Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Molla Ömer;ben Put Satıcısı Değilim. Ben Put Yıkanım.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben put satıcısı değilim. Ben put yıkanım
10 sene Rusya'ya karşı savaşarak zafere ulaşan Afgan toplumundan Taliban ortaya çıkmıştır. Molla Ömer ve arkadaşlarının ilk başlarda hiç birşeyleri yoktu. 1994'te yola çıktılar ve 1996'da Afganistan'da yönetime geldiler. Tüm dünyaya Afganistan'da İslam Emirliğini kurduklarını duyurdular. O dönemlerde Molla Ömer'e geri adım atması için bir kaç defa para teklifi yapıldı ama Molla Ömer kabul etmedi. Taliban Buda putlarını yıkacağını söyledi.
Bu yapmaması içi çok büyük paralar teklif ettiler. Hatta Suudi Arabistan'dan dinadamları geldiler ve bu putları yıkma diye fetva verdiler. Molla Ömer:"Ben put satıcısı değilim. Ben put yıkanım." dedi ve o putları havaya uçurdu. Bu İslam Emirliğine karşı dünya bir araya geldi ve yerli işbirlikçilerinin desteğiyle 1998 ile 2001 yılları arasında Taliban'ı yok etmek istediler.
O dönemlerde Emirul Muminin Molla Ömer'in emriyle Afganistan'da 15.000 mücahidden oluşan Liva'ul Muhacirin isimli grup oluşturuldu. 11 Eylül 2001'de yaşanan saldırı nedeniyle Amerika tüm dünyayı yanına alarak Afganistan'a savaşmaya geldi. Savaş başlamadan önce Molla Ömer'den bir talepte bulundular. Dedilerki bize Usame bin Ladin'i ver ve biz savaşmadan geri dönelim. Hatta Pakistan'dan 35 tane din adamı getirdiler.
Bu kişiler Molla Ömer'e "Ümmetin faydası için bir Müslüman kurban edilebilir" diyerek Usame bin Ladin'i Amerika'ya vermesinin caiz olduğunu söylediler. Emirul Müminin onlara dediki: "Ben bir Müslümanı kafirlere teslim etmem. Usame kendisi bir ümmettir. Bana emirliği Amerika vermedi ve benden onu asla alamaz. Bana emirliği Allah verdi ve ancak o alabilir."
Hatta o günlerde Molla Ömer şu şekilde dua ett. "Allah'ım eğer Usame'ye şehadet nasip edersen bunu Afganistan'da gerçekleştirme. İnsanlar; Taliban baskılara dayanamadı ve O'nu kendileri öldürdüler, demesinler." Allah Molla Ömer'in duasını kabul etti ve Usame bin Ladin Pakistan'da şehid oldu.
Müslümanlar kendi kahramanlarını iyi tanımalı ve onlar her zaman kalplerinde tutmalıdırlar.
Emir'ul Mu'minin Mollah Muhammed Ömer R.h bir Müslüman için (Şeyh Usame) devletini feda etmiştir, "Devleti için" Müslümanları değil !

Alıntı

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt