Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ördek Sendromu

Ördek Sendromu Hakkinda Ne Düşünüyorsunuz?

• Ne çok sendrom uretiyorlar

Kullanılan: 1 20.0%
  • Haklı,hepimiz az çok ördek olduk

Kullanılan: 0 0.0%
  • Sosyal medya beni baĝlamaz,ördek olan düşünsün

Kullanılan: 2 40.0%
  • Ben sadece konuya bakmaya geldim

• Cevremde boyle cok kisi var, mecbur katlaniyoruz

• Sosyal medyada sadece belgesellere bakiyorum

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    5
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Boyle bir duruma birebir şahit olmuştum.
Epey zaman once is arkadaşim eşini arayip, iş cikisi bi cicek yaptirip getirmesini soyledi. Esi gelince kahve soyleyip, fotosunu cekti ve facebook a atip, esimin bana surprizi diye paylaşmisti. O zaman cok sasirmistim ama simdi iş cigrindan ciksada aslinda olaylarin bir de oteki yuzu oldugunu biliyoruz artık.
Fakat hal boyle iken, sosyal medyanin illizyonundan etkileniyor muyuz ? Bu tarz paylasimlari yapan destekleyen taraf miyiz?
Ya da bizden yani kendimizden, ailemizden neler götürdü?

.
Screenshot_20230725_182913_Instagram.jpg

Screenshot_20230725_182916_Instagram.jpg

Screenshot_20230725_182921_Instagram.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Alketa kardeşim masaAllah yolumdan ayrılma aynen sendromlara devam :)

Sosyal medyayı liseden beri kullanmam Facebook, twitter, İnstagram vs. Ancak whatsapp i 1.5 senedir kullanıyorum öncesinde kullanmadigimda oldu kasten. Evlendikten sonra 1.5 sene takoz telefon kullandim uzak durmaya çalıştım. Eşim bana göz verir kullanmaz dedim ama ben ona göz verdim :) tabi işin latifesi zaruretten kullanmaya başladık velasil whatsappin artık story kısmı diğer uygulamalardan farksiz oldu yeri geliyor ben bile cok abartiyorum. Çok ciddi irade isteyen birsey gerçekten. Rabbim imtihanlarimizi bize kolay kılsın.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Alketa kardeşim masaAllah yolumdan ayrılma aynen sendromlara devam :)

Sosyal medyayı liseden beri kullanmam Facebook, twitter, İnstagram vs. Ancak whatsapp i 1.5 senedir kullanıyorum öncesinde kullanmadigimda oldu kasten. Evlendikten sonra 1.5 sene takoz telefon kullandim uzak durmaya çalıştım. Eşim bana göz verir kullanmaz dedim ama ben ona göz verdim :) tabi işin latifesi zaruretten kullanmaya başladık velasil whatsappin artık story kısmı diğer uygulamalardan farksiz oldu yeri geliyor ben bile cok abartiyorum. Çok ciddi irade isteyen birsey gerçekten. Rabbim imtihanlarimizi bize kolay kılsın.

Amin.
Sendromlarla actik gunu :D

Insan ister istemez icinde olunca paylasim yapiyor cidden ama bir sure sıkılıyor.
Zaten 2 kesimden biri oluyoruz
Ya atan paylasan ya izleyen.
Ben genelde izleyen tarafimdir
Ama forumda paylasim canavari oluyorum.
Ektigim biberi bile paylasiyorum. Yani insanlar benim dandik bostanima bakip napacak
Ama yok illa paylasacam
Yoksa çatlarım.
Benimki site icinde ileri ordek sendromu herhalde.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Mutsuzken normalmişim gibi davrandığım çok olmuştur (bazen dayanamaz yansıtırım ayrı) ama süpermişim gibi asla )

Ayrıca birilerine örnek olma, fikir verme niyetim yoksa, aile ve bireysel hayatımın komplesi bende kalır. "Bugün şuraya gittik, şunu yedik" vs... Asla... Ama mesela bir müze gezisini paylaşmıştım, kendi resmimiz olmayan fotolardan elbet, kültürel eşyalar... Veya tabiata dair, ne bileyim... Ben görsem mutlu olacağım şeyleri başkaları da görsün diye işte ) Yemek fotoğrafları da mesela, eğer tarifini vermeyeceksem paylaşma ihtimalim: 0. Tarifini vereceksem bile, foto şartsa sadece. Burda olsa her türlü foto paylaşırım yemek olarak, çünkü forum ve tarif için aktarıldığı belli. Ama durumlarda vs iş farklı oluyor. Misal sağlık sorunu olan bir dolu insan var, paylaşılanları yiyemeyecek olanlar. Birilerinin durduk yere canını çektirtmek hiç sevap kazandıracak türde bir şey gibi durmuyor. Hatta çok yoğun veya hasta olunan bir günde kuru çay bile insan istiyor da belki o an kalkıp yapamıyor. Çok mu hassas bakış açısı? Ama bence hayat hassas işte...

