Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mulk Suresinin Türkçe'sinde Son Ayetin Sonuna Parantez İçindeki İfadenin Anlamı Nedir?

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
selamunaleykum

Mulk suresinin bitiminden sonra parantez ici "(Allâh-u Rabbül Alemin)" yazILmakta bazI sitelerde turkce yazILI$Inda. bunu namazda mulk suresinin sonunda soylemek Bidat mI? yoksa sunnetmi? eger sunnette yoksa neden yazILIyor?

bir kac sitede Mulk suresinin latin yazILI$InIn sonunda (Allâh-u Rabbül Alemin) gordum
sorum Quranda dahil olmayan (Allâh-u Rabbül Alemin) sunnet midir soylemek?
Tebareke{Mülk Suresi} Okunuşu Ve Meali

JAZAKALLAHU khayran yardimcI olandan ve olmayandan

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bahsettiğiniz ifade, Mulk suresinin son ayetlerindeki soru tarzındaki ayetlere bir sonraki ayetlerde cevab verilmiştir. Fakat son (30.) ayette ise Sûrayi, Allah (c.c.) soru sorarak bitirmiş cevabı verilmemiştir. Ayetin manası doğrultusunda "eğer suyunuz çekilse, size kim bir akarsu getirebilir?" sualine "Alemlerin Rabb'i olan Allah (c.c.) getirebilir" manasında 'Allâh-u Rabbul Alemin' sorunun cevabı olarak tasdik manasında ilaveten yazılmıştır. Sûrayı okuyan kişinin böyle bir cevabı içinden geçirmesinde sakınca olmasa da sunnet de değildir. Fakat Kur'an-ı Kerime böyle bir ilâve yazmak câiz değildir. Zâten latincesine yazılmıştır.

25- (Onlar): "Doğru iseniz bu tehdit ne zaman olacak?" diyorlar
26- De ki: "(O'na ait) bilgi, Allah'ın yanındadır. Ben ancak apaçık bir uyarıcıyım."
27- Onu yakın görünce inkâr edenlerin yüzleri kötüleşti. Ve: "İşte çağırıp durduğunuz şey budur!" dendi.
28- De ki: "Baksanıza, eğer Allah beni ve benimle beraber olanları öldürse, yahut bize merhamet etse, kâfirleri acı bir azabdan kim kurtarabilir?
29- De ki: "O çok merhametlidir. O'na inanmış, O'na dayanmışızdır. Yakında kimin apaçık bir sapıklık içinde olduğunu bileceksiniz."
30-De ki: "Baksanıza, eğer suyunuz çekilse, size kim bir akarsu getirebilir?" (Mulk sûrasi)

Üst Ana Sayfa Alt