Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazda Okunacak Dualar

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Rükûda Okunacak Dualar

سُبْحَانَرَبِّيَالْعَظِيمِ

Subhâna rabbiya-l-'azîm

Cok buyuk Rabbimi tum noksanliklardan tenzih ederim.

Sunen sahipleri ve Ahmed. Bkz. Sahih-i Tirmizi (1/83)

سُبْحَانَكَاللَّهُمَّرَبَّنَاوَبِحَمْدِكَاللَّهُمَّاغْفِرْليِ

Subhânaka l-lâhumma rabbanâ wa bi-hamdika. Allâhumma ghfir lî.

Rabbimiz olan Allah'im! Sana hamdederek Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Allah'im! Beni bagisla.

Buhari (1/99); Muslim (1/350)

سُبُّوحٌ،قُدُّوسٌ،رَبُّالْمَلاَئِكَةِوَالرُّوحِ

Subbûhun, quddûsun, rabbu-l-malâ'ikati wa r-rûh.

(O) cokca tesbih e takdis edilendir, meleklerin ve Ruh'un rabbidir.

Muslim (1/353); Ebu Davud (1/230)

اَللَّهُمَّلَكَرَكَعْتُ،وَبِكَآمَنْتُ،وَلَكَأَسْلَمْتُ،خَشَعَلَكَسَمْعِيوَبَصَرِيوَمُخِّيوَعَظْمِـيوَعَصَبِي،وَمَااسْتَقَلَّبِهِقَدَمِي
Allâhumma laka raka'tu, wa bika âmantu, wa laka'aslamtu. Khasha'a laka sam'î, wa basarî, wa mukhkhî, wa 'azmî, wa 'assabî wa mâ staqalla bihi qadamî.

Allah'im! Sana ruku ettim. Sana iman ettim ve Sana teslim oldum. Kulagim, gozum, beynim, kemigim, sinirim ve ayagimin tasidigi (bedenim) Senin icin egildi.

Muslim (1/534); Ibn Mace disinda diger sunen sahipleri (Tirmizi, Ebu Davud, Nesai) tahric etmistir.

سُبْحَـانَذِيالْجَبَرُوتِ،وَالْمَلَكُوتِ،وَالْكِبْرِيَاءِوَالْعَظَمَةِ
Subhâna dhî-l-jabarûti, wa-l-malakûti, wa-l-kibriyâ'î, wa-l-'azamati.

Kudret, hukumranlik, buyukluk ve yucelik sahibini tum noksanliklardan tenzih ederim.

Ebu Davud (1/230); Nesai; Ahmed isnadi ise hasendir

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Ruku'dan Dogrulurken Yapilacak Dualar

سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَهُ
Sami'a l-lâhu liman hamidah

Allah, kendisine hamdedeni isitti.
Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (2/282).

رَبَّنَا وَلَكَ الْحَمْدُ، حَمْداً كَثِيراً طَيِّباً مُبَارَكاً فِيهِ

Rabbanâ wa laka-l-hamdu, hamdan kathîran, tayyiban, mubârakan fîhi.

Rabbimiz! Hamd Sanadir; cokca, tertemiz ve mubarek bir hamd...

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (2/284).

مِلْءَ السَّمَاوَاتِ وَمِلْءَ الأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا، وَمِلْءَ مَا شِئْتَ مِنْ شَيْءٍ بَعْدُ، أَهْلَ الثَّنَاءِ وَالْمَجْدِ، أَحَقُّ مَا قَالَ الْعَبْدُ. وَكُلُّنَا لَكَ عَبْدٌ. اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ، وَلاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَـعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ

Mil'a s-samâwâti wa mil'a-l-ardi wa mâ baynahumâ, wa mil'a mâ shi'ta min shay'in ba'du. Ahlu th-thanâ'i wa-l-majdi. Ahaqqu mâ qâla-l-'abdu, wa kullunâ laka'abdun. Allâhumma lâ mâni'a li-mâ a'tyta, wa lâ mu'tiya limâ mana'ta, wa lâ yanfa'u dhâ-l-jaddi minka-m-jaddu.

Gokler dolusu, yer ve goklerle yer arasindaki mesafe dolusu ve bundan sonra diledigin seyler dolusunda (hamd Sanadir) ey ovgu ve seref sahibi! Bir kulun -ki hepimiz senin kulunuz- soyledigi en dogru soz sudur: Allah'im! Senin verdigine mani olacak yok, Senin vermedigini de verecek yoktur. Itibar sahiplerine Senin yaninda itibarlari fayda vermez.

Muslim, 1/346

Secdede Yapilacak Dua

سُبْحَانَ رَبِّيَ الأَعْلَى

Subhâna rabbiya-l-a'lâ.

