Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Musluman Gelinin, Kâfir Kayınbabasıyla İlişkileri Nasıl Olmalı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ÖZEL SORU' Alıntı:
Selamun aleyküm
size yine bir sorum olucak konuyu bilmediğimden değil ama zan üzere biliyorum bir delil üzere değil...
Biriyle evlenmeyi düşünüyorum, çocuğun ailesi müslüman değil ailelerin tanışma devresindeyiz ve oğlan benden babasına gözükmemi tanışmamı istiyor buda bana islami olarak doğru gelmiyor ikimizde araştıralım dedik bu konuyu. Delillerle beni aydınlatmanız çok iyi olucak Rabbim razı olsun sizden ve müslümanlardan...

Âleykum selam we rahmetullah ;

İslam üstündür ona üstün gelinmez. Allah kullarını onunla şereflendirmiştir. Ve dostu olan mûminlerle düşmanı olan kafirlerin arasındaki velayeti İslam vasıtasıyla kesmiştir. Bu sebeble ilim ehlinin icmasıyla kafirin müslüman üzerinde bir velayeti yoktur. Bu icmayı İbn Munzir ve başkaları nakletmiştir. (İbn Munzir el-İşraf (4/40); İbn Kudâme el-Muğni, (7/356، 363); el-Muhalla (9/473); el-Bahr'uz Zehhar (4/53)

- Nuh Rabb'ine dua edip dedi ki: “Ey Rabb'im! Şubhesiz oğlum da ailemdendir. Senin vâdin ise elbette haktır. Sen hakimler hakimisin.” Allah: "Ey Nuh! O kesinlikle senin ehlin (âilen)'den değildir. Çünkü o salih olmayan bir amelin sahibidir. Hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme! Ben, seni, cahillerden olmaktan sakındırırım." (Hud 45 - 46)

"Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsa, onları dost edinmeyiniz. Sizden her kim onları dost edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir." (Tevbe 23)

Esma Bintu Ebî Bekr (r.anha) anlatıyor:
"Henüz muşrik olan annem yanıma geldi. nasıl davranmam gerekeceği hususunda Peygamber (s.a.v.)'den sorarak :
"Annem yanıma geldi benimle (görüşüp konuşmak) arzu ediyor anneme iyi davranayım mı?" dedim.
"Evet" dedi "ona gereken hürmeti göster".

(Buharî, Hibe, 28 Edeb 8; Muslim, Zekat, 50 (1003); Ebu Davud, Zekat, 34 (1668)

Kafir bile olsa anne ve babaya karşı hürmet etmek ve nafaka vermek meselesinin ehemmiyeti şuradan anlaşılmaktadır ki yukarıdaki hadis üzerine vahiy gelmiş ve mesele Kur'an-ı Kerîm'de hükme bağlanmıştır.
"Sizinle din hususunda muharebe etmemiş sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış olanlara iyilik onlara adaletle muamele etmenizden Allah sizi men etmez. Çünkü Allah adalet yapanları sever." (Mumtahine 8)

Muşrik bile olsa anne ve babaya hurmet hususunda şu ayet daha açıktır:
" Eğer onlar (ebeveyn) sence ilimde (yeni) olmadık herhangi bir şeyi bana eş tutman üzerinde seni zorlarlarsa kendilerine itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana dönenlerin yoluna uy…" (Lukman 15. ayet).

Mûmine bir kadın / gelin, kendine nikah düşmeyen (mûmin) kayın pederinin yanında (namaz haricinde) tesettursuz bulunabilse de (çünkü baş ve kol gibi organlar bunlara nisbetle avret sayılmaz); kayın pederle baş başa kaldıklarında kocası yanında olmazsa edebini muhafaza ederek tesetturune riayet etmesi daha iyidir. (el-Fıkh 'âlâ el-Mezâhib el-Arba'a, c. l, s. 192)

Zikrettiğimiz deliller neticesinde muslime bir hanım, kendisi gibi muslim olan kocasının kâfir olan babasına (kayın baba, kayın peder) karşı, kocasının dünyaya gelmesine vesile olması sebebiyle izzetli bir tavır içerisinde insani munâsebetlerini sürdürebilir. Bu durumu açacak olursak; mûmine hanımlar, kafir kadının yanında zinet yerlerini açamaz iken, kafir olduğu bilinen erkek yanında da - velev ki kocasının babası olsun- zinet yerleri açık vaziyette tesettursuz bulunamaz. Tesettur konusunda dışardaki kâfirden bir farkı yoktur.


İlgili Konular :

Anne Babanın Kafir Olması Durumunda, Nikahta Velinin İzni Nasıl Olur?

Çözüldü - Anne Babanın Kafir Olması Durumunda, Nikahta Velinin Izni Nasıl Olur?

Kâfir Olan Anne Babamla İlişkilerim Nasıl Olmalı?
İlmi Konu - Kafir Olan Anne Babamla Ilişkilerim Nasıl Olmalı?

Muşrik Kadın, Erkek Gibidir" Sözü ve Kâfir Kız kardeşin Yanında Tesettursuz Olunur mu?
Çözüldü - "Muşrik Kadın, Erkek Gibidir" Sözü ve Kâfir Kızkardeşin Yanında Tesettursuz Olunur mu?
 
Üst Ana Sayfa Alt