Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mücahitler Türbeyi Yıkıyor

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

@Al-Alameyn

Maalesef dedikleriniz şer'i bir delile dayanmıyor. Kültür, örf, tarihi anlayışlar v.b hepsi İslam'ın süzgecinden geçirilmeli, bu süzgece takılanlar da terk edilmelidir. Kilise ve sinagogları türbelerle kıyaslamanız çok yanlış, hastane ve medrese yapımı ile kıyaslama yanlışınıza girmeye gerek dahi görmüyorum, şer'i bir devlette kilise ve sinagoglar zımmilere aittir, onlar ahidlerine uyduğu sürece Müslümanlar onların hukukunu korur, kurumlarının faaliyetlerine müsaade eder.

Ama türbeler şer'i emirlere muhalefet eden Müslümanlarca yapıldığı için elbetteki otoriteler bu gayri İslami duruma müdahele edecek, emr-i bil maruf nehy-i anil münker görevini de yapacaktır ki bu kapsama fiziki müdaheleler de girmektedir.

Türbelere yapılacak bu tür müdahelelerde doğru olan önce halkı güzelce aydınlatmaktır. Zaten bugün Arab aleminde ve çevresindeki ülkelerde bu davetler yapıldı, halkın çok büyük bir kısmı doğruları öğrendi. Türbe konusunda da diğer konularda da artık Sufilerin yanlış anlayışları geniş toplum kesimlerinin nazarıdna çok marjinalleşti elhamdulillah. Bu ülkelerde hala o yanlışlar üzerinde ısrar edenler de hiçbir şer'i dayanağa sahip olmaksızın yanlışlarında inat edenlerden, "biz atalarımızdan böyle gördük" anlayışındaki kişilerden oluşuyorlar.

Ülkemizde ise hem ilmi faaliyetlerin yetersizliği hem de tarihi nedenler ile maalesef durumlar malum, ama elhamdulillah artık burada da doğruları öğrenenlerin, sahih bir anlayışı benimseyenlerin sayısı artıyor.

Ahi, Allah razı olsun…. Verdiğim örnekler kıyaslama amacıyla değil, bilakis yıkıp yıkmayla ilgiliydi. Burada benim yazdıklarım doğru senin yazdıkların yanlış mantığıyla hareket etmeyelim. Hepimizin amacı konuları Kuran ve sünnet ışığı altında öğrenmek ve öğretmek olsun.

Bununla beraber, “doğru olan önce halkı güzelce aydınlatmaktır” sözüne de canı gönülden katılıyorum… Zaten benim de dediğim bu…..

aknczlfkr Çevrimdışı

aknczlfkr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İçki bir haramdır, Kabrin üstüne binalar yapmak da öyle. Sadece biri masiyet, diğeri ise bidat yani dinden diye gösterilmiş iki günahtır.. Şimdi;
atalarımız içinde helal görmeyerek içki içen de çıkabildiği gibi; bazı şaz fetvalara ve hurafelere aldanarak türbe gibi bidatleri yapanlar da olmuş..
Biz ne yapmalıyız? Biz nasıl ki içki içmede onları taklit edemiyorsak , bidatleri de devam ettirmemeli, yok etmeliyiz..

Eğer Ulemanın, ciddi ulemanın ve kahir bir çoğunlukla cumhur gibi yani, onayladığı vs bir ihtilaflı mesele olsa, o zaman oturur tartışırız,
biz mi acaba hata ediyoruz diye; sözgelimi dediklerine göre elindeki eksik delillerle musikiye cevaz veren İbni Hazm Rahimehullah;
ya da elindeki bazı hadislere dayanarak Talak-ı Selase'nin tek boşanmada olamayacağını söyleyen İbni Teymiyye Rahimehullah
bu meselede şaz kalmıştır.. dediklerine göre.. Çok da vakıf değilim aklıma ilk gelen iki örnekti bunlar, ikisi bir değil tabi, İbni teymiyye'nin
delili vardır ciddi... varsa hatam düzeltilsin..

ama tüm sünni mezhebler uleması icma etmiş açık sarih hadislere dayanarak, türbeler bidattir haramdır..
mevcut türbeler ise sadece atalarımızın hatalarıdır günahıdır, günahta taklit batıl bir iştir ahmakçadır..

Umulur ki onlar eskiler , galiz şirke girmemiş olanlar yani, affolur da,

bu saatten sonra bu iletişim çağında bunca veriye vakıf olarak bizden birilerinin çıkıp da hala türbe yatır delisi olması,
onu haramdan da öte küfre dahi götürür..

S Çevrimdışı

sayfullah571

Üye
İslam-TR Üyesi
ENSARİ isimli üye, senin kafan heralde VAHHABİLER(!) diye çemkiren sofiler gibi çalışıyor. Niye peygamber s.a.v.'in kabrini yıksın insanlar? Velev ki bir gün senin kafanda ki kimseler haram toprakları işgal edip Peygamber s.a.v.'in kabrinin üstüne türbeler yapıp, oralarda kurban keserler ve oralarda şirk koşarlarsa, o kabirde bulunan Alemlerin Rahmeti olan efendimiz s.a.v.'i bu zulmden kurtarırız, o türbeyi biiznillah yıkarız.

Peygamber s.a.v. ne diyor : Ebû Heyyâc söyle demis: «Bana Alîyyü'bnü Ebî Tâlib, Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve SeUemYin beni gönderdigi bir is'e ben de seni göndereyim mi?,Tarumar etmedigin hiç bir heykel ve düzeltmedigin hiç bir yüksek kabir birakmayasin? dedi.»

Bak senin salih insanların kabri yükseltilse, türbe yapılsa ne olur sözüne ne güzel bir cevap vermiş Rasulullah s.a.v. : «Sîzlerden bir dostum olmasindan Allah'a siginirim. Çünkü Allah Teâlâ Ibrahim'i nasil dost ittihâz ettiyse, beni de öyle dost edinmisdIr. Ben ümmetimden dost edinecek olsam Ebû Bekir'i halîl ittihaz ederdim, iyi bilin ki, sizden önce geçen milletler Peygamberlerinin ve (aralarindaki) sâlih kimselerin kabirlerini mescid ittihâz ediyorlardi. Dikkat edin! Sakin siz kabirleri mescid ittihâz etmeyin! Ben sizi bundan men ediyorum.»

Üst Ana Sayfa Alt