Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kamerun'da Camilere Saldırı: 100 Ölü

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
boko-haram_1423209163.jpg

Kamerun'da Camilere Saldırı: 100 Ölü

Boko Haram militanlarının, Kamerun'un kuzeyinde Nijerya sınırına yakın Fotokol kasabasındaki camilerde sabah namazını bekleyen 100'e yakın kişiyi öldürdüğü bildirildi.
YAUNDE - Güvenlik yetkilileri camilere giren yaklaşık 800 Boko Haram militanının, Mustafa Camisinde 39, Utaz Mahamat Camisinde 37, Tudjanima Camisinde 22 kişiyi öldürdüğünü ve camileri ateşe verdiğini belirtti.

Yetkililer, Boko Haram'ın bölgedeki militanlar hakkında bilgi paylaşmayı reddeden toplumdan intikam almış olabileceğini söyledi.

Boko Haram militanlarının Fotokol'deki neredeyse tüm kamu binalarını yağmaladığını ve yolda karşılaştıkları kişileri ateşli silahlarla ya da boğarak öldürdüğünü ifade eden yetkililer, yaklaşık 250 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve çoğunun durumunun ağır olduğunu vurguladı.

Yetkililer, hastanenin küçük olması nedeniyle tüm hastaların tedavi altına alınamadığını da aktardı.

Nijerya sınırındaki Fotokol kasabasında dün Çad ve Kamerun askerleri ile Boko Haram militanları arasındaki çatışmalarda 300 militanın öldüğü açıklanmıştı.

Kamerunlu askeri kaynaklar, çatışmalarda 7 Kamerun, 16 Çad askeri ile onlarca sivilin öldüğünü belirtmişti.

Çatışmalardan sonra Fotokol'de askerlerin kontrolü sağladığı vurgulandı.

Fotokol'den "taktiksel çekilmeyle" komşu Maltam ve Makari kasabalarına geçen Çad ve Kamerun birliklerinin kısa sürede militanları püskürttüğü kaydedilmişti.

Kamerun'un Nijerya sınırında Çad askerlerinin destek verdiği Kamerunlu birlikler ve militanlar arasındaki çatışmalarda 1 haftada yaklaşık 600 militanın öldürüldüğü bildirilmişti.

Kamerun'un kuzeyinde dün Boko Haram militanlarının Fotokol kasabasının kontrolünü ele geçirdiği belirtilmişti.

Çad ordusu, Boko Haram ile mücadeleye destek amacıyla komşusu Kamerun'a geçen ay ortalarında asker göndermişti.

AA

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaynak Anadolu Ajansıdır.....haberlerin sahihliği konusunda dikkatli olmak lazım,sadece şuan büyle bir haber var,umarım sahih değildir...

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
Biz kardeşlerimiz hakkın da hayır dan başka birşey düşünmeyiz.

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Boko Haram'ın itikadi nedir? Bir videoda selefileri tekfir ettiğini gördüm. Video'nun başlığı freestyle tekdir idi ama kaldırılmış.

Bir de şu yazıyı buldum:

Başlangıçta Selefi çizgide bir hareket olarak ortaya çıkan Boko Haram’ın zaman içerisinde Selefi çizgiden ayrıldığını vurgulayan Brigaglia, örgüt aleyhinde konuşan pek çok Selefinin de öldürüldüğüne dikkati çekti.

Bir grup kolay kolay selefilikten vaz geçmez, bunda bir terslik var

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Boko Haram'ın itikadi nedir? Bir videoda selefileri tekfir ettiğini gördüm. Video'nun başlığı freestyle tekdir idi ama kaldırılmış.

Bir de şu yazıyı buldum:

Başlangıçta Selefi çizgide bir hareket olarak ortaya çıkan Boko Haram’ın zaman içerisinde Selefi çizgiden ayrıldığını vurgulayan Brigaglia, örgüt aleyhinde konuşan pek çok Selefinin de öldürüldüğüne dikkati çekti.

Bir grup kolay kolay selefilikten vaz geçmez, bunda bir terslik var

brigaglia denen adam amerikalı cape town Üniversitesinde bir öğretim üyesi. bu adam "boko haram küçük kızları canlı bomba yapıyor" diye zırvalayan biri.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
kafir fransiz haberlerine baktim ne öttürüyorlar diye sinir oldum: boko haram insanlari kesip büyük camiyi yakmis, kimse kurtulamamis
boko haram hangi grup bilmem, iyi olup olmadiginida bilmem, sadece duyduhlarima göre iyiler, böyle yaparak insanlari boko haram'a karsi ayaklandirmak istiyorlar ve müslümanlar kendi camii ve cemaatine bile zarar verebiliyor demeye getiriyorlar... eger bu fitneyse Rabbim açiga çikarsin, kafirleri hezimete ugratsin amin

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
haberdeki fotoğraf 2011 yılına ait

0,,15627427_404,00.jpg

resim 2011'de bir haberden alıntı http://www.dw.de/nijeryadaki-şiddetin-geçmişi/a-15627874

ve sözde yeni yakılan camii için çıkan fotograflar (hepsi aynı 2011e ait resimler)

https://www.google.com.tr/search?q=Kamerun'da Camilere Saldırı: 100 Ölü&safe=off&espv=1&source=lnms&tbm=isch&sboxchip=Görseller&sa=X&ei=qcDUVNjjKcn6Uu6ZhMAN&ved=0CAoQ_AUoAw&biw=1280&bih=752

olaya bakın koskocaman bi camii yanıyor ama gösterilen bütün gorseller 2011 yılına ait

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
brigaglia denen adam amerikalı cape town Üniversitesinde bir öğretim üyesi. bu adam "boko haram küçük kızları canlı bomba yapıyor" diye zırvalayan biri.

Sanırım gördüğüm video ya kasten yanlış tercüme edildi ya da bir videonun bir kısmını gösterip anlamı kasten değiştirildi.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
hocam ben yeni akitte okumuştum brigaglia'nın boko haram ile ilgili yazdiklarını. ama müslüman adamlari bi kafirden öğrenmemeliyiz bence.

haklısın akhim, ben o adamın söylediğine kesin inandigimdan değil, boko haramin ıngilizce tercümeli bir videosuna bakarak doğru olabilecegini düşündüm ancak sahte resimler getiriliyorsa Boko Haram'a karşı büyük bir tuzak kuruluyor, söyledikleri kasten çarptırılıyor olabilir. En iyisini Allah bilir, fasiktan her duyduğumu, gördüğümü anlatmamayi öğrenmem lazim sonradan hep pişman oluyorum, Allah beni ve hepimizi affetsin.

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yine sitelerde "Boko Haram 375 Hristiyanı yaktı" adı altında Myanmar'da Busitlerin yaktığı Müslümanların resimleri kullanılıyor...
10423300_870901576258432_3173016272512801805_n.jpg
İnternette bu 2000 kişi öldürülme olayını arıyordum.Bildiğiniz gibi 7 ocakta Charlie Hebdo saldırısı ile aynı gün denmişti.Her yerde gösterilen görsel bu:
boko-haram-dead-564x357.jpg
Örnek > http://www.mainstreamreports.com/2000-feared-killed-boko-harams-deadliest-massacre-baga/
Ve işin ayrıntısına gelecek olursak 2014 haziran'ında "Boko haram'ın saldırısı sonrası çekildiği köylerde 30 ceset bulundu" adı altında bir haberde de aynı foto var:
http://www.mebotori.com/2014/06/sad-30-bodies-recovered-in-chibok.html