Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Lebbeyk Ya Rasulullah" Demenin Hükmü?

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Günümüzde ''Lebbeyk ya Rasulullah'' demenin hükmü nedir?
Son zamanlarda çok görüyorum ''Lebbeyk ya Hüseyin'' diyenler var, bunun hükmü nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Salafimedia;315606' Alıntı:
Es selamu aleykum,

Günümüzde ''Lebbeyk ya Rasulullah'' demenin hükmü nedir?
Son zamanlarda çok görüyorum ''Lebbeyk ya Hüseyin'' diyenler var, bunun hükmü nedir?
Âleykum selam we rahmetullah ;

Lebbeyk; Efendim, buyurun, emredin!" anlamında bir ifâde olub, Allah (c.c.)'nin haricinde insanlar için kullanılması durumunda, elân hâzır (orada mevcut) olması gerekmektedir. Yâni mevcut, görüb işitilebilen kişi olmalıdır.

..... Bize Hemmâm ibn Yahya, Katâde'den; o da Enes (radıyallahu anh)'ten tahdîs etti ki,
Muâz bin Cebel (radıyallahu anh) şöyle anlatmıştır:
Bir gün Rasûl-u ekram efendimiz bir hayvana binmişti. Ben de arkalarında bulunuyordum.
Bana "
Ey Muâz!" diye seslendiler.
Ben de
"Lebbeyk yâ Rasûlallah! (Lebbeyke ve sa'deyke! - Buyur, itâatindeyim ve emrine hazırım!)" dedim.
Üç kerre ismimi söyledikten sonra; "
Cenâb-ı Hakk'ın kulları üzerinde olan hakkı nedir biliyor musunuz?" buyurdu.
"
Allah ve Rasûlu daha iyi bilir" dedim.
Bunun üzerine; "
Cenâb-ı Hakk'ın kulları üzerindeki hakkı, onların kendisine ibâdet etmeleri ve başka hiçbir varlığı ona şirk (ortak) koşmamalarıdır" buyurup, tekrar sordular: "Kullar bu vazîfelerini yerine getirirlerse, Allah'tan bekledikleri hakları (Allahu teâlânın onlara vâdettiği karşılık) nedir bilir misin?" buyurdular.
Ben yine "
Allah ve Rasûlu daha iyi bilir" deyince;
"
Bu takdirde kulların Allah üzerindeki hakkı (onlara vâdettiği) nîmet ve kullarına azâb etmemesidir..."
(Buhârî, İzin, Bab 30, Hadis no: 39, 2846, 5967, 6500, 7373; Muslim, 30)

Şiâ itikadında ölmüş de olsa önderlerine (12 imamlarına kâh Allah, kâh Rasul sıfatlarını) yüklediklerinden her zaman ve mekanda kendilerini görüb işitebildiklerine inandıklarından bu ifâdeyi dillendirmektedirler ki, eğer bu kasıtla söylüyorlarsa asla câiz değildir. Fakat böyle derken; "Huseyin'in yolunda olma, sürdürme ve anma vb." gibi ifadeleri kastediyoruz, bizi görüyor işitiyor, haberdar gibi kastedmiyoruz" diyorlarsa, şirke girmese de, muvahhidlerin fitneye sebeb olabileceğinden bu tür kelimeleri kullanmaktan sakınmaları elzemdir. Aynı durum Rasulullah (s.a.v.) içinde söz konusudur.

Üst Ana Sayfa Alt