Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kuzey ve B. Afrika'da 'cihad' alarmı

  • Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Misafir
Batı ve Kuzey Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren ''cihad gruplarına'' karşı ABD öncülüğünde ortak girişimlere başlandığı açıklandıDünya Bülteni / Haber Merkezi
Geçtiğimiz sonbahar, ABD ve Nijer'in, Batı Afrika ülkelerinden polis yetkilileri, gümrük memurları ve diğer yetkilileri, bölgede zayıf şekilde korunan sınırları ağır silahlara sahip ''cihad gruplarına'' karşı koruyabilmek için bir araya getirdiği ortaya çıktı. İsviçreli uzmanlar ise Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine kara para aklama yöntemlerine karşı ve ''İslami örgütlerin'' finans kaynakları hakkında brifing verdi.
Bu arada Danimarka'nın daha şimdiden Burkina Faso ile ''aşırılığa'' karşı mücadele etmek için ortaklık kurduğu belirtiliyor. Danimarka bunun için Burkina Faso'ya 22 milyon dolar da yardımda bulundu.
Kuzey Afrika'daki ''cihad hareketleri''nin özellikle Cezayir'de odaklandığı düşünülüyor. Konu hakkında Cezayir'de bu hafta 30 ülkeden 100 kadar uzman bir araya geldi. Öte yandan ''tehdit altında'' olduğu iddia edilen bölgeye Mali, Moritanya ve Nijer de dahil ediliyor.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt