Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Karıyla Kocanın Arasını Ayıran Vekiline, Şeytan: Gerçekten Büyük Bir İş Yaptığını Söylediği Hadis?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU :
Şeytanın Vekilinin "Bir adamla karısının arasını ayırdım" demesi üzerine,
Şeytan onu kucaklayıp: "Gerçekten büyük bir iş yaptığını" söylediği hadisin Sıhhat ve Tam Tahrici Nedir?

Hadis sahihtir.

Bize Osman b. Ebî Şeybe ile İshak b. İbrahim rivayet ettiler. (İshak : Ahberana; Osman ise : Haddesena tâbirlerini kullandılar. Osman dedi ki) : Bize Cerir, A'meş'den, o da Ebû Sufyan'dan, o da Câbir'den naklen rivayet etti. Câbir şöyle demiş :
Ben Peygamber (s.a.v.)'i:
«Şubhesiz iblisin tahtı denizin üzerindedir. Çetelerini gönderir de insanlara fitne verirler. Ona göre bunların en büyüğü, en büyük fitne verendir.» buyururken işittim.
(Muslim, Munafıkûn, Bab 16, Hadis no: 66)

Câbir (r.anh)'den naklen rivayetle:
Peygamber (s.a.v.): Gerçekten iblis tahtını suyun üzerine koyar. Sonra çetelerini / vekillerini gönderir. Bunların ona derece itibariyle en yakın olanı, en büyük fitne çıkarandır. Bunlardan biri gelerek O'na ne yaptıklarını anlatırlar.
Birisi kavga çıkardığını, ötekisi karışıklık ve kargaşa yarattığını söyler; fakat, Şeytan "Hiçbir şey yapmadınız" der.
Sonra bir başkası gelir ve ‘Falan adamı, karısından boşayıncaya kadar onun yakasını bırakmadım.’ der.
İblis bundan o kadar memnun olur ki, hemen onu yanına çağırır ve ‘Gerçekten büyük bir iş yaptın, sen ne kadar şirinsin!'.
(Muslim, Munafıkûn, Bab 16, Hadis no: 67, 68 ; Ahmed b. Hanbel, Musned, 3/314, 332; Ebû Ya'lâ, 1909)

Ebu Musa'dan başka bir rivayette de şu ilave ifade vardır:
"
Ben, bir insanı 'Allah'a şirk koşuncaya kadar saptırmaya' devam ettim." Bunun üzerine Şeytan: "İşte aradığım sensin, sen" der ve tacı ona giydirir."
(Sahih-i Muslim, C.8, Hadis no: 67- (2813), sf: 341)

Üst Ana Sayfa Alt