Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Öğrenme Nedir?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Öğrenme beynin farklı kısımlarındaki beyin hücrelerinin yeni bağlantılar oluşturması ile gerçekleşir. Öğrenme anlamlı, ilişkilendirmeye açık ve çok yönlü uyarıcılarla donanmış bir bağlamda gerçekleşir.
En iyi öğrenme bedenin, duyguların, duyuların, ve zihinsel hazır bulunuşluğun işe katıldığı YAPARAK - YAŞAYARAK öğrenmedir.
Bellekte depolanan ilişkilendirilmemiş bilgi yığını öğrenme değildir.
BEYİN ARAŞTIRMALARI DOĞURGULARI
Beynimiz bir çok işlevi eş zamanlı olarak gerçekleştirir. Zenginleştirilmiş bir ortam daha fazla uyarıcı içerdiğinden öğrenmeyi tetikler.
Öğrenme bütün fizyoloji ile ilişkilidir. Fiziksel ve duygusal gelişim öğrenme yeteneğini etkiler.
Anlamlandırma çabası doğuştan gelir. Daha karmaşık ve anlamlı uyarıcılar merak etme yeteneğini arttırır.
Beyin, algılamak ve model oluşturmak esasına göre çalışır.
Duygu ve biliş birbirinden ayrılmaz. Duygular bilgi depolama ve hatırlamada etkilidir.
Beyin aynı anda hem parçaları hem bütünü algılar.
Öğrenme hem odaklanmış dikkat hem de çevrenin algılamasını içerir.
Öğrenme daima bilinçli ve bilinçsiz süreçler içerir.
En az iki çeşit bellek vardır. Günlük deneyimlerimizi kaydeden üç boyutlu /mekana ilişkin bellek ve kuru bilgi ve ilişkilendirilmemiş becerileri kapsayan ezber belleği.
Beyin, bilgi ve becerileri en iyi doğal / mekansal / üç boyutlu belleğin kapsadığı gerçek yaşam ortamlarında öğrenir.
Öğrenme "challenge" - meydan okuma - ile artar, tehdit ile sınırlanır.
Her beyin özgündür. Öğrenme sonucu beynin yapısı gerçekten değişir.
ÖĞRETMENLERE DÜŞEN GÖREVLER
Öğrencinin aktif bir biçimde iş yapması, işin içinde olması sağlanmalı. Beynin ana gıdası deneyimdir (yaşantı)..
Grup çalışması teşvik edilmeli.
Beynin kendisine anlamlı gelen şeye yoğunlaşır, öğrenmeleri anlamlı kılmalı.
Öğrenmeleri farklılaştırmalı, gerekirse bireyselleştirmeli.
Farklı öğrenme biçimleri uygulanmalı.
Eğitim ortamı farklı algılara hitap etmeli,sınıf ortamı zengin uyarıcılar içermeli: Renk, form, ses, koku gibi.
Farklı değerlendirme biçimleri uygulanmalı.
Öğrencilere kendilerini farklı yollarla ve biçimlerde ifade etme olanağı verilmeli.
Tek bir yönde öğrenmeye zorlarsak beyin direnç gösterebilir.
Duyguları devreye sokmalı.
Stres ve tehdit dolu bir ortam beynin performansını düşürür.
Pekiştireç, ipuçları (öne çıkarma) kullanmalı, geri bildirimde bulunmalı, eksik öğrenmeleri gidermeli, yanlışları derhal düzeltmeli.
 
O Çevrimdışı

OĞUZELİ

Üye
İslam-TR Üyesi
YAPARAK-YAŞAYARAK öğrenme
Öğrenme meydan okuma ile artar,tehdit ile sınırlanır.
Yukarıdakileri değişik açılardan örneklemelerle düşündüm.Her şeyi ''yaparak- yaşayarak''öğrenmeye kalksak ortalık fena karışırdı.:)dimi yaww :)
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
OĞUZELİ ' Alıntı:
YAPARAK-YAŞAYARAK öğrenme
Öğrenme meydan okuma ile artar,tehdit ile sınırlanır.
Yukarıdakileri değişik açılardan örneklemelerle düşündüm.Her şeyi ''yaparak- yaşayarak''öğrenmeye kalksak ortalık fena karışırdı.:)dimi yaww :)
sorma kardeşim yaaa. özellikle de zengin ülkelerde hayatta herşeyden tat almış kişilerin ölümü tatma isteğide artabilirdiki maalesef o akılsızların şuan bile o doğrultuda eğilimleri var.
 
O Çevrimdışı

OĞUZELİ

Üye
İslam-TR Üyesi
BİRADER ODEDİĞİN TOPLULUKTAN NE KADAR ÖLÜRSE O KADAR İYİ
BOŞUNA MALASEF DEMİŞSİN (PİSLİKLER YOK OLUR İNŞ.)
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
allah muhafaza kardeşim,böyle düşünmemek lazım. her insan islam fıtratı üzerine doğar fakat aile ve çevresi onun müslüman yada yahudi olup olmamasına karar verir.insanlar bu fıtrata uyarsa ne ala. ahseni takvim üzere ölmeyi ve o şekilde Allahın huzuruna çıkmayı diler. eğer bu fıtrata uymazsa esefele safilin durumuna düşerki o insanlar için cehennemi dilemektense hidayeti dilemek daha iyi değilmi? peygamberlerin tevhid mücadelelerinde onlarca yıl insanlara sabırla tebliğ ettiklerini görmekteyiz. ve biz bu peygamberlerden öğrendik zulme uğrasakta lanet yerine tebliğ etmeyi. rabbim o akılsız insanlara hidayeti nasib ederde kardeşlerimiz saflarında omuz omuza Allahın ipine sımsıkı sarılan hayırlı bir ümmet olmayı ve Allahın huzuruna bu yüz akıyla çıkmayı şuan nasipsiz bir şekilde yaşayan insanlar vesilesiyle çıkabilelim
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
abdullah13 ' Alıntı:
ÖĞRENMEK........

