Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Metin Müftüoğlu (kaplan) Ve Halifelik Iddiası Saçmalığı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
G Çevrimdışı

gülhayranı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Muhammed Metin Müftüoğlu (Kaplan) ve halifelik iddiası saçmalığı
İslamdaki halifelik kurumu siyasi hukuki sonuçları olan ciddi bir kurumdur.Bu kurumun tahta tüfekler ile yapılan gösteriler sonucunda halifeliğini ilan eden aciz insanlar ile temsil edilmesi mümkün değildir
kaplan ailesinin halifelik iddiası tamamen bir komedidir nedenleri mi?
1-Başka ülkede sığıntı olarak yaşamaktadırlar yabancı devlet hadi kardeşim kovuyorum seni dese bir şey diyecek güç ve yetkiye sahip değiller bir islam halifesinin bu duruma düşmesi düşünülemez bile
2-Halifelik hukuki yetki ve siyasi güç demektir bunlara da sahip olmadıkları çok açıktır
islamın böyle önemli bir kurumunun şarlatanlık yapılarak zedenlendirilmesi utanç verici bir durumdur

G Çevrimdışı

gülhayranı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
sığıntı olduğu ilgili devlet 24 saat içinde ülkeyi terket yoksa seni kodese tıkarız derse
halifelik makamının ayaklar altına alındığının en somut örneği olur sanırım
ama bu adam bunları düşünür mü
zor

E Çevrimdışı

ebufaris kurdi

Guest
Evet, Almanyada hilafet ilan etmek şeri' açıdan hatadır, fakat bu konuya itiraz edenin bari hilafetin ne olduğunu bilen biri olması gerekmez mi? Sen hem ilafet devletinin, ümmet anlayışının en büyük düşmanı olan ulus devletin ulusal marşı için put gibi dikilmesi gerektiğini savunacaksın hemde kalkıp hilafet için güç, otorite, yani devletin gerekli olduğunu savunacaksın.
Ne yaman çelişki?
Eskiler derlerdi ya dinime dahleden bari müselman olsa...

G Çevrimdışı

gülhayranı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet, Almanyada hilafet ilan etmek şeri' açıdan hatadır, fakat bu konuya itiraz edenin bari hilafetin ne olduğunu bilen biri olması gerekmez mi? Sen hem ilafet devletinin, ümmet anlayışının en büyük düşmanı olan ulus devletin ulusal marşı için put gibi dikilmesi gerektiğini savunacaksın hemde kalkıp hilafet için güç, otorite, yani devletin gerekli olduğunu savunacaksın.
Ne yaman çelişki?
Eskiler derlerdi ya dinime dahleden bari müselman olsa...
sen ne dediğinin farkında değilsin
tarhden bi habersin
istikal marşının yazılış tarihi 20 Şubat 1921
o dönemde henüz laiklik ilkesi kabul edilmemişti cumhuriyet ilan edilmemişti halifelik sistemi lağvedilmemişti
yani laik bir sistem yoktu halife hala vardı saltanat bile kaldırılmamıştı
böyle tarihden bi haber olursan
istikal marşını da anlıyamazsın mehmet akif ersoyu da anlıyamazsın
sizin yaptığınız en iyi iş onu bunu küfür ile itham etmek bunun dışında bildiğiniz bir şey yok ne tarih ne islam

S Çevrimdışı

Saadetdevri

Üye
İslam-TR Üyesi
Imam-i Azam Ebu Hanife (Rh.a):
"Hilafetin olmadigi bir zamanda; en az 3 kisi olmak üzere bir cemaat Hilafet Devleti'ne adim atmalidir!"
Safiiler: "Küfür beldesinde zamanin bilinen en alimi Halife olur."
Hanefi Mezhebi: "Kafir beldesinde bir kimse "Ben Halifeyim! Gelin beyat edin, Hilafete baglanin" diye haykirirsa bütün müslümanlarin bu cikan sahisa beyat etmeleri vacibtir. Beyat etmeyenler onlara karsi cephe almis olur ve cahiliye ölümü üzere ölürler."
"Böyle bir zamanda müslüman ya Hilafet Devletini, ya da Küfür Devletini tercih eder. Ücüncü olmaz. Tefrika haramdir. Onun icin Hilafet Devletine baglanmayan cephesizdir. Cepheden kacmak ise cok büyük günahtir. Velev ki cahiliye ölümü üzere öle!"

