Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kuran Okumanın Müslümanlar Arasında Paylaşılması Caiz midir?

Ensar el-tatari Çevrimdışı

Ensar el-tatari

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Şimdi bana verdiler kuran okumayı 1 sayfa filan günde , ve herkes sayfa okuduğu zaman günde cüz oluyor mesela ve bu sanki herkese bir sevab gelecektir sanki 1 sayfa değilde 1 cüz gibi okumuştur. Bu şimdi bidat mıdır?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah

Sunnette böyle bir Kur'an okuma, hatim etme organizasyonu bulunmamaktadır. Bu tür paylaşım bid'at, Kuran-ı Kerim okumak (hatim) sunnettir.
Kişi ancak Kur'anın tamamını okuyunca hatim sevabı alır, eksik paylaşımlarda okuduğu sureler kadar ecir alır, hatim olmaz. Paylaşımlar sonucunda zamanla tüm sûreler okuyarak tamamladığında Kur'an-ı Kerimi hatim etmiş olur. Yoksa ilk haftadan başkalarının da okuyarak paylaştığı ve dinlemediği cûzlerden dolayı hatim etmiş olmaz. Kur'an-ı Kerim okunmasının Teşviki amacıyla bu paylaşım yapılacaksa da okuyuculara zamanla Kur'an-ı Kerimin tamamı olacak şekilde cûzleri sırasıyla okutturarak herkesin hatmi de tamamlanmalıdır. Eğer Kur'an-ı Kerim okunması teşviki gibi bir niyyet yoksa bu tür uygulamalardan uzak durup herkes kendi hatmini yapmalıdır. 
Üst Ana Sayfa Alt