Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Muşrik Akrabalara Dostluk ve Düşmanlık Ölçüsü Nasıl Olmalı?

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

benim ailem alevi bir aile. İslama düşmanlık ettikleri yok. ancak annemin putu onların putlaştırdığı Hz Ali, ablamların öyle değil ama bilgileri eksik, anlattığım zaman tasik ediyorlar ama uygulama da bulunmuyorlar. daha birçok çeşitli şeyler var. benim sorum şu: biz onları ziyarete gidiyoruz. yani bu ziyaretin ölçüsü ne olmalı. onları dost edinmiyoruz, görüşlerine katılmıyoruz, İslam'ı da anlatmaya gayret gösteriyoruz. dostluk ve düşmanlık ölçüsü ne olmalı...

Allah'a emanetsiniz...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Ailenle (anne-kardeş) ilgili durumun gayet kritik bir durumda olduğu için hassas bir davet metodu gerçekleştirirken, aynı zamanda aşırı duygusallığa düşerek kufurde kalmalarına rağmen razı da kalmamak lazım. İnşeallah başlarının üzerindeki bulunan kuşun her an uçacakmış gibi dikkatli ve kırıp tahrik etmeden, onları evlat/kardeşin hassasiyetiyle dikkat ve ölçüde olmalısın.

Rabbimiz (c.c.) bu konuda bize yolu da göstermiştir:

Kafir bile olsa anne ve babaya karşı hürmet etmek ve nafaka vermek meselesinin ehemmiyeti şuradan anlaşılmaktadır ki yukarıdaki hadis üzerine vahiy gelmiş ve mesele Kur'an-ı Kerîm'de hükme bağlanmıştır.
"Sizinle din hususunda muharebe etmemiş sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış olanlara iyilik onlara adaletle muamele etmenizden Allah sizi men etmez. Çünkü Allah adalet yapanları sever." (Mumtahine 8)

Muşrik bile olsa anne ve babaya hürmet hususunda şu ayet daha açıktır:
" Eğer onlar (ebeveyn) sence ilimde (yeni) olmadık herhangi bir şeyi bana eş tutman üzerinde seni zorlarlarsa kendilerine itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana dönenlerin yoluna uy…" (Lukman 15)

Rasulullah (s.a.v.), kafir olan amcası Ebu Talib'e hitab ederken "Amcam"; İbrahim (a.s.) ise putperest babasına hitab ederken "Babacığım" diyerek onlara yakınlığını, iyiliğini istediğini hissettirerek, merhamete gelerek düşünmelerini arzuluyorlardı.

Rasulullah (s.a.v.): «İyi bil amcacığım! Yemin ederim ki ben hakkında mağfiret dilemekten nehyolunmadıkça her halde Allah (c.c)'dan senin için af ve mağfiret dilerim» dedi.

Bunun üzerine Allah (c.c): «Ne nebinin ne de mu'minlerin, cehennemlik oldukları belli olduktan sonra yakın akrabaları da olsa şirk koşanlar için mağfiret dilemeleri asla doğru olmaz.» (Tevbe: 113) ayetini indirdi.
(Buhari-Muslim)

Babacığım! duymayan, görmeyen ve sana hiçbir faydası olmayan şeylere niçin tapıyorsun? (Meryem 42)”

Yine Esma Bintu Ebî Bekr (r.anha) anlatıyor:

"Henüz muşrik olan annem yanıma geldi. nasıl davranmam gerekeceği hususunda Peygamber (s.a.v.)'den sorarak : "Annem yanıma geldi benimle (görüşüp konuşmak) arzu ediyor anneme iyi davranayım mı?" dedim. "Evet" dedi "ona gereken hürmeti göster".
(Buharî Hibe 28 Edeb 8 Muslim Zekat 50 (1003); Ebu Davud Zekat 34 (1668)

Faydalı olabilecek konulara göz atarsan daha yardımcı olacaktır :

Kafir Olan Anne Babamla İlişkilerim Nasıl Olmalı?

https://www.islam-tr.org/konu/kafir-olan-anne-babamla-iliskilerim-nasil-olmali.12100/

Muşrik Anne Babanın Cenaze Namazını Kılma Sorunu?

https://www.islam-tr.org/konu/musrik-anne-babanin-cenaze-namazini-kilma-sorunu.20007/

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhim. Zİyaretlerine gidiyoruz, anne diyoruz, baba diyoruz, abla - abi diyoruz. bilmediğimiz için de çekiniyorduk acaba bu hitap doğru oluyor mu İslama göre diye. Allah razı olsun...

Üst Ana Sayfa Alt