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Amin.
Sendromlarla actik gunu :D

Insan ister istemez icinde olunca paylasim yapiyor cidden ama bir sure sıkılıyor.
Zaten 2 kesimden biri oluyoruz
Ya atan paylasan ya izleyen.
Ben genelde izleyen tarafimdir
Ama forumda paylasim canavari oluyorum.
Ektigim biberi bile paylasiyorum. Yani insanlar benim dandik bostanima bakip napacak
Ama yok illa paylasacam
Yoksa çatlarım.
Benimki site icinde ileri ordek sendromu herhalde.
WhatsApp ta her duruma anında bakan ama hiçbir şey paylaşmayan tip :))

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Mutsuzken normalmişim gibi davrandığım çok olmuştur (bazen dayanamaz yansıtırım ayrı) ama süpermişim gibi asla )

Ayrıca birilerine örnek olma, fikir verme niyetim yoksa, aile ve bireysel hayatımın komplesi bende kalır. "Bugün şuraya gittik, şunu yedik" vs... Asla... Ama mesela bir müze gezisini paylaşmıştım, kendi resmimiz olmayan fotolardan elbet, kültürel eşyalar... Veya tabiata dair, ne bileyim... Ben görsem mutlu olacağım şeyleri başkaları da görsün diye işte ) Yemek fotoğrafları da mesela, eğer tarifini vermeyeceksem paylaşma ihtimalim: 0. Tarifini vereceksem bile, foto şartsa sadece. Burda olsa her türlü foto paylaşırım yemek olarak, çünkü forum ve tarif için aktarıldığı belli. Ama durumlarda vs iş farklı oluyor. Misal sağlık sorunu olan bir dolu insan var, paylaşılanları yiyemeyecek olanlar. Birilerinin durduk yere canını çektirtmek hiç sevap kazandıracak türde bir şey gibi durmuyor. Hatta çok yoğun veya hasta olunan bir günde kuru çay bile insan istiyor da belki o an kalkıp yapamıyor. Çok mu hassas bakış açısı? Ama bence hayat hassas işte...
Aklıma bu hadis geldi yazınızı okuyunca;

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “ ... “İşlerinizde gizlilikten yardım alınız, çünkü her nimet sahibi kıskanılır.” Tabarani rivayet etmiş, Elbani sahihul cami 943 nolu hadiste sahih demiştir

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “ ... “İşlerinizde gizlilikten yardım alınız, çünkü her nimet sahibi kıskanılır.” Tabarani rivayet etmiş, Elbani sahihul cami 943 nolu hadiste sahih demiştir
Aynen kardeşim, tam da bu konuya değinen bir hadis elhamdülillah.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

Seni cok uzerler bu hassaslikla ama dogrusu da bu bence katiliyorum.

Bu da cidden uzerine tam oturmuş bir hadis.

..
Ama bazilari da bunlardan gelir elde ediyor o duruma nasil bakmali ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
WhatsApp ta her duruma anında bakan ama hiçbir şey paylaşmayan tip :))

Aynen oyle:D
Gerci ben yillardir wp kullanmiyorum.
Cok evvelden telegram vardi onuda kaldirali 3 4 yil olmustur.
Aktif bi tw kullanicisiydim o da 1 senedir yok.
Insta yok
Youtube benim favorimdi hala oyledir. Oraya abuk sabuk yorum atmayi seviyodum sadece bi donem.
Ama ne zaman at nallama videolari izleyip
Keske atım olsa da nal caksam diye canim cekti
Dedim dur bi kendine gel.
Demek ki icimdeki paylasim canavarini buraya kusuyorum

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Seni cok uzerler bu hassaslikla ama dogrusu da bu bence katiliyorum.

Bu da cidden uzerine tam oturmuş bir hadis.

..
Ama bazilari da bunlardan gelir elde ediyor o duruma nasil bakmali ?
Yok, üzemiyorlar ) Çünkü ben bunları sadece kendimden bekliyorum; bilen kişi, haliyle sorumlu olarak: sadece beni bilirim. (Kim tüm bunları biliyor ve sakınıyorsa da o da kendi içindir)

Bunu meslek edinenler, hani şu sunum çılgınlığı mı )

Doğrusu en başlarda hiç olumlu değildi, "nerden çıktı bu akım, ne oluyor bu insanlara" diye diye bir hal olmuştum. Şu anda ise, iş yayıldı ve ne yapmaya çalıştıkları herkesçe bilinen bir şey oldu. Ve şu an bakıyorum da, bu kişilerin takipçi kitleleri de onlardan bunu bekliyor zaten. Ürün tanıma ve tecrübelerinden faydalanma, sunum fikri edinme, ilham alma maksadı ile takipteler çoğu. Yani karşılıklı bir fayda içinde görünüyorlar.

Ama yine de belli bir standartı korumak gerek diye düşünüyorum, abartılardan azami uzak kalarak ne yapılabiliyorsa...