Nijerya'da Müslüman Katliamı

Piyade

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Nijerya ordusunun Müslüman bir kasabaya saldırısı, 187 kişinin öldürüldüğü bir kaliama dönüştü. Kanlı olay akıllara Nijerya Müslümanları tasfiye mi ediliyor sorusunu getirdi.

incanews / Haber Merkezi
Nijerya'nın kuzeydoğusunda Müslümanların yaşadığı Baga kasabasına ordu kuvvetlerinin Boko Haram'a operasyon yapma gerekçesi ile başlattığı saldırı 187 kişi hayatını kaybettiği bir katliama dönüştü. Roket, el bombası ve ağır silahların kullanıldığı çatışmada, 2 bine yakın ev de ya tamamen ya da kısmen yıkıldı.

Cuma günü Çad sınırındaki kasabada çatışmaların başlaması üzerine halk bölgeden kaçtı. Çatışmaların bitmesiyle dönen kasaba sakinleri sokaklarda onlarca cesetle karşılaştı.

"ASKERLER SİVİLLERE ATEŞ AÇTI" Askeri yetkililer, Boko Haram üyelerinin halkı canlı kalkan olarak kullandığını ileri sürerken, halk ise sivillere ateş açanların askerler olduğunu belirtti. Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, yüksek miktardaki sivil ölümü üzerine soruşturma açılmasını istedi.

KASABANIN BÜYÜK BİR KISMI YANDI Çatışmalara sahne olan Baga bölgesinin yüzde 40'ının ateşe verildiği bildirildi. Borno eyaletinden ismini vermek istemeyen bir sivil savunma yetkilisi, cumadan beri çatışmaların devam ettiği Baga bölgesinin yüzde 40'nın ateşe verildiğini ve hasarın tahmin edilenden çok olduğunu açıkladı.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt