Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kardeş Miyiz?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardeşini sırtlayıp dağa çıkarmakta olan bir adama: "yükün ağır" demişler.
Adam cevaben: Bu benim yüküm değil kardeşim demiş.

Bir bilgeye birinin sana gerçek kardeş olduğunu nasıl anlarsın? demişler.
Cevaben: Kaygımı taşır, halimi hatırımı sorar, eksiğimi gediğimi kapatır,
hatalarımı bağişlar, bana Allah'ı hatırlatır, demiş.
Peki demişler senin O'na karşılığın ne olur? Gıyabında dua ederim, demiş.

Allah yolunda kardeşlik ellerin gözlerle ilişkisine benzer: Gözler yaşardığında
eller yaşlarını siler. El ağrıdığında gözler onun için yaş döker.

Hasan-ı Basri -ra- der ki: (Arkadaşlarınızla dostluğunuzu sürdürün. Zira vefakar
bir dost ışık veren bir lambaya benzer. Sen onun ışığını ancak dünyan karardığında idrak
edersin.)

Allahım! Bizleri senin rızan için birbirlerini seven, senin gölgenden başka
herhangi bir gölgenin olmadığı o gün gölgelendirdiğin kullarından eyle! Amin.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbim kardeşlik hukukuna riayet eden ve hakkıyla kardeş olma bilincine erenlerden bizi eylesin..
Kardeş olmak dile kolay ama amele yansıtması zor ve bir o kadarda önemli bir meseledir.Kardeş olmayı becerebilseydik halimiz çok farklı olurdu..
Bence biz hakkıyla kardeş olamıyoruz,evet kardeşiz ama kardeşlik anlayışına hiç riayet etmiyoruz...
Keşke biz müslümanlar kardeş olabilseydik...ama bunu hiç beceremiyoruz.Edebiyata gelince iyi kardeşlik edebiyatı yaparız ama uygulamada sıfır....
Kardeşlik karnesi yapılsa çok az kişi dışında herkesin karnesi zayıf olur..

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam düşmanlarından Allah için nefret etmek hem imani hemde nefsi olarak insana kolay geliyor, zor olan hatalarına rağmen Müslüman kardeşlerini gerçekten lafta değil kalben ve amelen sevebilmek.Bunu öncelikle kendi nefsime söylüyorum.

Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!’ (Müslim, Îmân 93-94; Tirmizî, Et’ime 45; İbni Mâce, Mukaddime, 9)

Esselamu Aleykum we Rahmetullah

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!’ (Müslim, Îmân 93-94; Tirmizî, Et’ime 45; İbni Mâce, Mukaddime, 9)

Esselamu Aleykum we Rahmetullah
Ve aleykum selamu ve rahmetullahi ve berakatuhu.

Konu bu vesile ile güncel olsun.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Mumin erkekler ve mumin kadınlar birbirlerinin velileridir; iyiyi emreder kötülükten alıkorlar; namaz kılarlar, zekat verirler, Allah'a ve Peygamberine itaat ederler. İşte Allah bunlara rahmet edecektir. Allah şüphesiz güçlüdür, hakimdir.

Allah mumin erkeklere ve mumin kadınlara, temelli kalacakları, içlerinden ırmaklar akan cennetler, Adn cennetlerinde hoş meskenler vadetmiştir. Allah'ın hoşnut olması en büyük şeydir. İşte büyük kurtuluş budur.

(Tevbe 71- 72)

Abdussamed b. İslâm Çevrimdışı

Abdussamed b. İslâm

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
---"Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa, ona sevdiğini söylesin." [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5124); Tirmizî, Zühd 54, (2393).]

---"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti. (Aleyhissalâtu vesselâm'ın yanındaki):

"Ey Allah'ın Resulü! Ben şu geçeni seviyorum." dedi.

"Pekiyi kendisine haber verdin mi?" diye Aleyhissalâtu vesselâm sordu.

"Hayır!" deyince,

"Ona haber ver!" dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve:

"Seni Allah için seviyorum!" dedi. Adam da:

---"Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!" diye mukabelede bulundu." [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5125).]

---“Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek ve Allah için nefret etmektir.” (Ebu Davud, Sünnet, 2 [4599].)

---Bir hadis-i şerifinde torunu Hz. Hasan’a yönelik, “Allah’ım! Ben bunu seviyorum, onu sen de sev, onu sevenleri de sev!” (Buhari, Libas, 60 [5884]; Müslim, Fezâilü’s-sahâbe, 56-57 [2421].) demek suretiyle sevgisini dile getirmiştir.

---“Üç şey vardır ki, kimde bulunursa imanın tadını bulur: Allah ve Rasulünün, kendisine başkasından daha sevimli olması; bir kimseyi sadece Allah için sevmesi; tekrar küfre dönmeyi tıpkı ateşe atılmayı istemediği gibi istememesidir.” (Buhari) buyurmuştur.

--- “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66

Allahu Azimüşşan, düşmanlarına düşman; dostlarına dost olabilme şerefini bizlere ömrümüzün her anında nasip eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt