Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kişi Hakkında Karar Verirken Niyetine mi Ameline mi Bakılır?

E Çevrimdışı

eliflammim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Soru ;bi kişinin niyetine mi ameline mi bakarak onu dışlamaya ötekileştirmeye karar veririz ?
Eğer niyetine göreyse ; örneğin evine ekmek götürme niyetiyle kumar oynatan alkol içiren kişilere karşı eğer dışlayıcı niyetle bakıp selam vermekten kaçınırsak adaletsiz davranmış olmazmıyız ? Dersenki amellere göre o zamanda bunlara karşı sürekli zarar verme güdüsüyle bakamadığımız ve bakamıcağımız için adaletsiz olmazmıyız ?

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Açıktan günah işlemek fasıklıktır.hüküm zahire göre verilir.
Ayrıca kimsenin niyetini bilemezsiniz ancak Allah bilir.

E Çevrimdışı

eliflammim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Açıktan günah işlemek fasıklıktır.hüküm zahire göre verilir.
Ayrıca kimsenin niyetini bilemezsiniz ancak Allah bilir.
İşte bu dediğinize göre şöyle olamazmı : gerçekten o adamın niyeti orda olmamak ama zorunlu olduğundan orda duruyor tezgahta ; şimdi bu günah bi sistemin tezhagında gördüğümüz adama zahire gmre "kumar oynatıyor insanları sömürüyor" gözüyle bakarsak ;onun niyetini Allah bilir mi demiş olurız yoksa "ben bilirim?"mi demiş. Uç bir örnek vericem ama tehdit altında olsun o kişi ve zorunluluktan zarara uğramamak için orda duruyor olsun aklı rehin olan ailesinde şimdi bubadam zahire göre suçlımudur sizce ?

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Dinin emirlerini Allahü teâlânın rızası için yani ihlâs ile yapana sevap vardır. Hayırlı iş yapana da, niyetine göre sevap verilir. Kötü iş yapanın ise, niyetine bakılmaz. Bir kimse, kötü işleri iyi niyetle yapsa da, cezâsını çeker. Çünkü iyi niyetle günah işlenmez.Helal bir iş bulup hemen kurtulması lazımdır.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Böyle bir kişi ailesini düşünüyor gibi duruyor evet, ama ALLAH'ın (Subhanahu we Teâlâ) rızasını da düşünüyor mu? Ya da ailesine haram para yedirdiği için ailesini gerçekten düşünüyor denilebilir mi?
Haram bir işi ALLAH Subhanahu we Teâlâ için terk eden kişiye eğer tevekkül ederse ALLAH bir çıkış yolu gösterecektir.

Bir de günahından önce kişinin akidesine bakılır, âlimlere göre eğer Müslüman kardeşinizse ve sizi işlediği günahlar etkilemiyor veya sizi de günaha zorlamıyorsa ona zaten Biiznillâh selâm verilir, kardeşlik görevleri yerine getirilir ve günah için nasihat edilir, çıkış yolları için yardım edilir.

E Çevrimdışı

eliflammim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Böyle bir kişi ailesini düşünüyor gibi duruyor evet, ama ALLAH'ın (Subhanahu we Teâlâ) rızasını da düşünüyor mu? Ya da ailesine haram para yedirdiği için ailesini gerçekten düşünüyor denilebilir mi?
Haram bir işi ALLAH Subhanahu we Teâlâ için terk eden kişiye eğer tevekkül ederse ALLAH bir çıkış yolu gösterecektir.

Bir de günahından önce kişinin akidesine bakılır, âlimlere göre eğer Müslüman kardeşinizse ve sizi işlediği günahlar etkilemiyor veya sizi de günaha zorlamıyorsa ona zaten Biiznillâh selâm verilir, kardeşlik görevleri yerine getirilir ve günah için nasihat edilir, çıkış yolları için yardım edilir.
Sizi çok haklı buluyorum ben biraz hamdolsun bu konuları mesele edindiğimden dert edindiğimden : alimlere göre dediğiniz şeyin akli delillerini kendi kendime düşünerek bulmaya çalıştım hatta bulduğumu düşünüyorum. Aktarmaya çalışcam birara derleyip. Teşekkürler cevabınız için

Üst Ana Sayfa Alt