu bulur ve miraca yükselecek bir yolcu edasıyla maddî-manevî temizliğe koyulur. Daha ellerini suyun altına götürürken, çoktan Rabbin mehafet ve mehabeti altında bir ibadeti eda ediyor olma havasına girer ve dünyaya ait fuzûlî sözleri terk eder. Sonra da, her uzvunu yıkayışıyla biraz daha mesafe alır, farklı bir aydınlık idrak eder ve daha ayrı bir canlılığa erer.. abdest esnasında okunan duâları bilir ve zikrederse ya da onların ihtiva ettiği manaları zihninden geçirip bir de o yüce duygularla Cenâb-ı Hakk'a yönelirse, işte o zaman bütün bütün ruhânîleşir ve bambaşka bir metafizik gerilim içine girer.
 
H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz müslümanlar için en önemli ibadet olduğundan onu en güzel şekilde eda etmemiz gerekmektedir.Allah razı olsun kardşim çok güzel yazmışsınız.Rabbim ona karşı yapacağımız ibadetleri en güzel şekilde ve huşu içinde yapmamızı nasip etsin inşallah.
 
T Çevrimdışı

TSERHAD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH SİZDEN DE RAZI OLSUN HÜMAM KARDEŞ.ALLAH İBADETLERİNİZİ KABUL ETSİN.
 
hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hümam ' Alıntı:
Namaz müslümanlar için en önemli ibadet olduğundan onu en güzel şekilde eda etmemiz gerekmektedir.ALLAH razı olsun kardşim çok güzel yazmışsınız.Rabbim ona karşı yapacağımız ibadetleri en güzel şekilde ve huşu içinde yapmamızı nasip etsin inşALLAH.


kardesim Rabbim Razi olsun
 
ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hazal35 ' Alıntı:
hümam ' Alıntı:
Namaz müslümanlar için en önemli ibadet olduğundan onu en güzel şekilde eda etmemiz gerekmektedir.ALLAH razı olsun kardşim çok güzel yazmışsınız.Rabbim ona karşı yapacağımız ibadetleri en güzel şekilde ve huşu içinde yapmamızı nasip etsin inşALLAH.


kardesim Rabbim Razi olsun
 
awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbim Dinin direği olan namazımızı geregi gibi kılmayı nasip etsın ins
 
Üst Ana Sayfa Alt