Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kara Delikler

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler bu tür meselelere Kur'an'dan delil getirilmez. Nedeni her gün değişen tezlerdir. Eğer tezler yeni birşeyden bahsederek Kur'an'dan delil getirdiğiniz önceki iddiayı yalanlarsa diğer bilim adamları haşa Kur'an'ı yalancı çıkarır. O yüzden en isabetli tutum Kur'an'dan delil getirmemektir.

Ayrıca dünyanın düz olduğu tezi baştan savma bir tez değil. Ciddi iddiaları olduğu kesin olan ve kendilerince delilleri olan bir tezdir. Bu tez günümüz biliminin hemen hemen tamamını kabul etmemektedir(yer çekiminin olmaması, dünyanın dönmemesi, galaksi sistemi gökyüzü katmanları vs vs). Böyle olması bu tezin yanlışlığını göstermez. Şahsen bu konuda tartışmaya girdiğim bir kardeş sorduğum sorulara cevap veremedi.

Diğer bir husus; dünyanın düz olduğunu savunan ilk kişi Samuel Shelton'dur. Etrafında kümelenen insanların çoğu Hristiyan taifedir. Ve bunların çoğu bilime olumsuz bir gözle bakar. Son zamanlar Müslümanlardan savunanlar olmuştur. Çoğunun savunma amacı bu tezin bilimin gücünü göz ardı eden müslümanlarca yeniden birlik sağlamalarına vesile olacağına inanmalarıdır (günümüz uzay biliminin çoğunluğu Nasa denen oluşumda. Malumunuz buda ABD'nin gücünü gösteren en büyük etkenlerden biri).

Ozmo kardeşe bir kaç öneri ve nasihat sunayım; tezi ciddi bir anlayışla dinlemeyen biri bilimsel düşünüyor olamaz(ki müslümana yakışanda bilimsel düşünmek değildir, günümüzde bilimin yanlış dediğine yanlış diyen müslümanlar türedi. Bu da akılcılığa götüren en büyük etkenlerden biridir. Bu tezi savunan bazı müslümanlarda bu bilgiler ışığında bilimin çürüdüğünü göstererek ümmetin birlik olmasını istiyorlar). Bilim asla dalga geçmez. Alaycı bir üslupla tartışma yapılmaz. Karşı görüşe saygı gösterilmeden bilimsel bir mevzu konuşulmaz. Çok basit iddialarla karşı görüşün zıtlığı savunulamaz. Ve düz dünyacılar dünyanın yuvarlak olduğuyla ilgili kanıtları tek tek çürütüyorlar. Sadece bazı şeylere açıklama getiremiyorlar. Bu konu hakkında araştırma yaparsan saçma bir iddia olmadığını göreceksin.

Son olarak ben hangi görüşü tercih ediyorum; dünyanın yuvarlak yahut düz olmasını bilmek bilgi yönünden ve dünyayı daha iyi tefekkür etmek yönünde iyi bir şey. Ama bizim amacımız bu değil. Bizim davamız bu değil. Bizim isteklerimiz bu kadar basit değil. Bizim amacımız dünyaya Allah'ın dinini hakim kılmaktır. Bu minvalde düşünecek olursak; dünyanın yuvarlak olduğunu düşünen müslümanların amacı yuvarlak olan o dünyaya Allah'ın dinini hakim kılmaktır, dünyanın düz olduğunu düşünen müslümanların amacı düz olan o dünyaya Allah'ın dinini hakim kılmaktır. Genel olarak düşünecek olursak; iki ayrı dünyanın olmadığı bir gerçek. Ve her iki düşünceyi savunanların da aynı dünyayı paylaştığı bir gerçek. O yüzden her iki görüşü savunanlara ufak bir nasihat; amacınızı unutmayın! Sizin amacınız dünyaya Allah'ın dinini hakim kılmak ve bu vesile ile cenneti kazanmaya çalışmanızdır. Allah hepimize bu dava uğrunda ölecek bir yaşam nasip etsin. Ve bizleri cennetine alsın.

Ufak bir tefekkür; her biriniz cennette Allah'ın nimetlerini tefekkür edin. Ne kadar güzel değilmi? Şuan cennettesiniz ve nimetleri hakkında düşünüyorsunuz. SubhanAllah... Allah bize cenneti nasip etsin. Bunun için tek gereken şey amacınızı unutmamanızdır.
Haklısın abi dünya düz olsun ya da olmasın hesaba çekileceğimiz konu bu değil.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Oysa...

