Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namaz Kılarken Kıraatte Gelen Vesvese ve Okuyamamanın Çaresi?

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum. Ben namaz kılarken son 2 aydır çok zorlanıyorum, hele hele şu 4 gündür daha da kötü oluyorum. yatsı namazını 40 dakkada anca kılıyorum. Sureleri ve duaları okuyamıyorum. Dilim tutulurgibi oluyor, harfleri çıkaramıyom. Bunun nedeni ne olabilir. Şifası nedir.?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamunaleykum. Ben namaz kılarken son 2 aydır çok zorlanıyorum, hele hele şu 4 gündür daha da kötü oluyorum. yatsı namazını 40 dakkada anca kılıyorum. Sureleri ve duaları okuyamıyorum. Dilim tutulurgibi oluyor, harfleri çıkaramıyom. Bunun nedeni ne olabilir. Şifası nedir.?

Aleykum selam we rahmetullah kardeşim ;

Defalarca aynı konuyu soruyorsunuz ve size aynı cevabı veriyoruz. Bu konuda bizim yapabilecek bir şeyimiz kalmamıştır. Çünkü dediklerimizi yaptığınıza göre sorun hâla çözülmüyorsa bu durum psikolojik (panik atak) olmasın kuvvetli ihtimaldir. Bu konuda işin ehlinden yardım almanızı tavsiye ederim.
Çünkü bir musluman, namazın dışında çok iyi ezbere okuduğu Kur'an-ı Kerim'i, sadece namaz kılarken okuyamıyorsa bu ya Hınzeb denen şeytandan (vesvesesi), ya da panik atak gibi heyecana dayanan bir psikolojik rahatsızlıktandır. Şafiî olan Rabbim, şifanızı versin.

وإما ينزغنك من الشيطان نزغٌ فاستعذ بالله إنه هو السميع العليم
سورة فصلت الآية: ٣٦
"Eğer şeytandan gelen bir vesvese seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, hakkıyla işiten, (kullarının bütün işlerini) hakkıyla bilendir." (Fussilet Sûresi: 36)

Sahâbeden bazı kimseler, kendilerini rahatsız eden vesveselerden şikâyet etmişlerdi.
Ebu Hurayra'den (r.anh) rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

جَاءَ نَاسٌ مِنْ أَصْحَابِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهِ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَسَأَلُوهُ: إِنَّا نَجِدُ فِي أَنْفُسِنَا مَا يَتَعَاظَمُ أَحَدُنَا أَنْ يَتَكَلَّمَ بِهِ. قَالَ : وَقَدْ وَجَدْتُمُوهُ؟ قَالُوا: نَعَمْ. قَالَ: ذَاكَ صَرِيحُ الإِيمَانِ رواه مسلم
"Peygamber (s.a.v.)'in ashâbından bazı kimseler gelerek ona şöyle sordular:
- (Ey Allah’ın Rasûlu!) Bizden birimizin, içimizdeki çirkin bir şeyi konuşmayı büyük günah olarak görmektedir deyince;
Rasûlullah (s.a.v.) : Onu kalbinizde buluyor musunuz? diye sordu.
Sahâbe: Evet, dediler.
Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: İşte o, katıksız (gerçek) îmândır"
(Muslim; hadis no: 132)

İmam Nevevî (rahimehullah) bu hadisin şerhinde şöyle demiştir:
"Peygamber (s.a.v.)'in: "İşte o, katıksız (gerçek) îmândır" sözünün anlamı; yani bu vesveseyi konuşmayı büyük günah olarak görmeniz, katıksız (gerçek) îmândır, demektir. Zirâ bunu büyük günah olarak görmek, ondan şiddetle korkmak ve onu konuşmak, -bunlara inanmayı bir tarafa bırakın-, bütün bunlar, ancak îmânı tam anlamıyla kemâle eren, îmânı gerçekleştiren (tahakkuk ettiren) ve kendisinden şubhe ve şek giden kimsede olur."

Şeytanın vesvesesine karşı sunnetten yapılacak olan ;

Osman b. El-As (radiyallahu anh)’dan şöyle rivayet edilmiştir:
Sahâbeden birisi, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e namazda kendisine gelen vesveseleri şikâyet ederek şöyle demiştir:
يَا رَسُولَ اللهِ! إِنَّ الشَّيْطَانَ قَدْ حَالَ بَيْنِي وَبَيْنَ صَلاتِي وَقِرَاءَتِي يَلْبِسُهَا عَلَيَّ، فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: ذَاكَ شَيْطَانٌ، يُقَالُ لَهُ: خَنْزَبٌ, فَإِذَا أَحْسَسْتَهُ فَتَعَوَّذْ بِاللهِ مِنْهُ، وَاتْفِلْ عَلَى يَسَارِكَ ثَلاثًا، قَالَ: فَفَعَلْتُ ذَلِكَ، فَأَذْهَبَهُ اللهُ عَنِّي
رواه مسلم
"Ey Allah'ın elçisi! Şubhesiz şeytan, benimle namazım ve kırâatımın arasına girib onları karıştırmama ve onlarda şubhe etmeme sebeb oldu. Bu sebeble namazımda bana çektirmekte, namazımdan haz almamakta ve onda huşu duymamaktayım."
Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
- O, Hanzeb (Hınzeb) adındaki şeytandır. Namazda sana geldiğini hissettiğin zaman ondan Allah'a sığın ve sol tarafına hafifçe üç defa tükür. (Eûzubillahimineşşeytanirracîm, "Kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım"dedikten sonra sol omuz tarafına tükürür gibi -tu tu tu- yap)"

(Muslim, Selam, 4/1729, 2203)
Osman b. Ebi'l-Âs dedi ki: “Ben onu yaptım ve Allah onu benden giderdi.”

Üst Ana Sayfa Alt