Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ölüden Yardım İstemek Şirktir

S Çevrimdışı

selefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Müşrikler, salih gördükleri kimselerden, kabirde yatanlardan istekte bulunuyor, onlara dua ediyor, onlardan yardım bekliyorlar. İhtiyaçlarını Allah'tan (c.c.) isteyecekleri yerde ölülerden istiyor, Allah'ın (c.c.) bunlara tasarruf yetkisi verdiğine inanıyorlar. Oysa bu salihlerin bizzat kendileri Allah'a (c.c.) ve Allah'ın (c.c.) rahmetine muhtaçtırlar. Şimdi bunlar kendileri için bile hiçbir şekilde zarar ve yarar verme gücüne sahip değillerken, nasıl olur da başkaları için yarar veya zarar sağlayabilirler?

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Eğer onları çağırırsanız, sizin çağırmanızı işitmezler, isitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet Günü ise onlar, sizin (onları Allah'a) ortak koşmanızı tanımazlar. (Bu gerçeği) Sana her şeyden haberi olan Allah gibi (hiç kimse) haber veremez." (Fatır: 35/14)

" İnsanlar biraraya getirildiği zaman, (onların Allah'tan başka taptıkları) onlara düşman kesilirler ve (kendilerine ibadet etmelerini de) tanımazlar." (Ahkaf: 46/6)

İnsanlardan kimileri, şirkin sadece putlara tapmak anlamına geldiğini ve sadece putlara tapan kimsenin müşrik olacağını zannediyorlar. Oysa ayette, Allah'la (c.c.) birlikte nebilere, salihlere, meleklere ve bunlardan başkalarına dua eden kimselerin de müşrik kapsamına girdikleri açıkça ifade edilmektedir. Ölülerden ve gaip kimselerden medet beklemek, onlara dua etmek, herhangi bir yarar ve zarar verme gücüne sahip olmayan kimselerden istekte bulunmak da, bir daha işlenmemek üzere tevbe edilmediği sürece bağışlanmayan büyük şirk türünden amellerdir ve ihlas kelimesiyle çelişmektedir.

Tevhidin ve "La ilahe illallah" kelimesinin ne anlama geldiğini anlayabilmek, ancak şer'i deliller üzerinde çok iyi düşünmekle mümkün olur. Kul Allah'tan (c.c.) yardım isteyerek şirkten ve şirke sebep olabilecek amellerden korunur.

"De ki: Allah'tan başka ilah olduğunu sandıklarınızı çağırın, sizin bir sıkıntınızı gidermeye ve onu değiştirmeye güçleri yetmez." (İsra: 17/56)

Ayet, meleklere, Mesih İsa'ya (a.s.) ve onun annesine ibadet (dua) edenlerle ilgili olarak inmiştir.

Ayrıca Allah (c.c.) bu müşriklerin, Allah'a (c.c.) dua eden ve kullukta bulunan müslümanlara muhalefet ettiklerini de açıklamıştır.

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi

"Eğer onları çağırırsanız, sizin çağırmanızı işitmezler, isitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet Günü ise onlar, sizin (onları Allah'a) ortak koşmanızı tanımazlar. (Bu gerçeği) Sana her şeyden haberi olan Allah gibi (hiç kimse) haber veremez." (Fatır: 35/14)
--------------
hayattayken yardım etmekten aciz insanoğlu,öldükten sonra ne yapabilir :vavaaaavelevki salihlerden ise bile,ancak kendine faydası...bu Ayet, ahiretteki hallerini güzel tanımlıyor... :crycry

Z Çevrimdışı

zinnureyn.

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kamill ' Alıntı:
şirk insanı dinden çıkarır .yani sizce türbeyi ziyaret edip dua etmek , insanı dinden çıkarmı????

Hay Aklınla Bin Yaşa Kardeşim ;)

Size kabir ziyaretini yasaklamıştım şimdi ziyaret edebilirsiniz bu size ölümü hatırlatır (müslim ve birçok rivayet)
Yukardaki sahih hadisden anladığımız kabirleri sadece ölümü hatırlamak için ziyaret ediyoruz...

Bizim dinimizde böyle olsa gerek.

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
kamill ' Alıntı:
şirk insanı dinden çıkarır .yani sizce türbeyi ziyaret edip dua etmek , insanı dinden çıkarmı????
--------------
Meşhur Hadis'i şerifte Allah Rasulü buyuruyor''ameller niyetlere göre değer bulur...''kişi ne niyet üzere kabre gitmiş ise o niyetine göre ameli sonuçlanır...ölüden yardım istemek,şefaat dilenmek,dua istemek insanı otamatikmen müşrik kılar çünkü şirk devreye girmiştir....
ancak tefekkür amacıyla gitmiş ise sorun yok.......malum,tefekkür tavsiye edilir....

Üst Ana Sayfa Alt