Dünya kare piramit şeklinde idi

Bknz.işte;

hq2wfwkn.jpg

Mısır piramitleri neden öyle idi..bu piramitler neyi anlatmak istiyordu?piramitlerin sırrı çözüldü mu?

şimdiye kadar hiç kimse bunu düşünmemişti asadssbygj (((

Bknz.

23nckpi5.jpg

Şaşirdınız değil mi : -)

Ben de

insanlık dünyanın kare piramit olduğunu cok eskiden çözmüştu.ne yuvarlak ne düz kare piramit

Hem piramit daha estetik duruyor asfassadfhgb :D

Bir müslümanda en önemli olgulardan biride edeptir. Hangi konuda olursa olsun edebini muhafaza edenlere her zaman gıpta ile bakmışımdır. Bu kardeşe karşıdaki üyeye saygı çerçevesinde yaklaşması için nasihat ettim. Sözlerimin yanlış anlaşılmaya mahal verdiğini sanmıyorum.

Konunun gidişatını yahut herhangi bir kardeşin tefekkürünü sabote etmişsem kendilerinden haklarını helal etmelerini rica ediyorum.

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir müslümanda en önemli olgulardan biride edeptir. Hangi konuda olursa olsun edebini muhafaza edenlere her zaman gıpta ile bakmışıdır. Bu kardeşe karşıdaki üyeye saygı çerçevesinde yaklaşması için nasihat ettim. Sözlerimin yanlış anlaşılmaya mahal verdiğini sanmıyorum.

Konunun gidişatını yahut herhangi bir kardeşin tefekkürünü sabote etmişsem kendilerinden haklarını helal etmelerini rica ediyorum.

Allah razı olsun üstad.

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama gerçekten izlediklerim kadariyla dünya küre diyenlerin teorileri çürütuluyor, hemde nasadan hiç bir cevap gelmiyor bu olanlara.

sekerci100 Çevrimdışı

sekerci100

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Düşünüyorum ilerde eğer bu teori baskınlık kazanırsa çocuklarımız şunları soylicekler nasıl küreye inandilar gibi gibi :)))
Ölünce göreceğiz inşallah ne nedir, ne ne değildir. :) Bir yandan da bu bilginin bize ne faydası olacak ahiretimize ne katkısı olacak onu merak ediyorum, düzmüş yuvarlakmış kareymiş bize bir faydası yok çokta önemli bir konu değil kanımca. :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ek olarak müslümanlarda tarih cografya yaziciligi kitabinda bu konuda calismis onlarca kişi var vaktiyle
Hepsinin de taa o zamanalr hesaplamalri küre olduğu uzerine.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya düzse yıkılırım. İnşAllah değildir. Hem Nasa neden dünyanın düz olduğunu saklasın ?
Dev gaz bulutlarına giden ve Samanyolu'nda gezenler hiç dünya düzmüş gibisinden şeyler söylemiyor. Bu da dünyanın geoit olma olasılığını daha da güçlendiriyor.

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölünce göreceğiz inşallah ne nedir, ne ne değildir. :) Bir yandan da bu bilginin bize ne faydası olacak ahiretimize ne katkısı olacak onu merak ediyorum, düzmüş yuvarlakmış kareymiş bize bir faydası yok çokta önemli bir konu değil kanımca. :)

Zaten umrumda değil düz veya küre olmasi ikiside teori benimki sadece bi merak ki, beni kurtarmicak bi merak :))

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya düzse yıkılırım. İnşAllah değildir. Hem Nasa neden dünyanın düz olduğunu saklasın ?
Dev gaz bulutlarına giden ve Samanyolu'nda gezenler hiç dünya düzmüş gibisinden şeyler söylemiyor. Bu da dünyanın geoit olma olasılığını daha da güçlendiriyor.
Dünya düz müdür değil midir bilmem fakat NASA'nın yayınladığı fotoğraflarının ve anlattıklarının yalan olduğundan eminim.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya düzse niye yıkılıyosun yaw.
Karbon 14 metodunun yalan olduğunu öğrenince uzun süre kendime gelemedim. Bir de dünya düzse bu sefer kendime gelemem. Yıllarca okulda geoit diye öğretiler. Hem neden dünya düz oluyor ? Diğer gezegenler değil ?