Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ölümle Ilgili Hadisler

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: "Rasûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Mü'min alnının teriyle ölür."
(veya ,alnı terleyerek ölür)
- Tirmizi, Cenaiz 10, (982); Nesai, Cenaiz 5, (4, 6).

- Abdullah b. Büreyde (r.a.)’in babasından rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Mü’min ölümün şiddetinden veya Allah’ın bağışlamasına karşı mahcup oluşundan dolayı alnı terleyerek ölür.”
(Nesâî, Cenaiz: 5; İbn Mâce, Cenaiz: 5)

ž

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osman b. Affân ( ra) dan Rasulullah ( sav) bir cenaze defnettikten sonra kabrinin başında durur ve şöyle buyururdu # Kardeşinizin bağışlanmasi ve ( hak üzere ) sabit kalmasi için dua edin. Çünku o ,şu anda sorguya çekilmektedir .# buyurdu

( Ebu Davud - cenaiz 69)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’in ölüm anında yanında idim yanında içinde su bulunan bir su kabı vardı, elini o kabın içerisine daldırıp yüzünü siliyor ve şöyle diyordu: “Allah’ım ölüm sancılarından ve ölümün şiddetinden dolayı bana yardım et.”
(İbn Mâce, Cenaiz: 64-tirmizi )

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Mü’min olan kul (öldüğünde), dünyanın yorgunluklarından ve ezâlarından Allah’ın rahmetine gidip istirahat eder. Fâcir olan kula gelince, ondan da diğer kullar, şehirler, ağaçlar ve hayvanlar kurtulup istirahat ederler!”

Buhârî, Rikâk, 42, Hadîs No: 6512;
Nesâî, Cenâiz, 48, Hadîs No: 1930

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulu (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"İki şey vardır ki Ademoğlu bundan hoşlanmaz;

Ölümden hoşlanmaz. Halbuki ölüm mümin için fitneden daha hayırlıdır.

Malın az olmasından hoşlanmaz. Halbuki malın az olması, hesabın az olması demektir."

Ahmed, Müsned 23112

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Seleme radıyallahu anha anlatıyor: "Rasûlullah aleyhissalatu vesselam Ebu Seleme radıyallahu anh'ın yanına girdi.
Ebu Seleme'nin gözleri açık kalmıştı; onları kapattı. Sonra: "Ruh kabzedildi mi göz onu takip eder" buyurdu. Ehlinden bazıları feryad u figan koparmıştı. Aleyhissalatu vesselam: "Kendinize kötü temennide bulunmayın, hayır dua edin! Çünkü melekler, söylediklerinize amin derler!" buyurdu. Sonra ilave etti:
"Allahım, Ebu Seleme'ye mağfiret buyur! Derecesini hidayete erenler arasında yükselt. Arkasında kalanlar arasında ona sen halef ol! Ey alemlerin Rabbi! Ona da bize de mağfiret buyur! Ona kabrini geniş kıl, orada ona nur ver!"

... Müslim, Cenaiz 7, (920); Tirmizi, Cenaiz 7, (977); Ebu Davud, Cenaiz 19, 21, (3115, 3118); Nesai, Cenaiz 3, (4, 5).

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“ Âdemoğlunun hoşuna gitmeyen iki şey vardır. Biri ölüm. Oysa ölüm fitneden daha hayırlıdır. İkincisi, mal azlığıdır. Oysa az malın hesabını vermek daha kolaydır.”

- Ahmed bin Hanbel, Müsned 5/427

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Şüphesiz mü’mine ölümünden sonra amelinden ve hasenatından ulaşanlar arasında şunlar da vardır:

1) Öğrettiği ve yaydığı bir ilim,

2) Geriye bıraktığı salih bir evlat,

3) Miras bıraktığı bir Mushaf (Kur’an) yahutta

4) Bina ettiği bir mescid, ya da

5) Yolcular için bir ev yahut

6) Akıttığı bir ırmak yahut

7) Sağlığında ve hayatında kendi malından çıkarıp verdiği bir sadaka ölümünden sonra ona erişir’ buyurdu.”

İbni Mace 1/106, İbni Huzeyme Sahihinde 2490, Beyhaki Şuabu’l-İman 3448.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bureyde bin Hasib (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
Horosan’da bulunduğum sırada hasta olan bir kardeşimin ziyaretine gittim. Ölmek üzere olduğunu gördüm. Alnının da terlemekte olduğunu gördüm. Bunun üzerine şöyle dedim:
−Allah-u Ekber! Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle buyururken dinledim:
“Mü’minin ölümü alın teri ile olur.”

Ahmed 5/357, 360, Nesei 1/259, Tirmizi 2/128, İbni Mace 1/443, 444.

Üst Ana Sayfa Alt