Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kurallar Farkındalığı, Sorumluluğu Bastırıp Zayıflatır mı?

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
"Hollanda'nın Drachten şehrinde trafik işaretleri, parkmetreler hatta park alanları "verkeersbordvrij " denilen bir programın parçası olarak kaldırıldı. Sonuçlar çarpıcıydı: Trafik güvenliği dramatik şekilde artmıştı. insanlar, liderlik rolü verildiği zaman, hem kendilerinin hem de diğerlerinin yararını azami ölçüde gözetme işini üstleniyorlardı hatta kuralların ve zorlamanın olmadığı zamanda bile."

Jonathan Zittrain'den açımlanarak alındı, The Future of Internet [Internetin Geleceği], s. 1 27- 1 28."

Bu paragraf şu anda okuduğum John Taylor Gatto'nun "Eğitim: Bir kitle İmha Silahı " kitabından bir alıntı. Siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten kurallar kalkarsa insanlar daha mı bilinçli olur?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Hollanda'nın Drachten şehrinde trafik işaretleri, parkmetreler hatta park alanları "verkeersbordvrij " denilen bir programın parçası olarak kaldırıldı. Sonuçlar çarpıcıydı: Trafik güvenliği dramatik şekilde artmıştı. insanlar, liderlik rolü verildiği zaman, hem kendilerinin hem de diğerlerinin yararını azami ölçüde gözetme işini üstleniyorlardı hatta kuralların ve zorlamanın olmadığı zamanda bile."

Jonathan Zittrain'den açımlanarak alındı, The Future of Internet [Internetin Geleceği], s. 1 27- 1 28."

Bu paragraf şu anda okuduğum John Taylor Gatto'nun "Eğitim: Bir kitle İmha Silahı " kitabından bir alıntı. Siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten kurallar kalkarsa insanlar daha mı bilinçli olur?
Aslında bu deneyde kurallar kaldırılmadı. Sadece kurallara uymayı kolaylaştıran işaretler kaldırıldı. Kolaylaştıran işaretler olmayınca insanlar daha dikkatli sürmeye başladı.

Bunu şuna benzettim. Türkiyedeyken nasıl olsa ezan okunacak diyerek namaz vakitlerini takip etmeyi neredeyse bırakırım. Ama almanyadayken gözüm sürekli namaz vakitlerindedir.

yani asli kurallar (avrupada sağ soldan önce ilerler trafikte. Yani bir yolda sağ dönüş varsa yavaşlayıp bakmam gerekir sağdan gelen var mı diye. Varsa önceliklidir. Türkiyede bu kural yok) kaldırılmadı ve ehliyet sahibi olmayanlar -bu kuralları öğrenmemiş olanlar- trafiğe salınmadı. Sadece uyarıcılar kaldırıldı.

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel bir bakış açısı. Teşekkür ederim. Ama bizde olsa o kurallar ve işaretleri yine bu şekilde ciddiye alınır mıydı, emin değilim. Sizin içsel motivasyonunuz (namaz için gerekli iman) olduğu için aslında ezan okunmasa da yapmanız gerekeni yapıyorsunuz. Acaba bu paragrafta sözü edilen kişilerde de bu eğitim zaten olduğu için mi böyle davrandılar? Ben her yerde böyle davranılacağını düşünmüyorum. Fakat liderliğe, kişilerin kendi inisiyatiflerini almaya katkısı olur mu? Sanırım olur. Aşırı kural bazlı yaşam özgünlüğü, potansiyeli çürütüyor. İnsanları sadece göstergelere uyan zombilere çeviriyor.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca normal hayattaki suç-ceza konseptinde şu örnek de düşünmeye değer. Bir yerde okumuştum. Anaokulunda unutulan ve bırakılan çocuklar oluyordu. Anne baba ya gerçekten unutuyor ya da işleri uzun süreceği için -nasıl olsa çocukları anaokulunda tek başına bırakmazlar birileri illaki başlarında durur- düşüncesiyle çocuklarını daha geç okuldan alıyorlardı. Bunun üzerine müdürlük buna bir yaptırım getirmeye karar verdi ve çocuklarını okuldan geç alan velilere para cezası uygulamaya başladı. Olay bu şekilde apayrı bir yere evrildi, daha çok anne baba çocuklarını almamaya başladı. Çünkü önceden çocuk yalnız başına kalır korkusuyla çocuğunu zamanında alan veliler şimdi, işim varsa hallederim parası neyse öderim, diye düşünmeye başlamışlardı.

