Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mankenlikten Elde Edilen Gelir Helal mi?

M Çevrimdışı

Mustafa Burak

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum. Tevhid ehliyim. Ben yaklaşık 3 aydır bir giyim mağazasının mankenliğini yapıyorum. Ve ekmeğimi mankenlikle kazanıyorum (üniversiteyi kazanamadığım için dershane parası, aileye yük olmamak için).

1 2 saatlik bir çekim ile bir işçinin aldığı maaşın neredeyse yarısını alıyorum, üstüne çeşit çeşit güzel elbiseler alıyorum. Ve bu durumda işçi ile kendimi karşılaştırdığımda, o işçi alın teri döküyor, çoluğunun çocuğunun rızkını kazanmak için onca zorluklar çekiyor. Ben ondan daha fazla para alıyorum rahatsız oluyorum vicdanen. Mankenlik yaparak kazanılan para helal midir ? Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Yaptığınız (çalıştığınız meslek) işin hafifliği, saatinin azlığı sebebiyle aldığınız maaştan endişe etmeniz yersizdir. Her işin bir piyasası vardır ve kimisi saatlerini ve emeğini verir fakat yaptığı işin, yapan işçinin veya o sektördeki piyasanın ederi o olması hasebiyle evine ancak bir çorba parası götürebilirken, bazısı da mûteber bir meslek edinmiş, işin ehli olmuş, okumuş işin ilmini vs öğrenmiş bununla birlikte o işin piyasası da ücreti dolgun olmasından doayı yüksek maaş alabilir, mesai saatleri daha az olabilir.
Sonuçta herkes işe girerken işveren veya yetkilisi ile çalışma şartları, saati, yapacağı işi ve alacağı ücreti anlaşarak işbaşı yapmaktadır.

Üst Ana Sayfa Alt