Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitap Tavsiyesi

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
IMG_20220718_135059.jpg

Putunu kır ve mütevazi ol, Dr.Mecdi el-Hilali

Mecdi hilali kalemini sevdiğim kişilerden birisidir. Bu kitabı da gerçekten beklediğimden çok daha iyiydi. İnsanı öyle bir sarsıyor ki, kibir dağları dökülüyor insan kalbinden... Hiç düşünmediğiniz konularda dahi kibir dağınıza tosluyorsunuz. kalbini arındırmak isteyenler için güzel bir vesile, çok güzel bir vesile. elimden gelse herkese muhakkak okuttururdum, öyle bir kitap.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20220812_135655.jpg

İbn Kayyım el-Cevziyye, Tehlikeli Tuzaklar

Şeyhi övmeye kalkışmayacağım, onu da onun şeyhini de şüphesiz çok seviyor ve hayranlık duyuyoruz. Yine onun kaleminden dökülen çok güzel bir eser. Tıpkı bir önceki kitap gibi kişiyi sarsan ve ağlatan, mahcup kılan, nefsin kirliliği ile karşı karşıya bırakan bir kitap. Yine tıpkı diğer kitap gibi herkese muhakkak okuttururdum dediğim bir kitap.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
29811

Ben okumaya çalıştım, beceremedim anlamayada çalıştım anlayamadım fazla da gayret gösterdim gerçi siz okumayın boşuna tavsiye etmiyorum :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20230130_110207.jpg

Arthur Schopenhauer, Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

Kitap uzun bir süre elimde kaldı ama bakış açısı namına derin bir kitap olması hasebiyle daha sakin anlarda okunması gerektiğini düşündüğümden ve yoğun bir dönem geçirmemden kaynaklı olarak.

Neyse, kitabı bayağı bayağı beğendim. Fakat okurken şunu farkettim batı zihni farkında olarak veya olmayarak İslam'dan, İslam'ın öğretilerinden çokça etkinlenmiş durumda. anlatılarının çoğu İslam'ın özünde olan öğretiler ile alakalı. tabii ters düşülen noktalar da fazlaca mevcut.
tavsiye edilir bence.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20230205_173621.jpg

Prof. Dr. M. Ali Haşimi, Kur'an Ve Sünnet'e Göre Müslüman Şahsiyeti

Yine altını çizmeye doyamadığım kitaplardan birisi. Kitap, insanı toplumsal olarak ele alıp İslam nezdinde sahip olması gereken davranışları ele alıyor ve bunu da tabii ki Kur'an ve Sünnet'e dayandırıyor. Kitabı okuduğunuzda uygar insanın, medeni diye taltif edilen kişinin bütün özelliklerini İslam'ın bize sunduğunu çok net görüyoruz. ve güzel olan her şeyi özünde barındıran tek insanın rasûlullah sav olması karşısında gözlerin yaşarmasına, kalplerin yumuşamasına, o'nun hayali karşısında mahcubiyet duyulmasına mani olamıyorsunuz.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20230314_221411.jpg

Gary Chapman, Beş Sevgi Dili

Kitabı okumadan önce çokça namını duymuş ve itiraf etmek gerekirse fazlaca şişirilmiş bir kitap olacağını düşünmüştüm. fakat kitap benim fikrimi değiştirmeyi başardı.

her evli çiftin, evlilik yolunda olan çiftin veya arkadaş, anne, baba vb için dahi okunmasını kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

kitap isminden de anlaşıldığı üzere aile danışmanı Chapman'ın öne sürdüğü beş ayrı sevgi dili mevcut. aynı dili konuşamadıktan sonra söylenilen en özel cümle dahi havada kalır. dolayısıyla bu da sevgisizlik algısını doğurur ve derin veya yüzeysel krizlere sebebiyet verir.
birçok örnekleme ile kitap bize çok sarih bir şekilde açıklamalarda bulunuyor.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20230430_231012.jpg

