Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Maraş'da Cuma Kıldırmayan İmam

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
merkez78bq7.jpg


Maraş'da Cuma Kıldırmayan İmam

Maraş Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra 22 şubat 1919'da İngiliz işgali altına girdi. İngilizler kısa bir süre sonra Musul'a karşılık Anadolu'nun Güney kesiminden çekildiler. İşgale karşı düzenlenen Ulucami Mitingi'nin ardandan 30 Ekim 1919'da Fransız birlikleri Maraş'a girdi. İşgalci Fransızlara ve onlarla işbirliği yapan Ermenilere karşı Sütçü İmam'ın başlattığı silahlı direniş halktan geniş bir destek gördü.

Direnişi örgütlemek için 29 Kasım 1919'da Maraş Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. 13 Ocak 1920 Araplar ve 19 Ocak 1920 Harabe çatışmaları ile 21 Ocak 1920'de başlayan Maraş Kent savaşları sonunda Fransızlar çekilmeye zorlandı. Fransız İşgali 12 Şubat 1920'de sona erdi.
(Ana Britannica Cilt 12 Sayfa 412)

* * *

Olay muhtemelen 31 Ekim 1919 Cuma günü Maraş Kalesi'ni gören Camilerden birinde geçiyor.

Cemaat Cuma Namazını kılmak üzere Camide toplanıyor. Ancak öğlen Namazı'nın sünneti kılındıktan sonra Cuma Hutbesi'ni okumak üzere mihraba çıkan İmam bir türlü Cuma Namazı'nı kıldırmak için aşağıya inmiyor. Sabırsızlanan Cemaate de şöyle sesleniyor:

Bugün size Cuma Namazı'nı kıldırmayacağım.

Cemaat homurdandıkça İmam direniyor:

Dün günlerden Cuma olsaydı kıldırırdım. Ancak bugün kılmayacağız.

Cemaat tepkisini yüksek sesle dile getirince İmam şu karşılığı veriyor:

Cuma namazı diğer namazlardan farklı olarak esaret altında olmayan özgür insanlara farz kılınmıştır. Biz bugün özgür değiliz esaret altındayız. Dün özgürdük. Kalemizde Türk bayrağı çekiliydi. Dün cuma olsaydı kıldırırdım demem ondandır. Ama bugün Fransız Bayrağı çekili. Cuma Namazı bize farz değidir. Kılmayacağız.

İmamın bu konuşması üzerine galeyana gelen halk kaleye hücum ederek Fransız Bayrağını indiriyor ve direniş başlıyor. Fransızlar Maraş'tan 12 Şubat 1920 günü çekiliyorlar... O günden sonra da Cuma Namazları kentte aralıksız kılınıyor.
 
E Çevrimdışı

ebumuhammed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAHU AZZE VECELLE ONA MERHAMET ETSİN
 
Üst Ana Sayfa Alt