Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Kur'an-ı Kerim'in Kilitleri -1-

Bir Müslümanın Günlüğü Çevrimdışı

Bir Müslümanın Günlüğü

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Kur'an-ı Kerim'in Kilitleri -1-

Es selamu aleykum

Yüce Rabbimizin kullarına rehber olarak indirdiği Kur'an-ı Kerim;

Rabbimizin yemini üzere -herkesin rahatlıkla anlayabileceğinden emin olduğumuz- Kur'an-ı Kerim;

Kutsalımız, gözümüzün nuru, gönlümüzün baharı Kur'an-ı Kerim;

Zalim, sahte hocaların aydınlığı örtme çabaları karşısında, cahil insanlar tarafından anlaşılmaz, zor, “okursak doğru yoldan saparız” korkusuyla; kendisine yanaşmaktan, anlamaya çalışmaktan korkulacak bir kitap haline getirilmiştir. Rabbim bu şerli saptırıcılardan sana sığınıyor, bu cahil ümmet için Senden hidayet diliyoruz, yardım eyle...

Ayetlerin ince, kaygan bir çizgi olduğunu ve herkes tarafından anlaşılamayacağını bu sahte, sözde hocalar söylüyor da, peki Allah, Kendi indirdiği ayetleri için ne diyor?

Kamer Suresinden, ayet no'ları ile:

17.Andolsun biz, Kur'anı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

22.Andolsun biz, Kur'anı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

32.Andolsun, biz Kur'anı, düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

40.Andolsun, biz Kur'an'ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

Bu ayetler bu konuda tek değil, ancak altı çizile çizile, tek bir surenin içinde, peşpeşe yemin edilmesi sebebi ile nasıl da öne çıkıyorlar. Anlamamak mümkün değil:

RABBİMİZ YEMİN EDİYOR, KUR'AN'IN KOLAYLAŞTIRILMIŞ OLDUĞUNA! ÖĞÜT ALACAK OLAN VAR MI?!

Tek bir ayeti inkar edenin hükmü nedir? Bu kadar açık ve peşpeşe, üstüne basa basa yemin edilmiş, kim tarafından? Rabbimiz! Rabbimizin yeminini inkar etmenin hükmü nedir? Ey Müslümanlar, Müslüman mısınız? Öyleyse gelin bu ayetlere iman edin, rehberinize gelin, şu ayette geçen zalimlerden olmayın:

O gün, zalim kimse ellerini ısırıp:

"Keşke Peygamberle beraber bir yol tutsaydım, vay başıma gelene; keşke falancayı dost edinmeseydim.

And olsun ki beni, bana gelen Kuran'dan o saptırdı. Şeytan insanı yalnız ve yardımcısız bırakıyor" der.

Peygamber: "Ey Rabbim! Doğrusu milletim bu Kuran'ı terketmişti" der.

Her peygamber için, böylece suçlulardan bir düşman ortaya koyarız. Doğruyu gösterici ve yardımcı olarak, Rabbin yeter.

Furkan 27-31 Ayetler

Bizler Rabbimizin tek bir sözü ile teslim olanlarız, bu yüzden ayet inkar etme cüreti olanlar ile dinimiz bir değildir ve söyleyecek ek sözümüz yoktur. Ancak, Rabbimizin bu uyarıları üzere artık siz de Kur'an'ı anlayabileceğinize emin olduysanız; sizlere bu sahte hocalar tarafından kurulmuş, Kur'an'ı anlamanıza engel olan diğer tuzaklar hakkında da bilgiler vereceğim inşaAllah.

Bu tuzakların başı "İslami Kavramların" yanlış veya eksik öğretilmesidir. Kelimeler, iletişimin anahtarlarıdır. Bir kelime bir gerçeği ifade eder ve o kelimeyi kullandığınızda o kelimenin temsil ettiği şey anlaşılır. Peki, kelimelerin anlamı size yanlış/eksik öğretildiyse? Gerçeği, anlatılmak isteneni anlamanız mümkün müdür?

Örnek vermek istiyorum, belki biraz abes olacak ama bu örnekle kolaylıkla anlayacağınızı düşünüyorum:

Bir sebze yemeği tarifi düşünün. Malzemeler: Soğan, Domates, Patlıcan olsun. Şimdi bu sebzeleri herkes tanıyor ve tarife tam olarak uyulursa, herkesin yapacağı yemek aynı olacaktır.

Peki birisi Soğan deyince Pırasa, Domates deyince Kabak, Patlıcan deyince Brokoli anlıyorsa onun yapacağı yemek tarife uygun olacak mıdır? Nasıl bir şey çıkacağını şu an hayal edemiyorum...

Sanırım kelimelerin anlamının önemini bu örnekle kavramış olmalısınız. Şimdi bu kilit kelimelerin başlıklarını ihtiyaten eklemek istiyorum, Allah izin verirse ileriki zamanlarda tek tek açıklamaya çalışacağım fakat ölüm var kalım var, ben yazamazsam araştırınız:

Tevhid
İlah
Rab
Tağut
Şirk
Kulluk
İbadet
Dua

Tüm bu kavramların üzeri bilerek örtülmüş ve ümmet bu kelimeler üzerinden gerçeği göremez hale getirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'i satır satır okusalar bile, bu kelimelerin anlamını bilmedikleri için, tüm hakikatlerin üzerinden farketmeden geçeceklerdir.

Tevhid ehli kardeşlerim, sizlerin de tebliğde öncelikleriniz bu kavramlar olsun. Aksi takdirde tebliğ yapacağım diye kendinizi çok aşırı zorlamaktasınız ve çoğu kez elleriniz boş kalmakta... Önce kelimeleri tanımalarını sağlayın, sonrasını kendileri de anlayabilirler. Çünkü o zaman Kur'an'ın kilitli kapısı kalmamış, herşey açıkça anlaşılıyor olacaktır inşaAllah.

-İnşaAllah devam edecek-

Yazı Dizisinin Tamamı:

Ehli Sünnetin Yolu adlı 2 parçalık yazıyı da, bu yazı dizisinin ardınca okuyunuz:

Bir Müslümanın Günlüğü