Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Mevlana'na ve Şems-i Tebrizi Küfrü!

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mevlana'na ve Şems-i Tebrizi Küfrü!

Mevlana ve Fikir Hayatı -1

Prof. Dr. Mikail BAYRAM

Mevlana ve Fikir Hayatı -2
Prof. Dr. Mikail BAYRAM

Mevlana ve Fikir Hayatı -3
Prof. Dr. Mikail BAYRAM

Mevlana ve Fikir Hayatı -4
Prof. Dr. Mikail BAYRAM

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
eski kavimlerde melekleri kadın olarak tasvir ediyorlardı

Ahirete inanmayanlar meleklere dişi adları takıyorlar.(Necm 27)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tasavvuf hakkında çok fazla malumat sahibi değilim. Fakat tasavvuf konusunda son derece uzman bir ilim adamı ile bu konular hakkında konuşmuşluğum var (Çok uzun ve detaylı olmasada). Uzman ; bugünki mesnevinin çok ağır tahrifatlara uğradını aynı tahrifatın tasavvuf felsefesinde de olduğunu söyledi. Elimizdeki mesnevinin çok büyük bir kısmının Celaleddin Rumi'nin yazdığı mesnevi olmadığını söyledi. Bu bilgiyide bu konu ile ilgili arkadaşlara nakletmiş olayım.
Orijinal Mesnevi'sini kendisinden istedin mi?

Orijinal Mesnevi farsça ve Konya Mevlana müzesinde sergilenmektedir. Mukaddimesinde "Bu kitab (Mesnevi) Alemlerin Rabbi tarafından gökten inmedir" yazmakta..

1693406735679.png

1693406396075.png

1693406575762.png

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mikail bayram'ı tarihci kimliği ile söyledim,abdulbaki gökpınarlıda mevlananın oğluna düşman olduğuna söylüyor,neyse kim neye inanıyorsa ona inansın zaten önemli olan sofilerin hala bu sapık mesneviyi savunmaları

Ben mesnevideki sapıklıkları vs. savunmuyorum . Benim sorguladığım bu beyitlerin Celaleddin Rumi'ye ait olup olmadığıdır. Yukarıda da dediğim gibi birçok uzman mesnevideki beyitlerin sadece 18 tanesinin Celaleddin Rumi'ye ait olduğunu söylüyor.

İmam-ı Azam'a da isnad edilen Hîle-i Şer'iyye fetvaları var. Şimdi bu temelsiz isnadlara bakıp İmam-ı Azam'ı tekfir mi edelim? Araştırmadan etmeden her isnadı mutlak gerçekmiş gibi kabul edersem yarın mahşerde bunu hesabını ben veremem.

Ben mahşerde hesabını veririm diyen varsa istediğini söyleyebilir. Ben bilmediğim konularda , zan ile amel etmem.

“Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Şüphesiz kulak, göz ve kalp, bunların her birinden sorulmuş olacaktır.” (el-İsrâ, 17/36)

“Onlar yalnız zanna ve nefislerin arzuladıklarına tabi oluyorlar…” (en-Necm, 53/23)

kendi çağdaşı alimlerden de celalettin rumi'yi tekfir edenler var,çivizade mehmet efendi muhiddin arabi ve mevlana celalettin rumi'yi tekfir ediyor

Kanuni devri Şeyhülislamlarından Çivizade Muhyiddin Mehmet Efendi (ö. 1547) raks ve devrânın şiddetle aleyhinde olmuştu. 1539 yılında Şeyhülislam olan Çivizade, tasavvuf ehline karşı aşırı tenkitlerde bulunmuştur. İbnu"l-Arabî ve Mevlânâ"nın kâfir oldukları kanaatini taşımaktadır. Hatta Mevlânâ"nın “Ey kâfirler, sizin fiillerinizi ben yaratırım, zira mutlak hâkimim, ister mümin ister kâfir yaparım” beytini, kendi anlayışına göre yorumlayarak, Rûmi"nin küfre gittiği hususunda bir fetva yazıp, Kanuni Sultan Süleyman"a gönderdiği rivayet edilmektedir.

http://akademik.semazen.net/article_print.php?id=385

Bugün başka konu üzerinde araştırma yaparken bu konu hakkında bi bilgi edindim.

"Bu kitab (Mesnevi) Alemlerin Rabbi tarafından gökten inmedir." cümlesinin mesnevinin önsözünde geçtiğini gördüm. Mesnevi farsçadır , önsözünü ise arapça olarak daha sonradan Sırrehus Sami adında birinin yazdığını öğrendim. Bu önsözün kitapla bi alakası olmamasına rağmen daha sonraları kitapa ilave edilerek mesneviye dahil edilmiştir.

sofiler sırrahus sami'yi (ks) yazdıklarının açılımına yazıyor kaddese sırrahus-sami diye,sırrahus sami diye biri yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
S Çevrimdışı

Salih-i

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Süleymaniye Vakfı = Abdülaziz Bayındır ( Sağlam Vakıf (? ) )

Abdülaziz Bayındır:

Üst Ana Sayfa Alt