Viktor Emil Frankl, İnsanın Anlam Arayışı

yine ismini çokça duyduğum kitaplardan biriydi. ben kitabı beğendim ve yine islam'ın bize sundukları ile çokça paralellik fark ettim kendi adıma.
yaşamda bir anlam varsa çekilen ıstıraplar, çekilmeye değerdir, değerlidir mesajını çokça görüyorsunuz.
Allah'ın biz insanoğluna merhametini görüyorsunuz.
nasıl?
insan psikolojisine uygun olarak birçok şey sunuyor insana Allah. frankl, asla kaçınılamayacak şeyin ıstırap olduğunu söylüyor ve insanın bir davaya hizmeti, bir insana sevgisi ne kadar ağır basarsa bunu kaldırabilmesinin de o kadar mümkün olduğundan bahsediyor dolaylen.
İslam davamız, Allah, peygamber sevgimiz bizi ayakta tutan temel yapı taşlarıdır. çok hürmet ettiğim bir hocamın da ifadesi ile "kişiye imanın neşesi yeter" mesaj içeriği ile ilintili olarak ıstırapların baskın olduğu zamanlarda dahi bu dava, sevgi ve imana sahip oluşumuzun şükrü ve sevgisi var olmalıdır ki ayakta durabilelim.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
peki abi neden tavsiye edersiniz kitabı )
bizimle paylaşır mısınız rica etsek?
Tabiki
Şuan kitabın 1/3 okumuş bulunmaktayım.kitapta islami nizamlarla,hilafetle ve daha bir çok kavramlarla alakalı konular Kuran,sünnet,icma ve kıyas eşliğinde,risalet döneminden,hulefai raşidin döneminden ve selefin döneminden örneklendirilmeler ile çok açık bir şekilde anlatılıyor.ve Afganistan İslam Emirliğinin bu şartları nasıl yerine getirmeye gayret gösterdiği anlatılıyor.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Tabiki
Şuan kitabın 1/3 okumuş bulunmaktayım.kitapta islami nizamlarla,hilafetle ve daha bir çok kavramlarla alakalı konular Kuran,sünnet,icma ve kıyas eşliğinde,risalet döneminden,hulefai raşidin döneminden ve selefin döneminden örneklendirilmeler ile çok açık bir şekilde anlatılıyor.ve Afganistan İslam Emirliğinin bu şartları nasıl yerine getirmeye gayret gösterdiği anlatılıyor.
teşekkür ederim

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam Hukuku Açısından Tekfir Meselesi... İbrahim Gadban
Gerçekten çok güzel bir şekilde açıklanmış tavsiye ederim

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem in Hayatı İle Islam'ın Hareket Metodu, Abdurrahman El-Muhacir

Bu kitabı elime yeni aldım. 93. sayfadayım. Şimdiye kadar çok iyi gitti. Elhamdulillah

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem in Hayatı İle Islam'ın Hareket Metodu, Abdurrahman El-Muhacir
Bunu bizim kardeşler çok övüyordu. Dediklerine göre baya iyiymiş, nasipse inşâAllah ben de okuyacağım.

Faruk Furkan(İbrahim Gadban) - La ilahe illallah'ın Anlamını Biliyor Musun?
Bu kitapta güzel. Tam yeni davet yapılan insanlara okutturmalık bana göre.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20240202_121328.jpg

insanın acısını insan alır, şükrü erbaş.

edebiyata ilgi duyanlar için çok güzel bir kitap olduğunu iddia ediyorum. şükrü erbaş kalemini çok sevmem hasebiyle midir bilmem ama benim çok beğendiğim bir kitap oldu. altını çizdiğim çokça satır, durup durup aynı cümleyi tekrar ettiğim, öyle bi' kaldığım çok satır oldu ))
şiirde olduğu gibi nesirde de kendisini çok beğendim.
öznellik barındıran her kitapta şurası olmasa denilen yerler illaki vardır diye de not düşeyim. uzun zaman oldu okuyalı o yüzden şurası olmamış diyebileceğim bir noktayı şu anda net hatırlamamak ile beraber okurken olumsuz bir duygu aralığını anımsıyor gibiyim.
yine de kesinlikle tavsiye.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
cepheden-selam-var03f54b13108e448ff4bbfd2878f0633e.png

Kardeşler kafamdaki bir çok sorunun cevabını bulduğum ve şüpheleri gideren bir kitap tavsiyemdir.

Genç kardeşim! Hem kendine hem de cihada bir şeyler katmak istiyorsan en az bir yıl sabretmelisin. Ama benim nasihatim iki yıl kalmandır. Bu müddet içinde fikirlerin, yaşam tarzın, hayata bakış açın yavaş yavaş değişecek.Önünü daha net göreceksin. Şu bir gerçek ki iki yıl içinde çoğu fikir, niyet ve kararlarının sürekli değişecek. Çünkü ilk altı ay içinde mücahitleri özlem sarar ve geri dönme isteği çok fazla olur. İlk bir yılda gözler ve fehimler daha yeni yeni açılır. İkinci yılda tecrübe ve kazanımların en iyi kıvama gelir. İşte o zaman hayatın için en iyi ve doğru kararı verebilecek kıvama ulaşırsın.

