Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kötülük Problemini Çözdüm

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allaha şükürler olsun vallahi böylesini düşünmek aklımın ucundan geçmezdi. binlerce yıldır teoloji bağlamında tartışılan kötülük problemini çözdüm!

Çok basit;

Mesela ben bir senaristim, kafamda bir senaryo belirliyorum ve imkan dahilinde filmini çekiyorum. Filmdeki kötü olaylar ve kişiler sebebiyle bana filmi seyreden kimse sen kötüsün diyemez.

Hakeza Allah Teala ezeli ilmindeki olacakların varlık sahasına çıkmasını murad ediyor ve ilk yaratılıştan kıyamete kadar olan takdirat bir bir gerçekleşiyor. Bu suretle bu zaman içinde akıp giden kötülüklerin hiçbiri ne izin verme suretiyle ne de yaratma bakımından Allaha isnad edilemez.

teşbihte hata olmaz misalle hakikat arasındaki bağı yakalayamayanlar için; Allah=senarist, levhi mahfuz=senaryo, yaratmak=alet edevatla filmi çekmek.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
kötülük uzerine dusunmek insanin bazen kafayi yemesine sebep oluyor.
ama sunu dusunuyorum bende.
bizim akliminizin idrakimizin yetmedigi mevzular oldugunda gercekten olaylarin hikmetini bilmedigimizi telkin ediyorum kendime. ve yine bir iş bir olay vuku oldugunda Allah adildir merhamet sahibidir deyip kapatiyorum.
evvelden bende cok kafa yoruyordum bu konu uzerine dusunmuyorum artik
baska sey buldum icinden cikamadigim gerci ara ara cikiyorum ama bir dalın budaklari gibi oluyor dusunceler. baska bi budak cikiyor sonra:D aslinda daha cok merak.yani nasil oluyo bu acaba ya derken buluyorum kendimi.
sonra uykum geliyo uyuyom
benim ilmi derinlik dusuncem bu kadar

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Allaha şükürler olsun vallahi böylesini düşünmek aklımın ucundan geçmezdi. binlerce yıldır teoloji bağlamında tartışılan kötülük problemini çözdüm!

Çok basit;

Mesela ben bir senaristim, kafamda bir senaryo belirliyorum ve imkan dahilinde filmini çekiyorum. Filmdeki kötü olaylar ve kişiler sebebiyle bana filmi seyreden kimse sen kötüsün diyemez.

Hakeza Allah Teala ezeli ilmindeki olacakların varlık sahasına çıkmasını murad ediyor ve ilk yaratılıştan kıyamete kadar olan takdirat bir bir gerçekleşiyor. Bu suretle bu zaman içinde akıp giden kötülüklerin hiçbiri ne izin verme suretiyle ne de yaratma bakımından Allaha isnad edilemez.

teşbihte hata olmaz misalle hakikat arasındaki bağı yakalayamayanlar için; Allah=senarist, levhi mahfuz=senaryo, yaratmak=alet edevatla filmi çekmek.
Kıyas tartışılabilir olsa da, bu misale şöyle bir itiraz gelebilir;
"Kötü rolü oynayan cezalandırılıyor ama.."

Misali mudafa sadedinde bu itiraza da şöyle cevab verilebilir;
"Kötü rol oynamayı kişinin kendisi seçmiştir, dolayısıyla rolü sebebiyle kötü muamele göreceğini bilmiş ve kabullenmiştir.."

Daha esah olanı ise;
"Kötü rol karakterini ortaya çıkaran yine kişinin kendi doğaçlamasıdır..(Allah'ın ilmi dahilinde)"

Allahu a'lem..

Üst Ana Sayfa Alt