I Çevrimdışı

I.C.C.B

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selam..
meselenin en basina gitmek lazim. zamaninda islami cemaatlere dendiki gelin birleselim bazilari geldiler bazilarida davete icabet bile etmediler.
islami cemaatlerin sayisi coktu ama ayrilikta bi okadar vardi, rahmetli cemaleddin hoca seneler sonra isi daha ilerletip hilafet adi altinda cemaatlerin birlesmesine gitti.. önceden birlesmeye yanasmayanlara bahane olduki hilafet olurmu gucunmu var vesayre. hilafet meselesi tartisilir ve sorulara karsida cevaplar da var hilafet adli kitapta...
su bir gercekki, davet edilen cemaatler den gelmeyenler haram uzeredirler. cünkü yeterince ayet ve hadisler vardir.. ayrilmayin alllahin ipine sarilin... gibi. su da anlasilmasin ama rahmetli demezdiki bana beyat et, daha masaya oturmuyorlardi...

E Çevrimdışı

ebufaris kurdi

Guest
sen ne dediğinin farkında değilsin
tarhden bi habersin
istikal marşının yazılış tarihi 20 Şubat 1921
o dönemde henüz laiklik ilkesi kabul edilmemişti cumhuriyet ilan edilmemişti halifelik sistemi lağvedilmemişti
yani laik bir sistem yoktu halife hala vardı saltanat bile kaldırılmamıştı
böyle tarihden bi haber olursan
istikal marşını da anlıyamazsın mehmet akif ersoyu da anlıyamazsın
sizin yaptığınız en iyi iş onu bunu küfür ile itham etmek bunun dışında bildiğiniz bir şey yok ne tarih ne islam

Tarihten haberdar olduğunu zanneden arkadaş, maalesef hem tarihten haberdar değil hemde ulus devlet mantığından bihaber.
Ulusal marş, Ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla bir ihtiyaç olmuştur. Eğer siz ulusal marşı savunuyorsanız kusura bakmayın siz islamı hakim kılma gayesiyle kurulmuş bir hilafeti anlayamamızsınız. Hilafet devletinin marşıda , sloganıda, sembolüde ancak islam ümmetinin tamamını temsil eden ulus devlet mantığından uzak olan islamdır. Bayrağımız tevhid bayrağı, sloganımız Allah'u ekber, marşımızda kelime i tevhittir.
Eğer halife vardiyse, bu halifeye rağmen meclis nasıl oluyorda istanbul'da mevcutken gidilip ankarada ikinci bir meclis açılıyor?
Başkumandanın M. kemal olduğu bir orduda islami bir ordu oluyor değil mi? Sen en iyisimi bir mustafa belgeselini izlede m. kemalin sizin zihniyetinizdekileri nasıl kullandığını öğren, niye belgesel izle diyorum biliyor musun? Çünkü şimdi sana bazı kitaplar söyleyeceğim ama sevyeni aşacağını ve anlayamayacağını düşünüyorum.
M. Akif'in mısırdayken tc devleti için yaptıklarından ne kadar pişman olduğunu bilmediğn için böyle saçmalarsın. Ali ulvi kurucunun hatıralarını okuda biraz belki öğrenirsin.
Yinede birkaç kitap söyleyeyim anlayana.
Hilafet ve kamalizm ş.islam Mustafa sabri
paradigmanın iflası fikret başkaya
zirvedeki mankurtlar taha islam

halit bin velit Çevrimdışı

halit bin velit

Üyeliği İptal Edildi
Banned
metinyüksel
Hicret nedir ?t.c islam Devletimi?
t.c anayasasi müslüman halkina yaptigi zülüm ve iskenceleri firavunun kendi halkina yaptigi iskencelerinden ne farki var?
sana dün yazmistim
link buyrun cevap yazmadin

https://www.islam-tr.org/ozel-gun-g...leddin-hocaoglu-kaplan-rh-a-2.html#post178634

https://www.islam-tr.org/muhtelif-eserler/14002-cemaleddin-hocaoglu-kaplan-in-butun-kitaplari.html bu link deki kitaplari oku arastir yanlislarini delileriylen yaz alsana meydan.

kim islamin delilerine dayanarak yilbasinin islamda yeri yoktur derse bu dogrudur. Hocaoglu kaplan (rh.a) burda cok dogru yazmistir.
halife ve hilafet bu meseleler senin isin degildir. cünkü ilmin yok.
Bunlar ilim mertebesinde tartisilir.Haaa ...eger ilmin varsa buyrun delileriylen yaz .
lafda kalmasin.
bana dün yaptigin hakarete sana duan ile karsilik veriyorum

"Ya Rabb'i! Bize hidayet ihsan ettikten sonra, kalplerimizi kaydırma ve indinden rahmet ihsan eyle! Zira sensin en çok bağışlayan!" (Ali Imran, 8)
Efendimiz de kendisine saldırıp yüzünü yaralıyan ve dişini şehid edenlere karşı bile dua yapmayı ihmal etmemiş ve şöyle demiştir:
"Ya Rabb! Benim bu milletime hidayet ihsan et! Zira bunlar ne yaptıklarını bilmiyorlar!.."

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
tartismaya gerek yok, bu tartisma yarasiz oldugu icin Kilit

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt