Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Okumak Mı, Yazmak Mı, Dinlemek Mi, Susmak Mı...?????!

SİZCE HAKKI HAKİKATİ DOYUMSUZCA YAŞAMAK NEREDEN GEÇER???????

• Kullanılan toplam oy
    10
Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ayet-i Kerime olduğu için;
okumak diye oy kullandım.

araştırma şıkkı, benim plasem.

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş,okumak mutlaka okumak lazım elbet''ikra' ''buyurmuş yüce yaradan...ancak gözleri görmeyenler ne yapsın...bence dinlemek kalbe yazmakda çokm önemli...oku,yaz,uygula...anlat.....yani öğren,öğret,ve mutlaka fiiliyata dök...tıpkı Rasulullah gibi,alimler gibi...şahit olarak yaşayan şehid olarak can verenler gibi.........selam ve dua ile

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
abdullah13 ' Alıntı:
HAYIR DİNLEMEYELİM......SADECE DÜŞÜNELİM, AKLETMEYE ÇALIŞALIM.......

GÖRECEKSİNİZ O ZAMAN OKUMASANIZDA YAZMASANIZDA ALLAH OLAN YAKİNLİĞİNİZ ARTACAKTIR....
-------------------------

düşünen akleden herzaman kazanır, doğru yolda bulduysa kazanır....''ikra' ''Ayetinin muhatabıyız,oku aynı zamanda düşün yaradan Rabble oku,Rabb ile düşün...Rabbimizi aradan çıkarırsan,Allah ile düşünemezsen sonuca ulaşamazsın....Allahuteala,kulu ve Rasulü Muhammed s.a.s'e oku derken aynı zamanda düşün demek istedi,yani Rabbinle düşünmezsen,Allah ile O'nun indirdiği kitab ile düşünmezsen,ne kendini,ne de Mekke'yi düzeltemezsin....düşünmesi ,tefekkürü, Kitabı getirdi,kitab ile mekke'ye indi,hiraya girerken emin Muhammed olarak girdi,çıkarken Rasul Muhammed olarak çıktı...ve sadece Mekke'ye değil,tüm dünyaya hitab eti...
<<sen bundan önce hiçbir kitab okur değildin>>Ankebut,48
kitab okumadığı halde düşünüyordu,Allahteala önüne yegane düsturumuz olan Kitabı koydu,bundan sonra düşünürken vahiyle düşün...vahyin muhatabı olmazsan yanlış düşünürsün yanlış yollarda ararsın doğru yolu....demek istedi adeta Rabbimiz....bir kurtarıcı bekliyordu emin Muhammed,ancak Kitabın muhatabı kendisi olacağını bilmiyordu''Kasas,28/86''o kitabı ,düşünmesinin,yollar aramasınında birleşmesiyle birlikte,yüce Allah, Muhammed s.a.s'e indirdi ve onu yücelterek Rasul kıldı.....işte beklediği kurtarıcı kendisi olmuştu...bizde hep bekliyoruz,mehdi gelsin,falan gelsin,filan gelsin hep bekliyoruz....oysa hepimiz birer kurtarıcı olmalıyız,olmak zorundayız....düşünmek,doğruları akletmek,bunu yaparken Allah ve Rasulünü muhatab almak,ve bu uğrda başımıza ne gelecek olursa olsun sabrederek yola devam etmek şiarımız olmalıdır.....okumaya,düşünmeye,akletmeye devam....selametle

G Çevrimdışı

güle_aşık

Üye
İslam-TR Üyesi
Bence dinlemek...Ama doğru insanı dinlemek..Dinlemenin okumaktan daha yaralı olduğunu düşünüyorum...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bence araştırmak... araştırmak tabiri okumayıda, dinlemeyide kapsar :muhaha bazen keyfi boş okumalarımız olur, bize pek bir fayda vermez. maksadımız vakit öldürmek yada keyif almaktır. anlamadığımız pek çok yeri geçerek okuruz belki. bu tam anlamıyla etkili bir okuma olmaz. bazende boş gözlerle dinleriz. birileri anlatır ve belki çok hoşumuza bile gider. fakat daha sonra ne anlatıldığı sorulsa cevap vermekte zorlanırız. bu da tam anlamıyla etkili bir dinleme olmaz. araştırma için ise merak lazım. anlama, özveri emek ve sonuca ulaşabilecek her türlü yazılı, görsel ve işitsel etken... haliyle bu tür öğrenme daha fazla akılda kalıcı oluyor :muhaha

A Çevrimdışı

ankakuşum

Üye
İslam-TR Üyesi
oku araştır =araştır oku=neyi?