yani suç ceza denklemi çok faktörlü çok bilinmeyenli bir denklem. Vergisini ödemeyenlerde “nasıl olsa af gelecek” diye düşünür. Veya hayvana şiddet gösterenler sadece para cezası ödeyeceklerini bildikleri için bu cezayı hafif bulur ve şiddete devam ederler. Bu yönden şeriatın keskin cezaları çoğu kişi tarafından -ceza hafif olduğu için cezaya razı olup suçu işlemeye devam eden tayfa ve destekçileri- kabul edilemez bulunur. HALBUKİ islamda cezanın mantığı caydırıcılıktır. Caydırıcı cezalar ile önden suça karışmayı önlemeyi hedefler. Günümüzde ise suçu işle para cezanı öde veya tecavüzünü yap 7 8 yıl hapis yat. Şeklinde bir bedel ödeme sistemi vardır. Tabi tecavüze uğrayan için tecavüzcüsünün 7 8 yıl bir evde kalıp ekmek elden su gölden yaşayıp yeni arkadaşlıklar kurması asla tatmin edici bir ceza değildir. Ödenen bedel denk değildir.İslamda ise öldürmelerde kan parası vardır. Benim evladım eşim babam oha biçilemez dersen maktulun yakınları karşıdakinin öldürülmesini talep edebilir. Eşim zaten alkolikti beni sürekli dövüyordu diyen eş ise kendi talep ettiği meblağı kan parası olarak kabul edebilir. Ve bu muhabbet daha uzaaar giderrr :D

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel bir bakış açısı. Teşekkür ederim. Ama bizde olsa o kurallar ve işaretleri yine bu şekilde ciddiye alınır mıydı, emin değilim. Sizin içsel motivasyonunuz (namaz için gerekli iman) olduğu için aslında ezan okunmasa da yapmanız gerekeni yapıyorsunuz. Acaba bu paragrafta sözü edilen kişilerde de bu eğitim zaten olduğu için mi böyle davrandılar? Ben her yerde böyle davranılacağını düşünmüyorum. Fakat liderliğe, kişilerin kendi inisiyatiflerini almaya katkısı olur mu? Sanırım olur. Aşırı kural bazlı yaşam özgünlüğü, potansiyeli çürütüyor. İnsanları sadece göstergelere uyan zombilere çeviriyor.
Buna da katılmıyorum çünkü kurallar aslında vicdansızlar için vardır ama herkesi bağlar. Sosyopat veya psikopat kişiler var aramızda. Bunlar tam anlamıyla vicdansızdır. Genel halkı bir kedi yavrusunun ölümü bile etkilerken bunlar hiç bir şey hissetmez. Aslında hastadırlar beyinleri bozuk çalışır. Kurallara da uymazlar. İnsanlar zaten doğası gereği kimseye zarar vermeden yaşamaya çalışır. Trafik kuralları örneğinden gidersek zaten normalde insanlar durur sağına soluna bakar. Biriyle öncelik belirlenmesi gerekiyorsa el kol eder öncelik verir diğeri de elini kaldırır selam verir trafikte. Türkiyede normal akış böyledir. Ama bazıları çıkar ki kural tanımaz. Ne ışık ne işaret işler bunlara basıp geçer. İşte bunlar hastalar. Ve kurallara uymamanın yaptırımı olarak ehliyetlerine el konur vs trafikten men edilirler. Yani kurallar insanları zombi yapmaz. Aksine insancıl yaşamayı sağlar. Biz normal yavaş yavaş sürerken bir dengesiz gelip düzeni bozunca nolacak kurallar olmasa? İş bu kişinin yanına kalacak.

Çok zıt konuştum ama sadece fikrim böyle olduğu için. Yoksa konunu beğendim hem düşünmeye sürüklüyor hem de üyelerin kendini ifade edebilmesine olanak tanıyor. Devamını isterim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ankara'da bir arkadasla karsidan karsiya gecicez, yol boş, araba yok
Neyi bekliyoruz dedim
isigin yanmasini dedi
Dedim ya geç ben istanbulluyum ne isigi bekliycez.
Biz de olmaz o iş.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ankara'da bir arkadasla karsidan karsiya gecicez, yol boş, araba yok
Neyi bekliyoruz dedim
isigin yanmasini dedi
Dedim ya geç ben istanbulluyum ne isigi bekliycez.
Biz de olmaz o iş.
Arkadaşın alamancı olabilir mi acaba :D bu tip olaylar genelde bir Almancı ile yaşanır hahhahah burda gecenin köründe sokakta kedi bile yokken o ışık beklenir.

