Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kurban Bayramı Perşembe Miydi Cumamıydı Sağlaması Olur Mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
bugün 29 ekim pazartesi,yani diyanet takvimine göre 14 zilhicce,, suudlara göre 13 zilhicce.
sormak istediğim ay ayın 14 ünde tam dolunay olmalı, dolunay ne 13 deki nede 15 deki şeklinden ayrılır şekilde dolunay olmalı.bu gece ayı seyredersek tam dolunay olarak görürsek, ayın 14 ü olduğu ortaya çıkar, eğer tam dolunay değilse suudların dediği çıkmış olur,isteyen ayı gözlemlesin tam dolunay ise diyanet yanılmamış olur. bayram geçti ama sağlamasını yapmak mümkün gibime geliyor. yanılıyormuyum.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
mesele 25'inde bayram mı idi? yoksa değilmi? meselesi değildir. Mesele olayın vuku bulduğu esnada İslam çerçevesinde hareket etmektir. Velev ki 25 ekim bayram olsa dahi müslümanlar bunu tespit ederken İslamın öngördüğü şeklinde mi hareket ettiler? Yoksa tembellik edip kolaya kaçarak İslamın benimsemediği yollara mı tevessül ettiler?

cennet kuşu Çevrimdışı

cennet kuşu

Üye
İslam-TR Üyesi
bugün 29 ekim pazartesi,yani diyanet takvimine göre 14 zilhicce,, suudlara göre 13 zilhicce.
sormak istediğim ay ayın 14 ünde tam dolunay olmalı, dolunay ne 13 deki nede 15 deki şeklinden ayrılır şekilde dolunay olmalı.bu gece ayı seyredersek tam dolunay olarak görürsek, ayın 14 ü olduğu ortaya çıkar, eğer tam dolunay değilse suudların dediği çıkmış olur,isteyen ayı gözlemlesin tam dolunay ise diyanet yanılmamış olur. bayram geçti ama sağlamasını yapmak mümkün gibime geliyor. yanılıyormuyum.

Ben Cumartesi akşamı ayı gözlemledim...yani tam dolunay değildi....Yani Pazar günü ayın 12 si olduğunu anladım....Ve Pazar akşamı ise ay tam dolunaydı..yani Pazartesi günü ayın 13. günü yani Kurbanın 4. günü olduğu ve Türkiye dışındaki İslam ülkelerinin tespitlerinin doğru olduğunu gözlemledim...

Bilmiyenlerin daha iyi anlaması için....
Ayın 10.günü 1. gün..
'''''''''''11. '' ''''''' 2. '''' Cumartesi akşamı ayı dolunaydan biraz daha küçük gördüm.Yarın ayın 12. günü olmalı..
'''''''''' 12. '' '''''''3. '''' Pazar gününün akşamında ayı dolunay olarak gördüm..Yarın ayın 13. günü
'''''''''' 13. '' ''''''' 4. ''''' Bugün ayın 13. günü olmalı çünkü ay dolunay vaziyetinde yani kurbanın 4. günü olmalı...

Not: Ay ayın 13. 14. ve 15. günleri tam 3 gün boyunca dolunay vaziyetinde görülür...Yani sadece ayın 14. de değil....Selametle...

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Not: Ay ayın 13. 14. ve 15. günleri tam 3 gün boyunca dolunay vaziyetinde görülür...Yani sadece ayın 14. de deği
burda sanırım yanılıyorsunuz,3 gün boyunca dolunay görülemez,dolunaya benzer evet ama 14ünde olduğu bigi bütün kenarları dolgun ve parlak olmaz,.

Ve Pazar akşamı ise ay tam dolunaydı
dikkatli gözlemlemeliydiniz,ay pazar gecesi tam dolunay değildi :) ve yanılmıyorsam ertesi günün ayı diyebilmek için ay gün batımında görülmeli,gece vakti görünen ertesi günün mü bilemiyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kendi ülkesinin Hacıları dahi oruçlu olarak daha arafatta iken, Kasapta et kalmamış, aylarca et yüzü görmemiş gibi sabredemeyip dünyada tek başlarına Perşembe günü hayvan kesenler Kurbandan beridir!

konu kilitli.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu kadar laf ebeliği yapana kadar 1 gün bekleseydiniz ya...

Neyse.. Geçen geçti.

Allah cc halis niyetle zamanında kesenlerin kurbanını kabul etsin, kafası karışıp, önünü göremeyenlerin de gözlerini açsın, şuûr versin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt