Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mursi Taghut??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum

Biliyorum bunun simdi yeri ve Zamani degil ...ama her an ölüm ile karsilasabilirim ve belki bir insani haksiz yere tekfir etmis olabilirim ...

Onun icin soruyorum ...Mursi insanlar arasinda beseri kanun ile hücküm etti ...bu adami Taghu olmaktan alikoyan ne .....niye erdogan taghut diyiyorsunus am bu adama degil...bana bunu anlatabilirmisinis in sha ALLAH

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mursi benim için hiçbir şey. Fakat ihvanı desteklememin nedeni orada mahsun kardeşlerimizin bulunmasıdır. Orada insanlar la ilahe ilallah dedikleri için öldürülüyor. İşte bizim için asıl olan halktır baş değildir.

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
wa aleykum selam ...bkardes ordada ben sordum ama sadece tekfirci diye cevaplar geldi ..ama gercekten sadece nalmak ve ögrenmek istiyorum ....

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Değil kardeşim, Mursi Tağut veya kafir değil. Birine Tağut demek ona kafir demektir. Eğer bir kişi Allah'ın indirdiğini inkar etmediği halde onu terkedip başka bir hüküm uyguluyorsa bu durumda o kafir değil zalim ve fasık olur. Fakat her kim Allah'ın indirdiğini reddederek ondan başkasıyla hükmederse o kimse Allah'ın hükmünü inkar ettiği için kafir olur ve Tağut olur (bknz Maide Suresi 44 - 50. ayete kadar ve ihtiyaç halinde güvenilir tefsirlere bakılabilir). Mursi'nin bir programda ilgili konuda yanlış bilgi sahibi olduğu için el kesme konusu ile alakalı yanlış şeyler söylemiş olması onun tekfir edilemesine gerekçe olarak gösterilemez, kasıt yok orda.

Bu bazı demokrasi isteyenler icinde geçerli. Bunlar Allah'ın hüküm koyan tek otorite olduğunu reddetmiyorlarsa/inkar etmiyorlarsa ve demokrasiyi sırf diktatörlükten, darbeden, laiklikten kurtulmak için ve din özgürlüğü gibi şeyler için istiyorlarsa bunlarda bundan dolayı tekfir edilmez. Herkes sizin gibi demokrasiyi anlamıyor veya algılamıyor.

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes...cevabin icin barak ALLAHU feek....ama eger özür bu ise o Zaman benim icin özürlü degil cünkü ben fiilin kendisini küfür görüyorum ...sen kast etigin eger bir Hakim seriat ile hüküm ediyor ama bir kac meselede nefsine ve hevasina uyuyor ve böylece yanlis hüküm veriyor ..eger böyle yaparsa ven senin söyledigin seyleri yapmas ise o Zaman Kafir olmaz ....ama birisi demokratik ve laik hükümler ile insanlara hüküm ederse o zman taghut olur cünkü ...ALLAHin helal ve Haram kildigini degistirp insanlari buna cagriyor yani Taghuta basvurmalarini...(kusura bakam türcem o Kadar iyi degil )

- - - Updated - - -

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet UmarIbnAbdulAziz kardeşim bu dediklerin bir kişinin Allah'in hükümlerini çağ dışı gördüğü veya küçümsediği veya inkar ettiği veya demokrasiyi İslam şeriatından üstün gördüğü durumlarda ve buna benzer durumlarda olur. Ozaman hiç kuşkusuz kafir olur ve Tağut olur. Ama diyelim ki bir yönetici hem askeriye tarafından hem cumhurbaşkanı tarafından hemde diğer güçlü yapılar tarafından baskı altında kalırda acziyetten, korkaklıktan, tembellikten vs. dolayı Allah'ın hükümleri terkeder (inkar etmeden) ve başka hükümlerle ülkeyi yönetirse bu durumda kafir olmaz, fasık ve zalim olur.

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet UmarIbnAbdulAziz kardeşim bu dediklerin bir kişinin Allah'in hükümlerini çağ dışı gördüğü veya küçümsediği veya inkar ettiği veya demokrasiyi İslam şeriatından üstün gördüğü durumlarda ve buna benzer durumlarda olur. Ozaman hiç kuşkusuz kafir olur ve Tağut olur. Ama diyelim ki bir yönetici hem askeriye tarafından hem cumhurbaşkanı tarafından hemde diğer güçlü yapılar tarafından baskı altında kalırda acziyetten, korkaklıktan, tembellikten vs. dolayı Allah'ın hükümleri terkeder (inkar etmeden) ve başka hükümlerle ülkeyi yönetirse bu durumda kafir olmaz, fasık ve zalim olur.
..Kardes eger birisi ALLAHin Helal kildigini haram killar vs..o Zaman o küfür islemis olur ve Burda ister ALLAH hükmünü inkar etsin ..ister etmesin ....bunun misali puta ibadet eden ama o puta ibadetin yanlis oludugana itikat etmesi...ama o ameli islemesi yine de sirk ve küfür kalir

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..Kardes eger birisi ALLAHin Helal kildigini haram killar vs..o Zaman o küfür islemis olur ve Burda ister ALLAH hükmünü inkar etsin ..ister etmesin ....bunun misali puta ibadet eden ama o puta ibadetin yanlis oludugana itikat etmesi...ama o ameli islemesi yine de sirk ve küfür kalir

Allah azze ve celle ilimini artirsin insallah , senin bu soyledini anlamalari imkansiz gibi bir sey cunku olaylara duygusal yaklasiyorlar,
bir olculeri yokk

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Yok kardeşim benim söylediklerimin haramı helal kılma veya kabul etmekle alakası yok. Benim söyledigim şey şudur Allah'ın bir hükmünü inkar etmeden acziyetten/tembellikten vs. uygulamamak. Mesela orucun farziyetine inanan ama oruç tutmayan kişi kafir olmaz, fasık olur.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında evet,

Ben tefekkür ederek konuşuyorum inşaallah, mursi neden oradaydı diye sorduğunuzda iki ayrı cevap alabilirsiniz: 1. Keyfiyetten, 2. Ümmeti kurtarmak için.

Eğer keyfiyetten ise papazlar da allah'ın haramlarını helal, helallerini haram kılıyorlardı. Bu durumda peygamberimiz onları rab'lik ile itham ediyor. Bu konuda herhangi bir soru işareti yok.

Eğer ümmeti kurtarmak için ise neden peygamberin metodunu uygulamadı? Elcevap: Çünkü açıkça hadis veya ayette demokrasiyi red edin diye bir nas yok. Ama tagutu red edin diye bir nas var.

Bence şimdi oturup tagutu konuşalım, mursiyi değil. Mursi bize hiçbirşey katamaz ve bizden hiçbir şey çalamaz. Ama tagut bizden çok şey çalar. Hayatımızı davamızı mursi'ye endexlemeyelim.

Eğer bu dava sadece mursinin davası olsaydı hiç kimse kılını kıpırdatmazdı tevhid ehlinden. Fakat dava ümmetin davasıdır. Bugün fasıkın tevhidle buluştuğu gündür inşallah.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugun uyandiran gundur

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yok kardeşim benim söylediklerimin haramı helal kılma veya kabul etmekle alakası yok. Benim söyledigim şey şudur Allah'ın bir hükmünü inkar etmeden acziyetten/tembellikten vs. uygulamamak. Mesela orucun farziyetine inanan ama oruç tutmayan kişi kafir olmaz, fasık olur.
..ha Tamam anladim seni kardes ama bu sadece günah da olur küfür de degil ....yani eger bir günah islersen bunu helal görmes isen sadece günah islemsi olursun ...ama küfür de bu sart yok ....onun icin ben fiili küfür görüyorum demistim kardes

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer keyfiyetten ise papazlar da allah'ın haramlarını helal, helallerini haram kılıyorlardı. Bu durumda peygamberimiz onları rab'lik ile itham ediyor. Bu konuda herhangi bir soru işareti yok.

papazlar Allah'ın haramlarını helal, helallerini haram kılarken Allah'a iftira atıyorlardı. Yani bu helaldir veya haramdır derken bu Allah'ın emri diyorlardı (Allah'a iftira atarak). Ve "rab'lik ile itham" meselesine gelince, Kur'an ve Allah Rasulu sav "onları rab edindiler" derken ehli kitabın hahamlarının ve papazlarının her dediklerinin Allah katından geldiğini düşündükleri ve kabul ettikleri için ve onları bir tanrı gibi algıladıkları için der. Bu konuları araştırmadan konuşma bence hata edersin.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mursi hükümeti Zina eden ve Şeriata göre öldürülmesi gerektiği hükmüne varılan erkek ya da kadını Recm eder mi ya da hiç etti mi ?

Recm Allah'ın kitabı ile sabit mi ki Recm cezasını uygulamayı terkedenin veya reddedenin kafir olacağı hükmüne varmışsın? Bir kez de olsa Maide suresini 40. ayetinden 55. ayetine kadar dikkatle oku ya, Allah rızası için!

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kol kesme,recm yapma ? Sen buna şeriat mı diyorsun peki.Ne ile hükmediyor bu adam.

Bak daha öncede dedim hırsızın eli kesilmesi konusunda yanlış konuştu biz hüsnü zan yaparız ve Mursi'nin o konuda yanlış bilgi sahibi olduğunu düşünürüz ve bundan dolayı tekfir etmeyiz.

M Çevrimdışı

Mervan Hadid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuya daha fazla yorum yazmayın! Mukim, musab99 ve HAMAS adlı üyeler küfür, hakaret ve tehditten dolayı 3 gün yasaklandılar. Henüz karşı fikre tahammulü olmayan insanlar bu forumda yorum yazmasınlar. Biraz uslub dersi alın..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...