Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezi Bulaşmış Bölgeyi Yıkamadan Namaz Kılmak Ve Zamm-ı Surenin Tekrarlanması Sehiv Secdesi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU' Alıntı:
....

birincisi -mezi geldi bi müddet sonra o bölgeyi yıkamadan sadece namaz abdesti alıp namaz kıldım hani hadis var ya o bölgeyi yıkayıp namaz abdesti alın diye ben o bölgeyi yıkamayı unuttum ve sadece namaz abdesti alıp namazımı kıldım namazım kabul olurmu

ikincisi- zammı surelerde bazen dilim dönmüyo üç dört defa zammı surenin başına dönüyorum bu durum sehiv secdesi gerektirirmi

beni bilgilendiriseniz sevinirim şimdiden ALLAH razı olsun

C 1 - Meni, mezi ve idrardan sonra çıkan vedi, Hanefi ve Maliki’de kaba necasettir. Şafiî mezhebinde yalnız meni, Hanbeli’de ise, üçü de temizdir.
Mezî veya vedî, idrar gibi, pis olup bulaştığı yeri yıkamak gerekir. Şayet avuç içi kadar bir yer, bahsi geçen mayi ile ıslanmış ise, o halde namaz kılmak caiz olmaz.

C 2 - Sehiv secdesi gerekmez. Sehiv secdesi farzın tehiri, vacibin terki veya tahirinde yapılması gerekir. Zamm-ı sureyi düzgün okuyamamaktan dolayı tekrarlamak bunlara girmediğinden sehib secdesi gerekmez.

Üst Ana Sayfa Alt