Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namazda Selamdan Önce mi Sonra mı Dua Edilir?

C Çevrimdışı

caca9896

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Umâme radıyallahu anh’dan rivâyetle, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e “Hangi duâ daha çok işitilir (icâbet ve kabul görür)?” diye soruldu. Buyurdu ki: «Gecenin son yarısında yapılan ve bir de farz namazların sonunda yapılan (duâ)».

tirmizî | 3499 | hasen
Gecenin sonuna doğru ve farz namazların ardında/sonunda yapılan duâ, icâbete en yakın duâdır. Namazın ardında/sonunda yapılan duâ ile, selâmdan önce yapılan duâ kastedilmektedir. “Namazın ardından” cümlesiyle selâmdan sonra yapılan duâ da anlaşılabilir, ancak selâmdan önce yapılması görüşü daha kuvvetlidir. Selâmdan sonra bunun devâmlı yapılmaması gerektiği de söylenmiştir, zira bu husûsta sünnette sarîh bir beyân yoktur.

ben hep farz namazından sonra tesbihatları yapıp sonra duamı ediyordum ama böyle bir şey gördüm
sünnette bunun yeri yok mudur ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى الثَّقَفِيُّ المَرْوَزِيُّ قَالَ : حَدَّثَنَا حَفْصُ بْنُ غِيَاثٍ، عَنْ ابْنِ جُرَيْجٍ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ سَابِطٍ، عَنْ أَبِي أُمَامَةَ، قَالَ : قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ: أَيُّ الدُّعَاءِ أَسْمَعُ؟ قَالَ:
«جَوْفَ اللَّيْلِ الآخِرِ، وَدُبُرَ الصَّلَوَاتِ المَكْتُوبَاتِ».: هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ. وَقَدْ رُوِيَ عَنْ أَبِي ذَرٍّ، وَابْنِ عُمَرَ. عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُ قَالَ: جَوْفُ اللَّيْلِ الآخِرُ الدُّعَاءُ فِيهِ أَفْضَلُ أَوْ أَرْجَى» وَنَحْوَ هَذَا
Ebû Umâme (r.anh)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.)’e şöyle denildi: Ey Allah’ın Rasûlu! Duâların hangisi daha makbuldür?
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Gecenin son yarısında ve farz namazlardan sonra yapılan duâlar.”
(Tirmizi, Dua, Bab 79, Hadis no: 3499)
Tirmizî: Bu hadis hasendir.

Üst Ana Sayfa Alt