Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

NEDEN KUR'ANA UZAK KALDIK......!!!!???

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Alaykum Kardeşlerim;

BU GÜNDEN İTİBAREN YENİ KARARLAR ALALIM VE ARTIK HAYATIMIZI KUR'ANLA SÜSLEYELİM.

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir, 1-5 )

Ramazan Ayına Bir kez daha yaklaştık. Malumunuz Ramazan ayı Müslümanlar için önemli ve bir o kadarda değerli bir ay.

Bu Ayda Günahlarımız dökülür Daha çok amel işlemeye gayret edilir. Bundan Dolayı Bizlerin Unuttuğu Başkalarının ise bu amele Bidatler karıştırarak yaptığı bir amelden Bahsedeceğim Umarım Hepimiz için Faydalı olur.

Bu Amel Nedir Bizim Unuttuğumuz; Bir takım kimselerin bidatler bulaştırdığı ve bazılarınında anlamından cıkartıp tartışma aracı yaptığı amel?

Tabiki de KUR'AN OKUMAK

Ama nasıl okumak?

Yaşadığımız şu coğrafyada bir takım kimseler toplanır bir araya gelir ve kendilerini unutarak başkaları adına kur'an okur hatim yapar ve sevablarını bağışlar Kendilerinin sevaba ihtiyacı yokmuşcasına.

Bazılarıda Kur'anı arapça okumaya ne gerek var önemli olan Türkcesini okumak ve anlamak deyip hak söz ile batılı murad eder Kur'anın aslına önem vermez ve verenleri görüncede anlamını bilmiyorsunuz diye kızar.

Ortaya şöyle bir tablo cıkar arapça bilmeyen kuran okumasını bilmeyen insanlar tefsir dersleri yaptıklarını görmeye başlarsınız bunlar hiç utanmadan kur'an okumayı ögrenmeyede çalışmazlar. Otobüslerde Ellerinde Meal olan bir takım insanlar görürsünüz Konuşmalarında rakiplerine ayetler söylerler.

Herşey cahilce olup biterken Kendimize Selef adını veren onların yolunu takip ettiğimizi idda eden bizler hangi konumdayız Buraya biraz değinmek istiyorum Lütfen Kimse kusura bakmasın Cuvaldızı kendimize igneyi başkasına batırmamız lazım.!

Bizler Ayet, Hadis, Tefsir, Akide ve Dünyada olup biten herşeyden haberdar insanlarız Bize bir söz söylenmemiş bir soru sorulmamış olsunki ona BİLMİYORUM dememişizdir.!

Her söze mutlaka bir cevab vermişizdir. En iyi bilen bizizdir cihad'mı o bizim işimizdir islami ilimler onu bizden başkaları kavrayamaz.

En iyi mücahid bizizdir. Hayallerimiz vardır Koca Koca söylemlerimiz vardır.

Önder edindiğimiz Selefimiz ne yapardı? Sadece Hakkı haykırır cihadmı ederlerdi

Onları Cihada ve Samimiyete ulaştıran şey neydi bunu belki hiç düşünmemişizdir.!

Onlar ki KUR'AN okurlardı namazlarında uzun uzun kuran okur namazlarını Kur'anla süslerlerdi boş kaldıklarında Rableri ile Konuşurlardı bıkmazları usanmazları durmadan KUR'AN okurlardı.

Onlar Rableri ile sürekli irtibat halinde oldukları için Kalpleri yumuşaktı Ahlakları güzeldi Huyları güzeldi.

Düşmanları onları gördüğünde ödleri patlardı.!

Çünki Onlar Rableri ile Konuşurlardı.!

O Kur'an ki Her harfine 10 hasene verilen belki daha misli ile karşılık bulan KUR'AN okumaktan asla imtina etmezlerdi.!

Bununla ilgili hadislere kısaca baktığımızda neler göreceğiz Gelin Beraber bir bakalım.

“Şüphesiz insanların bir kısmı Allah’ın dostlarıdır Onlar ehl-i Kuran olanlardır” İbn-i Mace:1/78, Darimi:2/433

“Kur’an, Allah’a gökler, yerler ve onlarda bulunanlardan daha sevimlidir” Darimi:2/441

“Kur’an’ın okunduğu evin hayır ve bereketi artar, Kur’an’ın okunmadığı evin hayır ve bereketi azalır” El İtkan-Suyuti:2/331

“Sözlerin en hayırlısı Allahın kitabı Kur’an’dır” Buhari:6/327, Müslim:3

“Kim Allah’ın kitabından bir ayet öğrenirse, kıyamet günü öğrendiği bu ayet onu gülerek karşılar” Buhari:6/327, Müslim:2/194

"Kendinizi Kur’an’a iyice alıştırınız (onu daima okuyup müzakere ediniz) Nefsim yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, o Kur’an insanların kalbinden kaçması(unutulması) devenin yularından kurtulup kaçmasından daha kolaydır" Müslim:2/192

En-Nevvas b. Sem'an (r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber'i şöyle derken duydum.
"Kıyamet günü Kur'an-ı Kerim ve bu dünyada onunla amel edenler getirilirler.
Önlerinde de kendilerini arkadaş edinenleri savunan Bakara ve Âl-i İmrân
sûreleri bulunur" (Müslim)

Buhârî'de rivayet edilen bir hadiste; Osman İbn Affan (r.a)'dan,
Resûlullah (s.a.v)'ın şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur: "Aranızda en
hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir."

Müttefakun aleyh olan bir hadiste, İbn Ömer (r.a)'den Allah Rasûlü'nün
şöyle dediği rivayet olunmuştur. "Haset (gıpta veya imrenme) sadece iki
yerde olur. Biri Allah'ın kendisine Kur'an öğrenmeyi nasip ettiği kimsedir
ki, onu gece gündüz okur, kendisini işiten komşusu: "Keşke komşuma verilen
Kur'an nimeti bana da verilseydi de, gereği ile amel ettiği gibi ben de
etseydim!" der. Diğeri de, Allahın kendisine mal verdiği kimsedir ki, onu
hak yolda sarfeder. Bunu gören diğer biri: "Keşke şu hayırsever kişiye
verilen mal gibi bana da verilseydi de, onun yaptığı gibi ben de hayır
yapabilseydim!" diye imrenir

Evet Biz yukarda Belirttiğim gibiyiz. Daha fazlası değiliz malesef Peki Biz böyleyiz diye kapıp koyumu vereceğiz Hayır.

Hata yapmış olabiliriz bu işin hikmetini anlamamış olabiliriz. Çağımızın Pisliğinden dolayı gaflete düşmüş olabiliriz.

Bunların hepsi geçmişte kaldı biz geleceğe bakacağız ve Rabbimize tekrar döneceğiz. O'nunla Konusacağız aramızdaki Bağları Kuvvetlendireceğiz.

Mutezilelerin şüphelerine inat biz Kur'anı Hem aslından hemde Mealinden okuyacağız.!

Kur'an okudukça hayatımızda bir huzur oluşacak kalbimiz yumuşayacak Rabbimizle sürekli konuştuğumuzdan dolayı ağzımıza kötü sözler almaktan da haya edeceğiz.

Gelin Bir başlangıç yapalım.

Kur'anı okurken zorlansak bile Aklımıza şu hadisi getirelim.

Hz. Aişe (r.anha) anlatıyor: Hz Peygamber (s.a.v): "Kur'an'ı okumak
kendisine zor geldiği halde onu takılarak okuyana iki sevap vardır"
buyurmuştur (Buhârî, Müslim)

Hani Mücahidler varya Dünya Kafirlerinin kendilerinden korktukları Onlar'ın videolarını izlerken gözünüze çarpan bir şey oldumu?

Onlar her Fırsatta ceblerinde taşıdıkları Kur'anı okurlar.!

Sevgili Kardeşlerim;

3 aylara girmiş bulunuyoruz Biz Şimdi Kur'an okumaya başlarsak Ramazan ayına kendimizi alıştırmış Kur'anla içli dışlı olmuş oluruz. Gelin Hep Beraber Kur'an okuyalım Okumayı bilmeyen kardeşlerimiz en yakın yerden veya internetten ögrenebilecekleri yerlerden Kur'an okumayı ögresinler.

Bizim Rabbimizle Konuşmaya İhtiyacımız var Bunu Unutmayalım.

Bu Ramazan Ayında Çokça Kur'an okuyan ve Onunla'da amel eden Kullar'dan oluruz Amin

Allah'a Emanet olun Bana kızmayın Ben sadece kendi nefsimle birlikte sizlerede bir hatırlatma da ve bir uyarıda bulundum.

Allah Amellerimizi salih sözlerimizide salih eylesin. Bizi Doğru yoldan ayırmasın ve Bizden önceki selefimizin yaşadığı gibi bizleride yaşatsın.

Söylediğimiz Doğrular Allah'tan Yanlışlar ise kendi nefsimizdendir.

Es Selamu Alaykum.

NOT: Faydalı bulursanız Konuyu Sabitleyebilirsiniz Hayra Ortak olmak onu yapmak gibidir.

Üst Ana Sayfa Alt