Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

O Kirli Kara Duygu, O Sinsi Kara Yılan

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Kim ne derse desin, "zaman" gerçekten en bilimli annedir.

İste süreç islemeye devam ediyor ve ömrümüzden günler, haftalar, aylar akip gidiyor. Igreti bir ceket gibi sarkiyor üstümüzden, dün. Ve yasananlar, her seye ragmen ayiriyor, ayristiriyor; birlestiriyor, bir araya getiriyor; olduruyor ya da öldürüyor.

Bir yandan "agaçlar ayakta ölür" diyenlerin bile yataktan kalkamadiklarinigörüyoruz. Diger tarfatan küçümsenen tohumlarin nasil da filiz verdiklerine, dimdik dogruluverdiklerine sahit oluyoruz.

Direnis ve onuru kusanarak basini dik tutamayanlarin omuzlari düsüyor. Sirtlarindaki kamburlar artmaya basliyor. Cüzdanlari kabaranlarin hizla vicdanlari da körelmeye yüz tutuyor. Zamaninda "hayir" diyebilmeyi beceremeyenler, her seye "evet" demekte beis görmez hale geliyorlar, zamanla. çOgalmaktan baska derdi olmayan ve parmak sayisini kutsayanlar, yavas yavas yalnizliga gömülüp iç geçiriyorlar. Üstelik su günlerde, hiç kimse hiçbir türlü münafigi sevmiyor. Bahane, mazeret edebiyati da büyük bir gelisme ve zenginlige kavusuyor bu arada.

...........................

*Fakat benim insanlara faydali olabilmem için, herseyi göze alip üniversiteyi muhakkak bitirmem gerekiyor.
*Dogru söylüyorsun ama ben asistan olamazsam kafayi yerim.
*Anneme, mutlu ve müreffeh bir hayat sürdürecegime dair söz verdim. Onun için benim buralarda pek görünmemem gerekiyor.
*İçime sinmese bile, alimlere karsi gelinmez. Hocaefendi, ilim ögrenmek her seyden üstündür, dedi. Siz daha mi iyi bileceksiniz, koca fetva var ortada, basinizi açabilirsiniz diye.
*Valla abicim, bölüm baskani bizim akrabamiz sayilir. Ona karsi çikmak, saygisizlik yapmak istemem.
*Bunlar kuru laf aslanim!.. Eve, çoluk çocuga kim bakacak!..
*Ay hayatim! Daha yeni evlendik. Beyim de daha yeni ise girdi. Sokaklarda bagirmanin zamani degil ki!..
*Demek, basin açiklamasi yapacaksiniz. Katilmak isterdim ama ögle namazinin son sünnetini kilmayi unutmusum, tesbihat da var. Hadi size kolay gelsin.
*Bu peruk için bu kadar parayi bosuna mi verdi yani? Siz gerçekten Islam'i siyasete alet ediyorsunuz.
*Ne yani? Biz biz bu makam ve mevkileri baskalarina mi birakalim? Anarsistler, hirsizlar, ALLAHsizlar mi gelsin basimiza? *Bu memleketin bize ihtiyaci var.
*Benim karakol fobim var arkadasim. Hem ülser var bende, seker var.
*Bugün de direnise katilamayacagim beyler! Aksam maç var da...
*Hiç merak etmeyin ben müftüye danistim; o da, bu sarki burda bitmez, dedi.
*Böylesini bir daha bulamam. Nisanlim bir daha beni oralarda görmek istemedigini söyledi de...
*Sayin abim, haklisin ama, konjonktür elverisli degil, büyük düsünmeliyiz. Yeni projeler üretmek lazim. Hem dikkatli olmak, provakasyona gelmemek lazim.
*Her seyin basi para arkadas bu devirde... Ekonomik yönden güçlenmedikçe hiçbir alanda ilerleyemeyiz. Ilkelerden, mücadeleden bahsetmek falan, hep havada kaliyor. Ticari alanda kurumlasmak gerekiyor. Bunlari da yeri ve zamani gelince düsünürüz.
*Muhterem, hala direniyor ve diretiyorsun. Herkese karsi hosgörülü olmamiz ve zamani iyi okumamiz gerekiyor. Zamani saman altindan yürüterek degerlendirmeliyiz.
*Şeyh efendi oruca ve zikre devam edin, diyormus. 9 ay 9 gün 9 saat sonra ortalik güllük gülistanlik olacakmis ya!
*Su sivriligi birakin kardesim. Yeni adetler çikarmayin. Sizin yüzünüzden bizim de basimiz belaya giriyor. Hem herkesin içinde bize açikça selam vermeyin. Yanlis anlasiliyor!...
*Darbeye davetiye mi çikarmak istiyorsunuz yoksa! Siz delisiniz, cahilin cesareti çok olurmus!
*Kiz, çildirdin mi sen? 'Bir metrelik bez parçasi'na deger mi? Tip Fakültesi kolay mi kazaniliyor? Üstelik son sinifa gelmisken...
.....................

Kirli, kara bir duygunun bütün yürekleri, zihinleri sarip sarmalamasi isteniyor. Zulüm, sömürü ve adaletsizlik de bu korku ve yilginlik psikolojisinden, bu umutsuzluk ve düskirikligindan, bu gücünü bilmeyen kalabaligin yenilgiyi kaniksamis karanligindan besleniyor. Sinsi, kara bir yilan dolasiyor herkesin içinde. Ve daha denize düsmeden yilana sariliyor birçok insan.

Sükür ki onurun, erdemin, özgürlügün elinden tutanlar da var. Aldananlarin, aglayanlarin arasindan adananlar da çikiyor. Ve bütün süslü, kirli mazeretleri ürkütüyor, silkeliyor, düsündürüyor müsterek ve mukavim bir çiglik;

Direnis var yilginlik yok!
Zulme karsi direnecegiz!...

Kaynak: Haksöz dergisi, Nisan sayisi

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
pulcet ' Alıntı:
*Ne yani? Biz biz bu makam ve mevkileri baskalarina mi birakalim? Anarsistler, hirsizlar, ALLAHsizlar mi gelsin basimiza? *Bu memleketin bize ihtiyaci var.
en nefret ettiğim cümlelerden biridir...
pulcet ' Alıntı:
Direnis var yilginlik yok!
Zulme karsi direnecegiz!...
:helalsana
eline,gönlüne sağlık ahim...

Üst Ana Sayfa Alt