Çözüldü Miraç Gecesi Gökte Nurdan Bir Şehir Gördüm. Dünyadan Bin Kat Daha Büyüktü. Hadis-i Şerifi Sıhhati ?

EhliSünnetVelCemaat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir (r.a) Hazretleri Rivayet Ediyor :

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdular :

“Miraç gecesi gökte nurdan bir şehir gördüm. Dünyadan bin kat daha büyüktü. Nurdan zincirlerle asılı duruyordu. O şehrin yüz bin kapısı vardı. Her kapının önünde bağlar ve bahçeler bulunuyordu. Her bahçede nurdan köşkler vardı. Her köşkte de nurdan yetmiş oda vardı. Her odanın yüz bin kapısı vardı. Kapıların bir kanadı altından, bir kanadı gümüştendi. Her odanın önünde bir de nurdan taht vardı. Her tahtın üzerinde ipekten yetmiş döşek vardı. Her döşeğin üzerinde birer hûri kızı oturuyordu. Hûri kızlarının bütün âzaları nurdandı. O hûrilerden bir tanesi serçe parmağını dünyaya gösterseydi, ayın ve güneşin ışığı kaybolurdu.”

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

- Ben sordum, Yâ Rabbi, bu azametli makam acaba hangi peygamberindir? HAK Teâlâ hazretleri bana buyurdu:

- Ey habibim, bu makam sıdk ve ihlâsla bir kere ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kulumundur. Gece ve gündüz Vakitlerinde Allah (c.c) çok çok zikreden Erkek ve Kadın müminler içindir.Muhakkak ki zikredenler için benim katımda bundan daha fazla lütuf ve kerem vardır. Benim rahmetim bu senin gördüğünden de geniştir.

Ondan sonra Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

- Her kim ihlâsla ‘Lâ İlâhe İllallah’ derse cennete girer.

( Hakîm Tirmizi, Nevadirül Usul, 1/91)

[ Eşrefoğlu Rumi (k.s.) , Müzekkin Nüfus, Sayfa 389 , 54 Farz Şerhi ( 1.Farz) Syfa : 15-16 ]
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cabir (r.anh) Rivayet Ediyor :
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdular : Mi’rac gecesi, gökte nurdan bir şehir gördüm. Dünyadan bin kat daha büyüktü. Nurdan zincirlerle asılı duruyordu. O şehrin yüz bin kapısı vardı. Her kapının önünde bağlar ve bahçeler bulunuyordu. Her bahçede nurdan köşkler vardı. Her köşkte de nurdan yetmiş oda vardı. Her odanın yüz bin kapısı vardı. Kapıların bir kanadı altından, bir kanadı gümüştendi. Her odanın önünde bir de nurdan taht vardı. Her tahtın üzerinde ipekten yetmiş döşek vardı. Her döşeğin üzerinde birer hûri kızı oturuyordu. Hûri kızlarının bütün âzaları nurdandı. O hûrilerden bir tanesi serçe parmağını dünyaya gösterseydi, ayın ve güneşin ışığı kaybolurdu.”
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor: - Ben sordum, Yâ Rabbi, bu azametli makam acaba hangi peygamberindir?
HAK Teâlâ hazretleri bana buyurdu: - Ey habibim, bu makam sıdk ve ihlâsla bir kere ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kulumundur. Gece ve gündüz Vakitlerinde Allah (c.c) çok çok zikreden Erkek ve Kadın mu'minler içindir. Muhakkak ki zikredenler için benim katımda bundan daha fazla lütuf ve kerem vardır. Benim rahmetim bu senin gördüğünden de geniştir.
Ondan sonra Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: - Her kim ihlâsla ‘Lâ İlâhe İllallah’ derse cennete girer.
(Hakîm Tirmizi, Nevadiru'l Usul fi Ehâdis-ir-Rasul, 1/91)
(Eşrefoğlu Rumi, Müzekkin Nüfus, s. 389 , Sıddık Naci Eren)

Mevdu / uydurma rivâyet!


Eşrefoğlu Rumi'nin Müzekkin Nüfus isimli eseri bir hadis kitabı değildir. İçinde ibret alınması için pek çok hikaye, menkıbe, kıssa ve haberlere yer verilmiştir. Bu nedenle bu kitaptan Peygamber (a.s.)'ın hadislerini öğrenmek uygun olmaz.

Tirmizi'nin bahsi geçen eserinde de ilgili rivâyet yoktur. Rivâyette sadece "Kim ihlasla la ilahe illallah derse cennete girer." sözü bulunmaktadır.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt