Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Meyankökü'nün Bilinmeyen Özellikleri

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
MEYANKÖKÜ'NÜN BİLİNMEYEN ÖZELLİKLERİ

Meyankökü Avrupa, Asya ve Akdeniz havzasında yetişen çok yılllık bir bitkidir.

En çok Rusya, İspanya, İran ve Hindistan'da yetiştirilir. Dünyada en çok tüketilen ve bilinen bitkilerden biridir.

Ülkemizde güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir ve meyan şerbeti olarak bilinen bir şerbet yapımında kullanılır. Kola ürünlerinin ana maddesi de meyanköküdür.

En çok şekerli tadıyla bilinir ama sağlığa çok faydalı olduğu pek bilinmez. Bütün kıtalardaki antik kültürlerin hepsi meyankökünü kullanmışlardır, kullanımıyla ilgili ilk kayıt M.Ö 3. yüzyılda Mısırlılar tarafından tutulmuştur.
Mısırlılar ve Grekler bitkiyi öksürük ve akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanıyorlardı.

Meyankökü Çin'de ginsengten sonra mide, dalak, karaciğer ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaç terkiplerinde en çok kullanılan bitkidir. Japonlar meyankökünü karaciğer iltihabı için kullanıyorlardı.

Meyankökü en çok öksürük, ses kısıklığı, boğaz iltihabı ve bronşit gibi üst solunum yolları hastalıkları için kullanılır, balgam söktürür.

Köklerde bulunan ana etken madde glikrizin maddesidir. Ayrıca şeker, nişasta, flavonoidler, saponoidler, steroller, amino asitler ve yağ asitleri içerir.

Glikrizin adrenal korteks hormonu aldosteronun salgılanmasını sağlar. Aldosteron kanda sodyum ve potasyum dengesini düzenleyen bir steroid hormonudur.

Öksürük ilacı olarak kodein kadar etkilidir.
Meyankökünün kökleri yüksek oranda müsilaj içerdiğinden çayı içildiğinde mukoza iltihaplarını iyileştirir.

Meyankökünün mide rahatsızlıkları için kullanımı 1. yüzyıla kadar uzanır. Günümüzde mide ve bağırsak ülserleri, asit seviyesini düşürmek ve mide duvarını korumak için kullanılır.

Romatizma,eklem iltihabı ve Addison hastalığına iyi gelir, kan şekerini düzenler.
Kökleri östrojenik etki gösterir. Menapozda ve adet sorunlarında etkilidir.

Ana etken made glikrizin anti viral özellikleri nedeniyle AİDS tedavisinde denenmiştir.

Japonya'da yapılan klinik deneylerde, interferon aktivitesini artırarak HIV virüsünün ilerlemesini durdurmuştur.

Glikrizin aynı zamanda, hidrokortizon gibi hormonların üretimini artırır. Meyankökünün iltihap kurutucu özelliği burdan kaynaklanır. Kortizon gibi, romatizmal ve alerjik semptomların azalmasında ve strese karşı etkili olur, ayrıca kortizon gibi yan etkileri yoktur.

Glikrizin sekerden 50 kat daha tatlı olduğu için gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. İlaç sektöründe ilaçları tatlandırmak için kullanılır.

Meyankökü deri enfeksiyonlarında kullanılır. Gözeneklerin açılmasını sağlar.

Meyankökünün kullanışı:
Meyankökü kullanırken kişiden kişiye farklılıklar olabilmektedir o yüzden kullanırken dikkatli kullanmak gerekmektedir. Ben tecrübem dolaysıyla az kullanarak ve düzenli kullanarak şifa bulunacağını söyleyebilirim. Elbetteki kullanışı önemlidir.(alıntı)

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
C6501F35-6DE8-4E20-AA9C-17B18E0B3CD9.jpeg
BFCC06A4-9C6E-403B-82F1-792652C22179.jpeg

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Eskiden sırtında ibrikle dolaşan meyan kökü şerbeti satan dayılar vardı

Üst Ana Sayfa Alt