'okmak'
yüksek sesle seslenmek, çağırmak..
eskiden 'okumak' tek başına yapılan bir eylem değildi..
herkesin okuyamadı bir devirde verilmiş bu isim o eyleme..
'çağırmak' anlamına dikkatinizi çekerim..

okumak;
kimi zaman kelimeler damlar gönüle
kimi zamansa gürül gürül çağlar..
ve siz
bu akan su sesiyle
dinlenirsiniz..

okumak varken..

'Kitap bir ayna gibidir, önüne bir maymun oturursa elbette bir havarinin görüntüsünü yansıtamaz'.
:güldüm :güldüm :güldüm :güldüm

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bencede okumak ,ilk inen ayet de "OKU" deniliyorsa demekki bunda bir hakikat gizli........neyi okuyacağını tabiki iyi bileceksin...hakikati okursan onu öğrenir ve yaşarsın......batılı okursan öğrenirsen hayatında batıl olur.......herşeyin başı okumaktan gelir okursan akabinde yazma isteği oluşur .okuyan insanı Allah cc ütarafından verilen merak güdüsüyle araştırmaya sevk eder......hakikati okuyan bilen dinlemeyide bilir çünkü o yaratılanın gayesini ve sınırlarını iyi bilmektedir.......okuyan insan zaten okuduklarını dinleyen kişidir....onu dinlemeyi başarabilen.salih bir müslümanın söylediklerini rahatça dinliyebilir.yeri geldiğindede susabilir inşallah............selamete

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
deli kardeşin gördü bilem :muhaha ruveyda kardeşimin dedikleri şeyler gayet mantıklı.ama insan bilmediği bir şeyi okuyamaz.bir islamı tanımayan bir insana islamı anlatmadan okutmak pek mümkün değil. hatta anlatsan bile çok şey kazanması pekde muhtemel değil. buna günümüz insanın okuma alışkanlığının olmadığını da eklersen. peygamberimizin okuma yazması yoktu, kuranda okumanınmı yoksa ilim öğrenmeninmi farz olduğu, yada bunlar arasındaki ilişkikiler konusunda biraz daha tefekkür etmenizi tafsiye ederim.. :hahahaa

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
haklısın. :muhaha

ona bakarsan tefekkür ayetlerinin sayısı oku emrinden çok daha fazla :muhaha tefekkür etmek zaten zihni bir araştırma değilmi :hahahaa dedim ya okumayla ilim öğrenme arasındaki ilişkinin bir düşünülmesi lazım gelir :eek:ynok

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbimizin indirdiği ilk Ayet ''ikra'' oku.....vahyi okumaya başlayın ki,ufkunuz açılsın,basiretiniz çözülsün,anlayışınız artsın ve doğrulara ulaşarak diğer kitablara yönelin..hatta göreceksiniz kendiniz kitab yazmaya başlayacaksınız...
selametle

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bencede oku zaten okudugunda onu kalıcı hale getırmek ıcın yazmak ve okudugunun kaynagını nedenını bılmek ıcınde arastırmak gerekır okudugunda yzmayıda arastırmayı ıcıne alan bı kavram gecıyıor benım aklımdan

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bence hiçbiri veya hepsinden biraz,
okunan yaşanmadıktan sonra bir şey ifade etmez....diye düşünüyorum

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
ben dinlemeye bayılırım....en sevdiğim şey dinlemektir...ben okurken de yazarkende hiç haz almam..ama dinlerken anlatan da iyi bir hatip ise deymeyin keyfime....:)

3 Çevrimdışı

36mEcHuL34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bence araştırmak çünkü biz hep hazıra yöneliyoruz birilerinin yazdıklarını okuyoruz sürekli tabiki onlarıda okumalıyız ama bence en önemlisi araştırmak

Yolculuk Çevrimdışı

Yolculuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
SİZCE HAKKI HAKİKATİ DOYUMSUZCA YAŞAMAK NEREDEN GEÇER???????

Ne yaparsak yapalım doyumsuzca hakikatı yaşıyamayız fikrindeyim...

Dinlemek kısmını tercih ettimm yine de :)

Üst Ana Sayfa Alt