Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Muşrik Kadın, Erkek Gibidir" Sözü ve Kâfir Kızkardeşin Yanında Tesettursuz Olunur mu?

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
es selamunaleykum;
eger bir insanin, babasi musluman annesi hristinyan olan ve kendisi de hristiyanlik dinini secmeye karar veren ergenlik cagini gecmis bir kiz kardesi var ise, o kizkardes bizim icin hadiste gectigi gibi, erkek gibi midir? onun yaninda musluman kardeslerimiz gibi rahat davranabilir miyiz?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah ;

Kadının kadınlara karşı avrat yeri göbekle diz kapakları arasında kalan kısımdır. Bunun dışındaki yerleri kadınların yanında açabilirler. (el-Mavsılî, el-İhtiyâr, I, 45)

Bir kadının, başka bir kadına karşı avrat yerleri, erkeğin erkeğe olan avrati gibidir. Bu sebeble müslüman kadınlar, birbirlerinin göbeği ile diz kapakları arasından başka yerlerine bakabilirler. Fakat muşrik / kafir bir kadın, Müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir, başka yerlerine bakması caiz değildir.

Kafir olan kadınlar önünde, müslüman bir kadının avrat yerleri;
Hanbeli mezheb alimlerine göre, mahram olan erkeğin avrat yerleri gibi olup, göbek ile diz kapakları arasıdır.
Cumhura göre, kadının ev işleri yaparken görünenler yerleri dışında, kadının bütün bedeni avrettir. Bu kadının ehl-i kitab olması ya da olmaması fark etmez, bütün kafir, muşrik türleri için durum aynıdır.

Bu ihtilafın sebebi, Nur suresindeki ayetin farklı tefsir / yorum edilmesinden kaynaklanmaktadır.
Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına.." (Nur, 31)

Hanbeli'ler demişlerdir ki: Bu kadınlardan kastedilenler, bütün hanımlardır. Müslüman veya kafir kadın ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kafir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.

Cumhura göre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan müslüman hanımlardır. Buna göre, müslüman bir hanımın Batıni (bedenini) ziynetlerinden hiç birini kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir.

(Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II, 164; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı)

Bundan dolayı müslüman kadınlar, birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat kafir bir kadın, müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması uygun olmaz.


Müslüman bir kadın, Annesi kâfir de olsa (fitneye sebeb olmayacağına kanaat getirir ve zînetini / güzelliklerini kimseye anlatmayacağına emin olunur ise) yanında eşeofman tarzı rahat bir ev kıyafetiyle bulunabilir.

Musluman kadının, kâfir olan anne, kız (öz) kardeşinin yanında mahram yerlerini açarak, tesetture riayet etmeden bulunması caiz değildir. Çünkü akide (din) farklılığı, kardeşlik bağını kopardığı gibi, birbirlerine mirasçı da olamazlar.

Ömer (r.anh), Ebû Ubeyde (r.anh)'a yazdığı bir mektupta şöyle demiştir:
"Bana, müslüman kadınların hamamlara, muşrik kadınlarla birlikte girdikleri haberi ulaştı. Bu, daha önceden kalma bir âdettir. Allah'a ve ahirat gününe inanan hiç bir kadının kendi dininden olmayanın avret yerine bakması helal olmaz"

(İbn Kesîr, Muhtasaru't-Tefsîr, II, 600, 601).


"Nuh Rabb'ine seslenip şöyle dedi: "Rabb'im! Şubhesiz oğlum da âilemdendir. Senin vâdin elbette gerçektir. Sen de hükmedenlerin en iyi hükmedenisin."
Allah, "Ey Nûh! O asla senin âilenden değildir. Onun yaptığı, iyi olmayan bir iştir. O halde hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi benden isteme. Ben sana cahillerden olmamanı öğütlerim" dedi.
Nûh, "Rabb'im! Şubhesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şubhesiz ziyana uğrayanlardan olurum" dedi." (Hud 45 - 47)

İlgili Konu :

Anne-Kız ve Kızkardeşler Arasındaki Mahremiyet Ölçüsü Nedir?
 
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselâmu aleykûm we rahmetullâhi we berakâtuh

Peki Müslüman bir kadın kâfir bir kadının saçlarına, boynuna vs. bakabilir mi? Yoksa aynı şekilde Müslüman kadın da mı kâfir kadının sadece el ve yüzüne bakabilir? Sahabeden kadınların yanlarına kâfir kadınların uğradıklarını biliyoruz onlar örtülü müydüler?
ALLAH (Subhanahu we Teâlâ) razı olsun, ecrinizi versin.
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
Müslüman bir kadın için kafire bir kadın erkek mesabesindedir. Yâni Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Erkekler birbirlerinin diz kapağından göbek altına kadar bakması câizdir. Mûmine bir kadın, kâfire bir kadının diz kapağından göbeğine kadar olan bölgesine bakamaz, diğer yerlerine, uzuvlarına bakabilir. Müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki başka yerlerine ise bakabilirler.
 
Üst Ana Sayfa Alt