BİR ŞEYİ ÖĞRENMEN İÇİN YAŞAMAN LAZIM,YAŞAMAN......

OKUDUĞN ŞEĞİ HÜCRELERİNDE HİSSETMEN LAZIM......HİSSETMEN.......
biraz daha açsana kardeşim. içkinin kötü birşey olduğunu öğrenmek için sence yaşamaya gerek varmı. yoksa benmi yazdıklarını yanlış yorumluyorum :huhuuhuu
 
O Çevrimdışı

OĞUZELİ

Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMÜN ALEYKÜM ÖĞRENMEK İÇİNYAŞAMAK LAZIM DEĞİL :)GÖRMEK,DUYMAK,OKUMAK GİBİ FİİLLER ÖĞRENMEMİZE KAFİDİR.İLLADA SENİN ÖĞRENMEN O FİİLİ YAPMAKSA(YAŞAMAKSA:))VAY HALİNE :eek:ynok
HAA HER AYETİ HER HADİSİ ŞERİFİ ANLADIĞIMIZDA(HİSSETTİĞİMİZDE) DEDİĞİN GİBİ ŞIRAAB DİYE DÜŞSEK( :vavaaaa) YADA ÖLSEK DİNİMİZİ BİZLERE ULAŞTIRAMAZLARDI DİMİİ :huhuuhuu
AYRICA İNSAN OĞLU ALLAHA KULLUK İÇİN YARATILDIĞINA GÖRE HER MÜMİN NASİBİNCE İLİM ALIYOR.BİZ GÖNÜL DOSTLARIDA BU SİTEDE BİLGİ ALIŞ VERİŞİ İÇİN,ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEK İÇİN BURADAYIZ.-SELAMETLE KAL :helalsana
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
enteresan görüşler. :hahahaa benim anlayışım biraz kıt tır abdullah kardeşim, bazen bedevilik yapabilirim :hahahaa elbetteki okuduğumuz şeyler sonucunda beynimzde bir takım şimşekler çakması gerekli ki yaşamımıza aksedebilsin ve Allahın sadece müslümanlara bahşettiği akıl nimetini kullanmış olabilelim. ama bundan ötesi aşırı uç bir örnek. ayetleri bir sahabi gibi anlayıp yaşayabilmek ne mümkün. bir nehir kenarından insanlar ancak ellerindeki kab kadar su alabilirler.kabı büyük olanların nasibide, yükümlülükleri de ağırdır. bu olay insanlar içinde geçerli. herkes Allahın kendisine verdiği Zeka büyüklüğünde islamdan istifade edebilir. bizlerde acizane aklımız kadarını öğrenmeye çalışıp yaşamakla uğraşabiliyoruz. benden zeki olanların vay haline... :hahahaa ben şuana kadar benim nefesimi kesecek derecede bir huşuata ulaşamadım. ulaşan kardeşler var ise inşallah şu acizane kardeşleri içinde dualarını eksik etmesinler. oğuzeli kardeşime katılıyorum. onun dediklerine ekolarak da diyorumki.... kişi allah yolunda öğrendiği ilimi zaten hal ve hareketleriyle ortaya koyabilmelidirki gerçek manada iman edebilmiş olsun.
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
abdullah13 ' Alıntı:
ANLAMIYORUM....ANLYAMIYORUM......

DİYORUM Kİ BAZEN GÖRDÜĞÜM OLUMSUZLUKLAR KARŞISINDA '''YAAA PEYGAMBERİMİZ BÖYLE YAPMIŞ, ŞÖYLE YAPMIŞ'''''

ADAMLAR KALKIYOR BANA DİYOR Kİ;
____O PEYGAMBER......BİZ YAPAMAYIZ.....BİZ ONUN GİİBİ OLAMAYIZ.....

bende anlamıyorum. biz öyle birşey demedikki. haşa. onun gibi olamayacağımız kesinde onun yaptığı gibi yapmaya gayret etmeye elbette varız. işin aslı ben edebiyat cahili biriyim. bu nedenle birbirimizi anlamakta zorluk çekebiliriz galiba.nayse boşver.
 
awesome Çevrimdışı

awesome

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bırseyı ogrenmek ıcın yasaman gerektıgı gıbı yasamak ıcın de ogrenmek lazım .Hıc kımse ben bunu bılmıyordum dıyemeyecek galu belada hersey kayıtlı .Allah u teala bıze adı anıldıgında tıtreyen bı yurek ve emırlerını algılayıp uygulayabılen bı hayat surmeyı nasıp etsın ıns.
 
Üst Ana Sayfa Alt