Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Meyhane'den Namaza!

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1994 yılında İmam Mehmet Balcı'nın göreve gelmesiyle başlayan bu hizmetle, ilerleyen yaşlarına rağmen dini konularda eksiklikleri bulunan vatandaşlara eğitim veriliyor.

80 YAŞINDAKİLER DE GELİYOR

Ocak ile Haziran ayları arasında yetişkinlere kurs verdiklerini anlatan İmam Mehmet Balcı, "Her yıl orta yaşlı ve yaşlı erkekler için kurs açıyoruz. Bu yıl 30 ile 80 yaş arasında yaklaşık 35 kişilik mevcudumuz var. Hafta içi saat 16.00'da başlayıp yatsı namazına kadar kursumuz devam ediyor. Bu kursta Kur'an-ı Kerim, sure, ilmihal, namaz ve diğer dini konularda eğitim veriyoruz" dedi. Camide görevli 5 Kur'an kursu hocasının da bulunduğunu hatırlatan Balcı, üç sınıfta, yetişkin bayanlara da kurs verildiğini vurguladı.

İÇKİ İÇENLER ÖN SAFLARDA

Öğrencileri arasında önceki yaşantılarında alkol kullananların, kahvehanelerden çıkmayanların da olduğunu ifade eden Balcı, "surelerden, ilmihalden, 32 farzdan haberi olmayan öğrencilerimiz vardı. Kurslardan sonra içkiyi, kahvehaneyi bırakanlar oldu. Şu an birinci safta namaz kılıyorlar. Namaz vakitlerine bizden bile önce geliyorlar" dedi.

KAHVEHANEDEN ADAM TOPLUYORLAR

Kurs Başkanı Keramet Yiğit ise, "Hocamız ile beraber kahvehanelerden, çay ocaklarından, başka ortamlardan ve çevremizden insanları kurs için çağırıyoruz. Gelince ortamımızı çok beğeniyorlar " ifadelerini kullandı.

GELMEYENİN EVİNDE DERS YAPILIYOR

İnsanların dini konudaki bilgisizliğinin sebebini, 'kimsenin ellerinden tutmaması ve güzel bir şekilde anlatmaması' şeklinde açıklayan Balcı, "Buraya gelenler ilk başta hem zorlanıyor hem de utanıyor. Buna bir çözüm bulduk. Gelmeyenin evine topluca gidiyoruz, orada ders yapıyoruz” diye konuştu.

habervaktim sayfasından alıntı..