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
“Biz zafer günlerini insanların kâh bir kesimine, kâh diğer kesimine nasip ederiz. Tâ ki Allah, iman edenleri açığa çıkarsın ve aranızdan şehidler edinsin. Allah zalimleri sevmez.” İman ehli iki kısımdır: Şehid olup Rablerine kavuşanlar ve verdikleri söze bağlı kalarak zaferi veya şehadeti bekleyenler. Bunların ikisi de Rablerine sadâkat gösterdiler. Bu nedenle onların Rableri katında hiçbir mahlûkatın yanında olmayan mükâfatları vardır. Savaş, iman ile küfür arasında gidip gelen münafıkları da açığa çıkarır. Bunlar ya küfür üzerinde kalıp o hal üzere ölürler ki bu durumda onlar için azap vardır ya da Allah'ın peygamberine yardımını, onu rüzgârla desteklemesi gibi apaçık mucizelerini görüp kalplerine nur galip gelir. Bu durumda Allahu Teâlâ onları bağışlayarak İslam ve iman kervanına, hidayet ve nur cemaatine katar. “Allah, küfredenleri kin ve öfkeleriyle geri çevirdi.”IMG_20240203_004315.jpg

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
Kardeşim! Senin Tahammül Etmen Gerekir. Bir Süre Nefsine Sabret, Bundan Sonra Nefsinin Sabredenlerden Olduğunu Göreceksin. Hatta Allah-U Teala'nın İzniyle, Nefsin; Sabredilmesi Gereken Bu Halden Razı Olan Bir Nefis Haline Gelecektir. Allah-U Teala Şöyle Buyurur: “Allah Mü'minlerden, Canlarını Ve Mallarını, Kendilerine (Verilecek) Cennet Karşılığında Satın Almıştır.” Satılan Şey, Satın Alan Kimseye Teslim Edildiğinde Ona Dilediğini Yapar. Onu Dilediği Yere Koyar. Dilerse Onu Bir Saraya, Dilerse Bir Hapse Koyar. Dilerse Ona En Pahalı Elbiseler Giydirir, Dilerse Sadece Avret Yerlerini Örtebilen Birisi Olarak Bırakır. İsterse Onu Bir Zengin, İsterse Onu Muhtaç Bir Fakir Kılar. Dilerse Ömrünü Uzatır, Dilerse Onu Darağacına Asar Ve Düşmanlarını Onu Öldürmek İçin Musallat Eder. Bir Koyunu Satın Alan Müşteri, Onu Kestiğinde, Koyunun Eski Sahibinin Öfkelenmesi Ya Da Kalbinde Rahatsızlık Hissetmesi Doğru Mudur?! Allah-U Teala'nın Ve Rasulü'nün Aslanı Hamza B. Abdulmuttalib (Radıyallahu Anh)'A Ne Olduğunu İşitmediniz Mi? Karnı Yarılmıştı, Ciğeri Çıkarılmıştı, Organları Kesilmişti. Nebi (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'İn Ashabından Başkaları Da, Uhud Savaşı'nda Aynı Şekilde Şehid Olmuşlardı. Karınları Yarılmış, Kulakları Ve Burunları Kesilip Koparılmıştı.

IMG_20240203_004400.jpg
Aslında tavsiye etmek isteyeceğim bir çok kitap var çoğunuzun da olduğu gibi... Ama ben özellikle bu ikisini seçtim çünkü bu kitapları en özel yapan şey sözlerinin hakkını vermiş kardeşlerimdir,Rabb'im şehadetlerini kabul buyursun... Her zaman şahsımı çok etkiyen şeylerden bir tanesi ise mücahid ve bilhassa şehit kardeşlerimin yazdıkları kitaplar, nasihatler ve hatta söyledikleri neşidler de olmuştur SubhanAllah çok ayrı bir lezzet var onlarda çünkü şunu biliyorum Rabb'im onların canını kendi yolundayken aldı ve onlarda samimiyeti, teslimiyeti, güzel ahlâkı... ve daha bir çoğunu görmek mümkün,onlar sözlerinin içlerini hakkıyla doldurdu ve altını şahadet kalemiyle çizdiler,SubhanAllah ne güzel bir makam! dünyaya sırt çeviren kardeşlerim benim! Rabb'im bizleri de sizlerin arasına katsın ve bizi sevdiği kullarının ahlakıyla ahlâklandırsın 🤲