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Buna da katılmıyorum çünkü kurallar aslında vicdansızlar için vardır ama herkesi bağlar. Sosyopat veya psikopat kişiler var aramızda. Bunlar tam anlamıyla vicdansızdır. Genel halkı bir kedi yavrusunun ölümü bile etkilerken bunlar hiç bir şey hissetmez. Aslında hastadırlar beyinleri bozuk çalışır. Kurallara da uymazlar. İnsanlar zaten doğası gereği kimseye zarar vermeden yaşamaya çalışır. Trafik kuralları örneğinden gidersek zaten normalde insanlar durur sağına soluna bakar. Biriyle öncelik belirlenmesi gerekiyorsa el kol eder öncelik verir diğeri de elini kaldırır selam verir trafikte. Türkiyede normal akış böyledir. Ama bazıları çıkar ki kural tanımaz. Ne ışık ne işaret işler bunlara basıp geçer. İşte bunlar hastalar. Ve kurallara uymamanın yaptırımı olarak ehliyetlerine el konur vs trafikten men edilirler. Yani kurallar insanları zombi yapmaz. Aksine insancıl yaşamayı sağlar. Biz normal yavaş yavaş sürerken bir dengesiz gelip düzeni bozunca nolacak kurallar olmasa? İş bu kişinin yanına kalacak.

Çok zıt konuştum ama sadece fikrim böyle olduğu için. Yoksa konunu beğendim hem düşünmeye sürüklüyor hem de üyelerin kendini ifade edebilmesine olanak tanıyor. Devamını isterim.

Zıt olması mühim değil. Fikirlerime yalakalık yapılmasını değil hakikat olanın konuşulmasını severim. Ben de farklı yerlerden bakabiliyorum böylece. Ama ben her kural böyledir demek istemedim. Elbette kurallar gerekli, aksi takdirde kaos, anarşi egemen olur her yere. Ama her şeyi de kurallara ve göstergelere indirgemek bir süre sonra farklı düşünemeyen, sorgulamayan, şartlandırılmış insan sürüleri oluşturabilir diye düşünüyorum .Birilerinin çizdiği yol dışında başka yol göremeyecek kadar körleşme yapabilir.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör

Bizim toplum için olacağını pek sanmıyorum. Çünkü kurallar varken dahi uyulmayan bir sistem var. Maalesef batıda bu konudaki bilinç seviyesi bizim toplumda yok. "Kurallar çiğnenmek içindir" diye kalıplaşmış bir cümle dahi varken ))

Bu içselleştirilmiş, görev bellenmiş, illa yapılması gereken diye düşünülen şeylerde geçerli. Toplumdan topluma ve dahi insandan insana değişkenlik gösteren bir durum bence de.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Zıt olması mühim değil. Fikirlerime yalakalık yapılmasını değil hakikat olanın konuşulmasını severim. Ben de farklı yerlerden bakabiliyorum böylece. Ama ben her kural böyledir demek istemedim. Elbette kurallar gerekli, aksi takdirde kaos, anarşi egemen olur her yere. Ama her şeyi de kurallara ve göstergelere indirgemek bir süre sonra farklı düşünemeyen, sorgulamayan, şartlandırılmış insan sürüleri oluşturabilir diye düşünüyorum .Birilerinin çizdiği yol dışında başka yol göremeyecek kadar körleşme yapabilir.
Kural kişinin varlığını, kişisel özgürlüğünü, karakterini sınırlandırmıyorsa bence her yerde kural olabilir&olmalı.

Yani kuralın olmadığı bir yerin çok da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Yukarıda verilen trafik kuralları örneğini biraz da şuna benzetebiliriz (ki bu da toplumdan topluma değişir veya bilinç meselesidir yine)

Denek bir fare ilk hapsedildiği zaman düşünmeksizin oraya buraya kaçışır, kurtulmaya çalışır. Her kurtulmaya çalıştığında bir yaptırıma maruz kalıyorsa bir süre sonra o fare nereye gidebileceğini veya gidemeyeceğini öğrenir ve bundan sonra hiçbir yaptırıma ihtiyaç duyulmaksızın istenilen kıvama gelir.