(Üç kere) En yuce olan Rabbimi tum noksanliklardan renzih ederim.

Sunen sahipleri ve Ahmed tahric etmistir. Bkz. Sahih-i Tir-mizi, 1/83

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدِكَ اللَّهُمَّ إغْفِرْ ليِ

Subhânaka l-lâhumma rabbanâ wa bi-hamdika. Allâhumma ghfir lî.

Rabbimiz olan Allah'im! Sana hamdederek Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Allah'im! Beni bagisla.

Buhari, Muslim. Tahrici gecti. Bkz. 34.

سُبُّوحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَ الرُّوحِ

Subbûhun, quddûsun, rabbu-l-malâ'ikati wa r-rûh.

(O), cokca tesbih ve takdis edilendir. (O), meleklerin ve Ruh'un rabbidir.

Muslim, 1/533. Tahrici gecti. Bkz.35.

اَللَّهُـمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ، وَ لَكَ أَسْلَمْتُ، سَجَدَ وَ جْهِيَ
لِلَّذِي خَلَقَهُ، وَ صَوَّرَهُ، وَشَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ، تَبَارَكَ اللهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِيَن

Allâhumma laka sajadtu, wa bika âmantu, wa laka 'aslamtu. Sajada wajhî li-l-ladhî khalaqahu wa sawwarahu wa shaqqa sam'ahu wa basarahu. Tabâraka l-lâhu ahsanu-l-khâliqîn.

Allah'im! Sana secde ettim. Sana iman ettim ve Sana teslim oldum. Yuzum; kendisini yaratan ve sekil veren, kendisinde goz ve kulak acan (Allah'a) secde etti. Yaratanlarin en guzeli olan Allah, yuceler yucesidir.

Muslim, 1/534 ve digerleri.

سُبْحَـانَ ذِي الْجَبَرُوتِ، وَ الْمَلَكُوتِ، وَ الْكِبْرِيَاءِ وَ الْعَظَمَةِ

Subhâna dhî-l-jabarûti, wa-l-malakûti, wa-l-kibriyâ'i, wa-l-'azamati

Kudret, hukumranlik, buyukluk ve yucelik sahibini tum noksanliklardan tenzih ederim.

Ebu Davud 1/230. Ahmed, Nesai, el-Elbani, “Sahihtir” demistir. Bkz. Sahih-i Ebi Davud 1/166)

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ ذَنْبِي كُلَّهُ، دِقَّهُ وَجِلَّهُ، وَأَوَّلَهُ وَآخِرَهُ
وَعَلانِيَتَهُ وَسِرَّهُ

Allâhumma ghfir lî dhanbî kullahu, diqqahu wa jillahu, wa awwalahu wa âkhirahu, wa 'alâniyyatahu wa sirrahu.

Allah'im! Gunahlarimin hepsini; kucugunu ve buyugunu, ilkini ve sonunu, gizlisini ve asikarini bagisla.

Muslim, 1/350

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَ بِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لاَ أُحْصِي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ

Allâhumma innî a'ûdhu bi-ridâka min sakhatika, wa bi-mu'âfâtika min 'uqûbatika. Wa a'ûdhu bika minka. Lâ uhsî thanâ'an 'alayka, anta kamâ athnayta 'alâ nafsika.

Allah'im! Gazabindan rizana, cezalandirmandan affina; Senden yine sana siginirim. Sana olan ovguleri sayamam. Sen, kendini ovdugun gibisin.

Muslim, 1/532

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Iki Secde Arasındaki Oturuşta Yapılacak Dua

رَبِّ اغْفِـرْ لي ، رَبِّ اغْفِـرْ لي

Rabbi ghfir lî ! Rabbi ghfir lî !

“Rabbim! Beni bağışla. Rabbim! Beni bağışla”
Ebu Davud, 1/231. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 1/148

اللّهُـمَّ اغْفِـرْ لي ، وَارْحَمْـني ، وَاهْدِنـي ، وَاجْبُرْنـي ، وَعافِنـي وَارْزُقْنـي وَارْفَعْـني

Allâhumma ghfir lî, wa rhamnî, wa hdinî, wa jburnî, wa 'âfinî, wa rzuqnî, wa rfa'nî.

“Allahım! Beni bağışla ve bana merhamet et. Beni doğru yola ilet ve bana ihsan eyle. Bana afiyet ve rızık ver. Ve beni yücelt.”
Nesai disinda diger sunen sahipleri tahric etmistir. Bkz. Sahih-i Tirmizi, Sahih-i Ibn Mace, 1/148.

Üst Ana Sayfa Alt