Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazda Dua Okurken Yanılmaktan Dolayı, Tekrar Baştan Okuyunca Sehiv Secdesi Gerekir mi?

M Çevrimdışı

murathan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ESSALAMU ALEYKUM akhiler

namaz kılarken sureyi yanlış okudummu acaba diye tekrar başa dönüyorum en çok bu salli ve barik dularında oluyor bu durum secde i sehv gerektirimi

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
wealeykum selam werahmetullah. bende bazen namazda cok sasırıyorum. salli barik okurken salliyle baslayıp bariğin sonunu okurken bakıyorumki cok kısa sürede bitmis oluyor namaz hemen anlıyorum yanlıs okudugumu. bunun icin ben size 2 sey tavsiye edicem cunku bende öyle yapıyorum.

1. salli bariğin mealini okuyun ögrenin mutlaka. mesela salli nedemek barik ne demek die. we namaz sırasında o duaları okurken manalarını düşünmeye calısın. ozaman karıstırmassınız insallah.

2. salli barikde dahil tüm dua we sureleri ayet ayet we yavasca okuyun manalırını da düşünürken zaten insan şaşırmıor.

ben kendimce böyle bi yöntem buldum sizinle de paylas istedim. Allah swt ibadetlerimizi kabul olanlardan etsin. amin

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Salli - barik dualarını okurken hatadan dolayı tekrar başa dönmenizden dolayı sehiv secdesi gerektirmez.

Sehiv secdesi; namazda Farzın tehirinde, veya vacibin terki ya da tehirinde gerekir. Hukmu vacibdir.
Teşehudde (oturuşta), tahiyat miktarı oturmak farz (iki tahiyatlı namazlarda ilk oturuş vacibdir); salli-barik, Rabbane duaları sunnettir.

Üst Ana Sayfa Alt