Öğretilen, işlenilen, bedel ödenilen bir bilgi. Tabi niyeyse bizim toplumda etkili değil ))

A Çevrimdışı

Ayşegülce

Üye
İslam-TR Üyesi
Kural kişinin varlığını, kişisel özgürlüğünü, karakterini sınırlandırmıyorsa bence her yerde kural olabilir&olmalı.

Yani kuralın olmadığı bir yerin çok da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Yukarıda verilen trafik kuralları örneğini biraz da şuna benzetebiliriz (ki bu da toplumdan topluma değişir veya bilinç meselesidir yine)

Denek bir fare ilk hapsedildiği zaman düşünmeksizin oraya buraya kaçışır, kurtulmaya çalışır. Her kurtulmaya çalıştığında bir yaptırıma maruz kalıyorsa bir süre sonra o fare nereye gidebileceğini veya gidemeyeceğini öğrenir ve bundan sonra hiçbir yaptırıma ihtiyaç duyulmaksızın istenilen kıvama gelir.

Öğretilen, işlenilen, bedel ödenilen bir bilgi. Tabi niyeyse bizim toplumda etkili değil ))

İşte buradaki anahtar ifade istenilen kıvama gelmek. Başkalarınca, toplumca dayatılan kurallar aslında bizi birilerinin istediği kıvama getirmiyor mu? Burada artık seçme özgürlüğü yok, kişi öyle zannetse de. Tabii ki yine her kuraldan bahsetmiyorum ama kural odaklı yaşayan bir insan da bir müddet sonra neyi niye yaptığını bilmeden sadece o şey kural olarak lanse edildiği için yaşamaya başlayabilir. Anlatmak istediğim buydu aslında.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Arkadaşın alamancı olabilir mi acaba :D bu tip olaylar genelde bir Almancı ile yaşanır hahhahah burda gecenin köründe sokakta kedi bile yokken o ışık beklenir.

Ahshsvs yok ya alamanci değildi
Ankaralilar fazla kuralcilar bu acidan alamancilara benziyor o taraf ondandi bence

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
İşte buradaki anahtar ifade istenilen kıvama gelmek. Başkalarınca, toplumca dayatılan kurallar aslında bizi birilerinin istediği kıvama getirmiyor mu? Burada artık seçme özgürlüğü yok, kişi öyle zannetse de. Tabii ki yine her kuraldan bahsetmiyorum ama kural odaklı yaşayan bir insan da bir müddet sonra neyi niye yaptığını bilmeden sadece o şey kural olarak lanse edildiği için yaşamaya başlayabilir. Anlatmak istediğim buydu aslında.
Evet evet buna kesinlikle katılıyorum ben de. Kural var kural var bir de kural koyucu var.
Kural koyucu önemli tıpkı kuralın önemli olduğu gibi. Çünkü kural koyucu genel manada o kuralın gayesini de belirliyor

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
zaten genelde kurallar kişinin varlığını veya kişisel özgürlüğünü sınırlandırmaz. Kurallar aslen kişinin başka kişilerle veya devletle olan ilişkilerini düzenler. Başkasının hakkına girmediğin sürece serbestsin. Senin durman gereken yerde başkasının alanı başlar. Karşının rızası olduğu sürece de yine istediğin gibi top koşturabilirsin. Ha fikir özgürlüğüne gem vuran veya kişisel alanı ihlal eden kurallar da konuşmuyor mu? Konuluyor ama bunda da genelde toplumu koruma menfaati oluyor. Bunlar hep hukuk felsefesinin konularıdır bu arada.

fare örneğine ise katılmıyorum yetişkin bir insana uyarlanamaz. Ancak fareler vs gibi düşünme yetisinden yoksun bebekler için geçerli olabilir bu örnek. Nasıl ki bebeklere kış aylarında soba elletilir, eli yansın ki bir daha sobay yklaşmasın diye, işte bu örneğe benziyor fare örneği.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
kurallar kalkarsa insanlar daha mı bilinçli olur, hayır
Zombiye cevirir mi peki evet

Isin ozeti halkin egitimi ile alakali bu.

Pangeanin son yorumu cok iyi bence( yalakalik yaptim :D )

Üst Ana Sayfa Alt